MOĞOLİSTAN TURU & NADAAM FESTİVALİ & EFSANE ROTA-TRANSİBİRYA

"ULAN BATOR- KARAKURUM-ORHUN ANITLARI -BAYKAL GÖLÜ- İRKUTSK (SİBİRYA)- NOVOSİBİRSK"

06 Temmuz - 20 Temmuz 2024

Tren Seyahati ve Baykal Gölü

Akademgorodok

Novosibirsk Opera binası ve Tren müzesi

Sibirya’nın Paris’i Irkutsk

Sürgüne gönderilen aydınların yaşadığı geleneksel Sibirya evleri

Cengiz Han, Tonyukuk Anıtı, Terelj Milli Parkı

Terelj Milli Parkında geleneksel ger kampında yemek


Karakurum -Orhun Anıtları-Erdenezu Manastırı

Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile yazılmış olan Orhun anıtları


Program (15 gün)

1. Gün 06 Temmuz 2024 Cumartesiİstanbul-Ulan Bator

Öğleden sonra saat 15:00’te İstanbul Havalimanı THY kontuarı önünde saat 15:00’te buluşma ve gerekli işlemlerden sonra saat 18:10’da Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’a hareket. Geceleme uçakta.

2. Gün 07 Temmuz 2024 PazarUlan Bator

Sabah vakti Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’a geldikten sonra alanda bekleyen özel aracımızla otelimize geçiyoruz. Lobide bir süre dinleniyoruz. Ardından Ulusal Moğol Müzesi’ni gezmeye başlıyoruz. Moğolların ve bölgede yaşayan tarihi Türk kavimlerinin geçmiş yaşamlarıyla ilgili detaylı bilgi alıyoruz. Otelimize yerleştikten sonra Cengiz Han meydanında(Sukbatar) bir tur atıyoruz. Geceleme Ulan Bator’da.

3. Gün 08 Temmuz 2024 PazartesiElsen Tasarkhai-Kum Tepeleri-Ger Kampı

Sabah otelimizde alınan kahvaltının ardından yollara düşüyoruz. Otelden bizi alan araç eşliğinde batı yönünde eski Moğolistan’ın başkenti olan Karakurm’ doğru ilerliyoruz. Geniş bir vadiye bakan yemyeşil tepelerin eteklerinde bulunan ger kampımıza yerleşip öğle yemeği yedikten sonra dünyada sadece bu bölgede bulunan çift hörgüçlü develere binerek kum tepelerinde geziyoruz. Dileyen arkadaşlar burada ata da binebilir. Akşam kamp ateşimizi yakıp etrafında ve pırıl pırıl yıldızlar altında unutulamayacak bir gece geçiriyoruz. Konaklama Ger kampında.

4. Gün 09 Temmuz 2024 SalıKarakurum-Orhun Anıtları

Kahvaltımızın ardından bir saatlik mesafede bulunan Moğolların eski başkenti Karakurum’a gidip efsanevi ilk Budist manastırı olan Orta Moğolistan da 1586 yılında kurulan Erdene ZUU Manastırını ve Karakurum Müzesini geziyoruz. Orhun Nehri Vadisinde bulunan ve UNESCO mirası içerisinde yer alan Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile yazılmış olan Orhun Anıtları’nı görmek için yolumuza devam ediyoruz. Yazılışları 8. Yüzyılın başlarına dayanan ve 1889 yılında bulunan 2. Göktürk Kaanlığı’na ait yazıtları ve yazıtların bulunduğu yerdeki müzeyi ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz sonrasında tekrar ger kampına dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama ger kampında.

5. Gün 10 Temmuz 2024 Çarşamba Ulan Bator

Kahvaltı sonrası Ulan Bator’a hareket ediyoruz. Öğleden sonra Ulan Bator’a gelişimizin ardından dünyaca ünlü Moğol kaşmirlerinin satıldığı dükkanlardan alışveriş yapıyoruz. Konaklama Ulan Bator’da.

6. Gün 11 Temmuz 2024 PerşembeNadaam Festivali-Ulanbator

Başkent Ulanbator’da geleneksel yarışmaların heyecanı ile dolu efsanevi Naadam Festivali’ndeyiz. Naadam Festivalinde karnaval renkleri ile süslenmiş açılış törenine katılıp etkinlikleri ve yarışmaları izliyoruz. Stadyumda yapılan bu etkinlikleri izledikten sonra akşam vakti Cengiz Han Meydanı’nda gece etkinlikleri ve konser izliyoruz. Konaklama Ulanbator’da.

7. Gün 12 Temmuz 2024 Cuma Ulan Bator-Cengiz Han-Tonyukuk Anıtı-Terelj Parkı

Sabah otelimizden alınan kahvaltının ardından dünyanın en büyük heykeli olan Cengiz Han anıtını ziyarete gidiliyor. Dönüşte Vezir Tonyukuk Anıtını ziyaret edip buradaki çadır hayatı yaşayan yerel bir ailenin evini ziyaret ediyoruz. Öğleden sonra Terelj milli Parkında bulunan ger kampımıza yerleşiyoruz. Burada öğle yemeği yiyip bir süre dinleniyoruz. Ardından serbest zamanlı olarak dileyen milli parkın içinde yürüyüş yaparken dileyen Moğol atlarıyla çevreyi gezebilirler. Konaklama ve akşam yemeği geleneksel ger kampında.

8. Gün 13 Temmuz 2024 CumartesiTerel-Ulan Bator

Sabah kahvaltı sonrası bölgeden ayrılıp Ulanbator’a doğru yola çıkıyoruz. Yol kenarlarında bulunan ve Ovo denilen Şaman dilek taşlarının çevresinde küçük bir seromoni yapıp göktengriye şükranlarımızı sunuyoruz. Öğleden sonra Ulanbator’a gelerek önce Bogdhan Sarayı’nı geziyoruz. Sonrasında yüksek bir mekana çıkıp Rus dostluk anıtını görüp başkentin manzarasını seyrediyoruz. Akşam hep birlikte güzel bir Moğol restoranında yemek yiyoruz. Konaklama Ulan Bator’da.

9. Gün 14 Temmuz 2024 PazarUlan Bator- Irkutsk – Treni

Sabah kahvaltısından sonra tren istasyonuna gidiyor ve buradan İrkutsk’a gitmek için Transsibirya trenimize biniyoruz. Buradan Rusya sınırına doğru bozkır manzaralı tepeleri izleyerek yol alıyoruz. Sınır geçiş prosedürlerini tamamladıktan sonra Rusya topraklarına giriyoruz. Geceleme trende…

10. Gün 15 Temmuz 2024 PazartesiIrkutsk

Sabah saatlerinde Baykal Gölü’ kıyısı boyunca güzel manzaralı yollardan ilerleyerek Sibirya’nın Paris’i sayılan İrkutsk’a varıyoruz. Özel aracımız bizi alıyor ve şehir merkezine çok yakın Angara Nehri kıyısında olan otelimize gidiyoruz. Bavullarımızı bırakıp Irkutsk şehrini geziyoruz. Angara Nehri çevresini, Lenin parkını, sürgünler kapısını, şairler ve yazarlar sokağını ve Decembrist müzesini geziyoruz. Geceleme irkutsk’ta.

11. Gün 16 Temmuz 2024 SalıIrkutsk- Listvyanka -Baykal Gölü

Kahvaltı sonrasında Baykal gölüne doğru hareket ediyoruz. Tayga ormanlarının güzel manzarasını seyrederek yolumuz üzerinde büyük bir alan içinde kurulmuş olan eski Sibirya evleri açık hava müzesini geziyoruz. Daha sonra Eski Rus arabalarını da görebileceğimiz küçük bir retro parkı ziyaret ediyoruz. Göl kenarında Angara Nehri’nin Baykal gölü girişinde bulunan şirin Listvyanka köyüne varıyoruz. Baykal Gölü dünyadaki en büyük tatlı su kaynağı unvanını elinde tutuyor. 1,637 metreyle dünyanın en derin gölü olarak kabul edilmektedir. Gölün suyunun koyu mavi rengini hiç unutamayacaksınız. Balık pazarını gezip, sadece Baykal Gölü’nde yaşayan ünlü Omul balığının tadına bakıyoruz. 8Dileyen arkadaşlar nehre girip yüzebilirler) Akşam vakti tekrar İrkuts’a dönüyoruz. Geceleme İrkutsk’da.

12. Gün 17 Temmuz 2024 ÇarşambaTranssibirya Tren Yolculuğu

Sabah otelden ayrılıyor ve tren istasyonuna gidiyoruz. Buradan Transsibirya trenine binerek Novosibirsk’e doğru hareket ediyoruz. Tüm gün tren yolculuğu, ormanlık ve bozkırlar manzarası eşliğinde yol alıyoruz. Kitap okumak, bol bol gezi sohbetleri yapmak, çilingir sofraları kurmak için çok zamanımız olacak. Gece trendeyiz.

13. Gün 18 Temmuz 2024 PerşembeNovosibirsk

Öğleye doğru Sibirya’nın başkenti Novosibirsk’e varış. Buradan istasyondan çıkıyor ve hemen istasyonun karşısında bulunan otelimize geçiyor ve check in yapıp bir süre dinleniyoruz. Akşamüzeri hep birlikte yürüyerek şehir merkezini dolaşıyor ve güzel bir mekanda yemek yiyoruz. Konaklama Novosibirsk’te.

14. Gün 19 Temmuz 2024 CumaNovosibirsk- Akademgorodog

Sabah kahvaltısının özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde Novosibirsk şehir merkezinden 30 km uzaktaki bilim şehri Akademgorodok‘a gidiyoruz. Ardından dönüş yolunda açık hava tren müzesini geziyoruz. Öğleden sonra ise şehir merkezi, Lenin meydanı, Rusya’nın en büyük opera ve bale salonu (dışarıdan), Krasny Prospect caddesi, St.Nicolas Şapeli ve The Voznesensky katedralini geziyoruz. Dünyanın en güzel kafeleri arasında yer alan bir kafede dinlenip çay ve kahvelerimizi içtikten sonra Transsibirya tarihi müzesini geziyoruz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda yiyoruz. Geceleme otelde.

15. Gün 20 Temmuz 2024 CumartesiNovosibirsk-İstanbul

Sabah kahvaltısı sonrası serbest zaman. Öğle vakti havalimanına transfer. Buradan gerekli işlemlerlen sonra Azerbaycan Havayollarının tarifeli seferiyle saat 15:10’da Bakü’ye hareket. Aynı gün 16:20’de Bakü’ye gelişin ardından kısa bir bekleme süresi sonrası THY ile saat 19:20’de İstanbul’a hareket. Turumuz aynı gün saat 21:25’te İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1:

Yorum 1

Kişi 2:

Yorum 2

Kişi 3:

Yorum 3


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.