TRANSİBİRYA-MOĞOLİSTAN

"NOVOSİBİRSK-İRKUTS-BAYKAL GÖLÜ-ULAN BATOR- KARAKURUM & ORHUN ANITLARI-NADAAM FESTİVALİ"

02Temmuz - 15 Temmuz 2022

Tren Seyahati ve Baykal Gölü

Akademgorodok

Novosibirsk Opera binası ve Tren müzesi

Sibirya’nın Paris’i Irkutsk

Sürgüne gönderilen aydınların yaşadığı geleneksel Sibirya evleri

Cengiz Han, Tonyukuk Anıtı, Terelj Milli Parkı

Terelj Milli Parkında geleneksel ger kampında yemek


Karakurum -Orhun Anıtları-Erdenezu Manastırı

Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile yazılmış olan Orhun anıtları


Program (14 gün)

1. Gün 02 Temmuz 2022 CumartesiİSTANBUL- NOVOSİBİRSK

Öğlen saat 12:00 da Atatürk havalimanında buluşma. Gerekli işlemlerden sonra Aeroflot tarifeli seferiyle saat 14:50 de Moskova aktarmalı olarak Rusya’nın 3. en büyük şehri Sibirya’nın başkenti Novosibirsk’e hareket ediyoruz. Geceleme uçakta. Sabah 04:40 da Novosibirsk’e varış.

2. Gün 03 Temmuz 2022 PazarNovosibirsk-Akademgorodog

Uçağımız ertesi sabah saat 04:40 da Novosibirsk’te oluyor. Alanda bizleri bekleyen özel aracımız ile otelimize gidiyoruz. Erken check in yapıp odalarımıza yerleşiyoruz. Kahvaltı ve biraz dinlendikten sonra özel aracımız ve yerel rehberimiz ile Novosibirsk şehir merkezinden 30 km uzaktaki bilim şehri Akademgorodok‘a gidiyoruz. Sibirya Arkeoloji ve tarihi müzesini (Açık ise) ve Açık hava tren müzesini geziyoruz. Akşam yerel bir Sibirya restoranında akşam yemeğimizi alıyoruz. Akşam yemeğimiz sonrası ünlü Novosibirsk Devlet opera ve bale salonunda sergilenen Bale/operaya gidiyoruz. Konaklama Novosibirsk

3. Gün 04 Temmuz 2022 PazartesiNovosibirsk

Sabah kahvaltımızın ardından Novosibirsk şehir turumuza çıkıyoruz. Şehir merkezi, Lenin meydanı, Rusya’nın en büyük opera ve bale salonu, Ascension katedrali, Krasny Prospect caddesi, St.Nicolas Şapeli ve The Voznesensky katedralini geziyoruz. Opera binası açık ise içerisini de gezmemiz mümkün olacaktır. Tarihi bir kütük evde kurulan, Huş ağacından ve kabuklarından yapılmış eserlerin sergilendiği küçük bir müzeyi ziyaret edeceğiz. Dünyanın en güzel kafeleri arasında yer alan bir kafede dinlenip çay ve kahvelerimizi içtikten sonra Transsibirya tarihi müzesini gezip, yerel bir pazar yerine gidiyoruz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda yiyoruz. Sonra saat 23:54 de trenle Sibirya’nın Paris’i Irkusk şehrine hareket ediyoruz. Tren yolculuğumuz yaklaşık olarak 30 saat sürecek. Gece trendeyiz.

4. Gün 05 Temmuz 2022 SalıNovosibirsk-Tren

Tüm gün tren yolculuğu, ormanlık ve bozkırlar manzarası eşliğinde yol alıyoruz. Kitap okumak, bol bol gezi sohbetleri yapmak, çilingir sofraları kurmak için çok zamanımız olacak. Gece trendeyiz.

5. Gün 06 Temmuz 2022 Çarşamba Irkutsk

Sabah Sibirya’nın Paris’i Irkutsk’a varış. Özel aracımız bizi alıyor ve şehir merkezine çok yakın Angara Nehri kıyısında olan otelimize gidiyoruz. Bavullarımızı bırakıp Irkutsk şehrini geziyoruz. Angara Nehri çevresini, Lenin parkını, sürgünler kapısını, eski Sibirya evlerinin bulunduğu sokakları gezip bol bol fotoğraf çekiyoruz. Geceleme İrkutsk’ta.

6. Gün 07 Temmuz 2022 PerşembeIrkutsk-Listvyanka Village-Baykal Gölü

Kahvaltı sonrasında Baykal gölüne doğru hareket ediyoruz. Tayga ormanlarının güzel manzarasını seyrederek yolumuz üzerinde büyük bir alan içinde kurulmuş olan eski Sibirya evleri açık hava müzesini geziyoruz. Daha sonra Eski Rus arabalarını da görebileceğimiz küçük bir retro parkı ziyaret ediyoruz. Göl kenarında Angara nehrinin Baykal gölü girişinde bulunan şirin Listvyanka köyüne varıyoruz. Baykal Gölü dünyadaki en büyük tatlı su kaynağı unvanını elinde tutuyor. 1,620 metreyle dünyanın en derin gölü olarak kabul edilmektedir. Gölün suyunun koyu mavi rengini hiç unutamayacaksınız. Balık pazarını gezip, sadece Baykal Gölü’nde yaşayan ünlü Omul balığının tadına bakıyoruz. Akşam vakti tekrar İrkuts’a dönüyoruz. Geceleme İrkutsk’da.

7. Gün 08 Temmuz 2022 Cuma Irkutsk

Sabah kahvaltımız sonrasında aracımız ile Rusya iç savaşında Beyaz Rusların komutanı Ünlü Rus general Kolçak’ın anıtını ve Zinemansky kilisesini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Irkutsk şehrinin en güzel kilisesi olan Kazan kilisesine gidiyoruz. Şehrin kültürel gelişiminde çok büyük etkisi olan Decembrist isyanına katıldığı için sürgüne gönderilen ailenin müzeye dönüştürülen evini ziyaret ettikten sonra gerçeğine bağlı olacak şekilde restore edilmiş olan Sibirya evlerini ziyaret edeceğiz. Konaklama Irkutsk ‘da.

8. Gün 09 Temmuz 2022 CumartesiIrkutsk – Ulan Batur

Sabah geç kahvaltı sonrası otelden ayrılıyor ve havalimanına gidiyoruz. Buradan Mogol/Angara Havayolları ile Ulan Bator’a uçuyoruz. Kısa bir uçuş sonrası başkent Ulan Bator’a varıyoruz. Otelimize yerleştikten sonra Cengiz Han meydanında(Sukbatar) bir tur atıp Ardından Ulusal Moğol müzesini gezmeye başlıyoruz. Moğol savaşçılarının giysilerini ve silahlarını inceleme fırsatını buluyoruz. Akşam hep birlikte güzel bir Moğol restoranında yemek yiyoruz. Geceleme Ulan Bator’da.

9. Gün 10 Temmuz 2022 PazarUlanbatur-Cengiz Han-Tonyukuk Anıtı-Terelj Milli Parkı

Sabah otelimizden alınan kahvaltının ardından dünyanın en büyük heykeli olan Cengiz han anıtını ziyarete gidiliyor. Dönüşte Vezir Tonyukuk Anıtını ziyaret edip buradaki çadır hayatı yaşayan yerel bir ailenin evini ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi Terelj Milli Parkında geleneksel ger kampında alıyoruz. Akşam vakti tekrar başkente dönüyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği Ulan Bator’da.

10. Gün 11 Temmuz 2022 PazartesiNadaam Festivali-Ulanbatur

Başkent Ulanbatur’da geleneksel yarışmaların heyecanı ile dolu efsanevi Naadam Festivalindeyiz. Naadam Festivalinde karnaval renkleri ile süslenmiş açılış törenine katılıp etkinlikleri ve yarışmaları izliyoruz. Öğleden sonra Şehrin en büyük ve en ünlü manastırı olan Gandan manastırını gezeceğiz. Konaklama Ulanbatur’da.

11. Gün 12 Temmuz 2022 SalıElsen Tasarkhai- Kum Tepeleri-Ger Kampı

Sabah otelimizde alınan kahvaltının ardından yollara düşüyoruz. Otelden bizi alan araç eşliğinde batı yönünde eski Moğolistan’ın başkenti olan Karakurm’ doğru ilerliyoruz. Geniş bir vadiye bakan yem yeşil tepelerin eteklerinde bulunan ger kampımıza yerleşip öğle yemeği yedikten sonra dünyada sadece bu bölgede bulunan çift hörgüçlü develere binerek kum tepelerinde geziyoruz. Dileyen arkadaşlar burada atada binebilir. Akşam kamp ateşimizi yakıp etrafında ve pırıl pırıl yıldızlar altında unutulamayacak bir gece geçiriyoruz. Konaklama Ger kampında.

12. Gün 13 Temmuz 2022 ÇarşambaKarakurum Gezisi-Orhun Anıtları-Erdenezu Manastırı

Kahvaltımızın ardından efsanevi ilk Budist manastırı olan Orta Moğolistan da 1586 yılında kurulan Erdene ZUU manastırını, Karakurum Müzesini geziyoruz. Orhun Nehri Vadisinde bulunan ve UNESCO mirası içerisinde yer alan Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile yazılmış olan Orhun anıtları’nı görmek için yolumuza devam ediyoruz. Yazılışları 8. Yüzyılın başlarına dayanan ve 1889 yılında bulunan 2. Göktürk Kaanlığı’na ait yazıtları ve yazıtların bulunduğu yerdeki müzeyi ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz sonrasında tekrar Ger kampına dönüyoruz. Akşam yemeğimiz ve konaklama Ger kampında.

13. Gün 14 Temmuz 2022 PerşembeUlan Bator

Kahvaltı sonrası Ulan Bator’a hareket ediyoruz. Öğleden sonra şehre varıyoruz. Otelimize varıp biraz dinlendikten sonra 8.Bogd Han sarayını geziyoruz ve sonrasında dünyaca ünlü Moğol kaşmirlerinin satıldığı dükkanlardan alışveriş yapıyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği Ulan Bator’da.

14. Gün 15 Temmuz 2022 CumaUlan Bator-İstanbul

Sabah otelimizden alınan kahvaltının ardından şehre veda vakti geliyor. Otelimizden 40 dakikalık araç yolculuğu ile havalimanı varıyoruz. Aeroflot havayolları ile Moskova aktarmalı İstanbul’a dönüyoruz. Gezimiz Atatürk Hava limanında son buluyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Admin – Nisan 03, 2017:

Yorum 2

Ahsan – Nisan 01, 2017:

Yorum 1

Kişi 3 – Nisan 2017:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.