TRANSSİBİRYA-MOĞOLİSTAN TURU

"NOVOSİBİRSK-İRKUTSK (SİBİRYA) -BAYKAL GÖLÜ- ULAN BATOR- KARAKURUM-ORHUN ANITLARI"

22 Temmuz - 04 Ağustos 2024

Tren Seyahati ve Baykal Gölü

Akademgorodok

Novosibirsk Opera binası ve Tren müzesi

Sibirya’nın Paris’i Irkutsk

Sürgüne gönderilen aydınların yaşadığı geleneksel Sibirya evleri

Cengiz Han, Tonyukuk Anıtı, Terelj Milli Parkı

Terelj Milli Parkında geleneksel ger kampında yemek


Karakurum -Orhun Anıtları-Erdenezu Manastırı

Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile yazılmış olan Orhun anıtları


Program (13 gün)

1. Gün 22 Temmuz 2024 Pazartesiİstanbul- Novosibirsk

21 Temmuz Pazar gününün akşamında saat 21:00’de İstanbul Havalimanı THY kontuarı önünde buluşma ve gerekli işlemlerden sonra THY saat 00:15’te Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye uçuş. Saat 03:55’te Bakü’ye varışın ardından aktarma yaparak Azerbaycan Havayolları’nın tarifeli seferiyle Rusya’nın 3. büyük şehri ve Sibirya’nın başkenti Novosibirsk’e hareket ediyoruz. Aynı gün öğleden sonra saat 14:10’da Novosibirsk’e varış. Alanda bizi bekleyen özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde otelimize transfer oluyoruz. Konaklama Novosibirsk’te.

2. Gün 23 Temmuz 2024 SalıNovosibirsk- Akademgorodog

Sabah kahvaltısının özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde Novosibirsk şehir merkezinden 30 km uzaktaki bilim şehri Akademgorodok‘a gidiyoruz. Ardından dönüş yolunda açık hava tren müzesini geziyoruz. Öğleden sonra ise şehir merkezi, Lenin meydanı, Rusya’nın en büyük opera ve bale salonu (dışarıdan), Krasny Prospect caddesi, St.Nicolas Şapeli ve The Voznesensky katedralini geziyoruz. Dünyanın en güzel kafeleri arasında yer alan bir kafede dinlenip çay ve kahvelerimizi içtikten sonra Transsibirya tarihi müzesini geziyoruz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda yiyoruz. Gece geç saatlerde ise tren istasyonuna gidiyor ve trenle Sibirya’nın Paris’i sayılan Irkutsk şehrine hareket ediyoruz. Geceleme trende.

3. Gün 24 Temmuz 2024 ÇarşambaNovosibirsk- Tren

Tüm gün tren yolculuğu, ormanlık ve bozkırlar manzarası eşliğinde yol alıyoruz. Kitap okumak, bol bol gezi sohbetleri yapmak, çilingir sofraları kurmak için çok zamanımız olacak. Gece trendeyiz.

4. Gün 25 Temmuz 2024 PerşembeIrkutsk

Sabah Sibirya’nın Paris’i Irkutsk’a varış. Özel aracımız bizi alıyor ve şehir merkezine çok yakın Angara Nehri kıyısında olan otelimize gidiyoruz. Bavullarımızı bırakıp Irkutsk şehrini geziyoruz. Angara Nehri çevresini, Lenin parkını, sürgünler kapısını, şairler ve yazarlar sokağını ve Decembrist müzesini geziyoruz. Geceleme İrkutsk’ta.

5. Gün 26 Temmuz 2024 Cuma Irkutsk- Listvyanka -Baykal Gölü

Kahvaltı sonrasında Baykal gölüne doğru hareket ediyoruz. Tayga ormanlarının güzel manzarasını seyrederek yolumuz üzerinde büyük bir alan içinde kurulmuş olan eski Sibirya evleri açık hava müzesini geziyoruz. Daha sonra Eski Rus arabalarını da görebileceğimiz küçük bir retro parkı ziyaret ediyoruz. Göl kenarında Angara nehrinin Baykal gölü girişinde bulunan şirin Listvyanka köyüne varıyoruz. Baykal gölü dünyadaki en büyük tatlı su kaynağı unvanını elinde tutuyor. 1,637 metreyle dünyanın en derin gölü olarak kabul edilmektedir. Gölün suyunun koyu mavi rengini hiç unutamayacaksınız. Balık pazarını gezip, sadece Baykal Gölü’nde yaşayan ünlü Omul balığının tadına bakıyoruz. Akşam vakti tekrar İrkuts’a dönüyoruz. Geceleme İrkutsk’da.

6. Gün 27 Temmuz 2024 CumartesiIrkutsk – Ulan Bator Treni

Sabah kahvaltısından sonra tren istasyonuna gidiyor ve buradan Ulan Bator’a gitmek için Transibirya trenimizin ikinci ve son ayağına biniyoruz. Baykal Gölü kıyısı boyunca güzel manzaralı yollardan ilerlerken biryandan da kompartımanlarımızda kahvelerimizi yudumluyoruz. Sınır geçiş prosedürlerini tamamladıktan sonra Moğolistan topraklarının eşsiz bozkır manzarası bizleri karşılıyor. Geceleme trende.

7. Gün 28 Temmuz 2024 Pazar Ulan Bator

Sabah vakti Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’a geldikten sonra trenden iniyor ve otelimize geçiyoruz. Lobide bir süre dinleniyor ve kahvaltı yapıyoruz. Ardından Ulusal Moğol Müzesi’ni gezmeye başlıyoruz. Moğolların ve bölgede yaşayan tarihi Türk kavimlerinin geçmiş yaşamlarıyla ilgili detaylı bilgi alıyoruz. Otelimize yerleştikten sonra Cengiz Han meydanında(Sukbatar) bir tur atıyoruz. Geceleme Ulan Bator’da.

8. Gün 13 Temmuz 2024 CumartesiElsen Tasarkhai- Kum Tepeleri-Ger Kampı

Sabah otelimizde alınan kahvaltının ardından yollara düşüyoruz. Otelden bizi alan araç eşliğinde batı yönünde eski Moğolistan’ın başkenti olan Karakurm’ doğru ilerliyoruz. Geniş bir vadiye bakan yemyeşil tepelerin eteklerinde bulunan ger kampımıza yerleşip öğle yemeği yedikten sonra dünyada sadece bu bölgede bulunan çift hörgüçlü develere binerek kum tepelerinde geziyoruz. Dileyen arkadaşlar burada atada binebilir. Akşam kamp ateşimizi yakıp etrafında ve pırıl pırıl yıldızlar altında unutulamayacak bir gece geçiriyoruz. Konaklama Ger kampında.

9. Gün 30 Temmuz 2024 SalıKarakurum-Orhun Anıtları

Kahvaltımızın ardından bir saatlik mesafede bulunan Moğolların eski başkenti Karakurum’a gidip efsanevi ilk Budist manastırı olan Orta Moğolistan’da 1586 yılında kurulan Erdene ZUU Manastırını ve Karakurum Müzesini geziyoruz. Orhun Nehri Vadisinde bulunan ve UNESCO mirası içerisinde yer alan Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile yazılmış olan Orhun Anıtları’nı görmek için yolumuza devam ediyoruz. Yazılışları 8. Yüzyılın başlarına dayanan ve 1889 yılında bulunan 2. Göktürk Kaanlığı’na ait yazıtları ve yazıtların bulunduğu yerdeki müzeyi ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz sonrasında tekrar ger kampına dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama ger kampında.

10. Gün 1 Ağustos 2024 ÇarşambaUlan Bator

Kahvaltı sonrası Ulan Bator’a hareket ediyoruz. Öğleden sonra Ulan Bator’a gelişimizin ardından dünyaca ünlü Moğol kaşmirlerinin satıldığı dükkanlardan alışveriş yapıyoruz. Konaklama Ulan Bator’da.

11. Gün 2 Ağustos 2024 PerşembeUlanbator-Cengiz Han-Tonyukuk Anıtı-Terelj Parkı

Sabah otelimizden alınan kahvaltının ardından dünyanın en büyük heykeli olan Cengiz han anıtını ziyarete gidiliyor. Dönüşte Vezir Tonyukuk Anıtını ziyaret edip buradaki çadır hayatı yaşayan yerel bir ailenin evini ziyaret ediyoruz. Öğleden sonra Terelj milli Parkında bulunan ger kampımıza yerleşiyoruz. Burada öğle yemeği yiyip bir süre dinleniyoruz. Ardından serbest zamanlı olarak dileyen milli parkın içinde yürüyüş yaparken dileyen Moğol atlarıyla çevreyi gezebilirler. Konaklama ve akşam yemeği geleneksel ger kampında.

12. Gün 3 Ağustos 2024 CumaTerelj-Ulan Bator

Sabah kahvaltı öncesi Terelj Milli Parkı’nın yemyeşil doğasında keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Kahvaltı sonrası ise bölgeden ayrılıp Ulanbator’a doğru yola çıkıyoruz. Yol kenarlarında bulunan ve Ovo denilen Şaman dilek taşlarının çevresinde küçük bir seromoni yapıp göktengri’ye şükranlarımızı sunuyoruz. Öğleden sonra Ulanbator’a gelerek önce Bogdhan Sarayı’nı geziyoruz. Sonrasında yüksek bir mekana çıkıp Rus dostluk anıtını görüp başkentin manzarasını seyrediyoruz. Akşam hep birlikte güzel bir Moğol restoranında yemek yiyoruz. Konaklama Ulan Bator’da.

13. Gün 4 Ağustos 2024 CumartesiUlan Bator-İstanbul

Sabah erken saatte otelden ayrılıyor ve havalimanına gidiyoruz. Buradan THY’nin tarifeli seferiyle İstanbul’a hareket ediyoruz. Turumuz Öğleden sonra saat 13:30’da İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1:

Yorum 1

Kişi 2:

Yorum 2

Kişi 3:

Yorum 3


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.