ORTA ASYA KÜLTÜR TURU

TARİHİ İPEK YOLU ROTASI

ÖZBEKİSTAN - KAZAKİSTAN - KIRGIZİSTAN

HİVA - BUHARA - SEMERKANT - TAŞKENT - ALMAATA - BİŞKEK

10 MAYIS - 19 MAYIS 2024

Semerkand

Tarihi süreçte dünyadaki bilime ışık veren Tarihi İpek Yolu ticaretinin geçtiği en önemli şehirlerden biri

Buhara

Türk ve islam tarihinin en nadide şehirlerinden biri

İsmail Samani Türbesi

Zerdüşt Mimari özelliği taşıyan ve Orta Asya da pişirilmiş çamurdan olan ilk yapı

Taşkent

Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal mushafını ziyaret ediyoruz


Program (10 gün)

1. Gün 10 Mayıs 2024 CumaİSTANBUL - URGENC

9 Mayıs Perşembe gecesi saat 23:00’de, İstanbul Havalimanı THY kontuarı önünde buluşma. 10 Mayıs Cuma gününe girdiğimiz ilk saatlerde, saat 02:10’da THY ile direk Urgenc’e uçuş. Geceleme uçakta. Aynı günün sabahında, saat 07:05’te Urgenc Havalimanı’na iniyoruz. Özel araç ve yerel rehber eşliğinde konaklayacağımız otelimize gidip sabah kahvaltısı yapıyoruz. Kahvaltı sonrasında tarihi Harezm (Hiva) kentini gezmeye başlıyoruz. Yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran ve tipik Orta çağ kent kimliğini koruyan Hiva’da yürüyerek yapacağımız şehir turumuzda, meşhur Özbek çinileriyle süslenmiş yerel mimari eserleri göreceğiz. İçhan Kale ve Eski kale, Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camii, Allahkulu Han Medresesi, Taş Havlu Sarayı, Pehlivan Mahmud Mozolesi ve İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında yer alıyor. Akşam hep birlikte hoş geldin yemeğindeyiz. Konaklama Hiva’da.

2. Gün 11 Mayıs 2024 CumartesiHİVA - BUHARA (480 km)

Sabah kahvaltısından sonra Hiva’dan ayrılıyor ve Buhara’ya doğru karayoluyla yol almaya başlıyoruz. Yolculuğumuz Kızılkum Çölü’nün ortasından toplamda 6 saat sürecek. Amuderya Ovasının içinden geçerken bir süre Türkmenistan sınırı boyunca yol alıyoruz. Maveraünnehir de denilen bölgede küçük molalar vererek geçecek yolculuğumuz sonrası Buhara’ya varış. Otele yerleştikten sonra tarihi buhara meydanı ve çevresinde bir tur atıyoruz. Sonrasında yerel bir restoranda akşam yemeği yiyoruz. Geceleme Buhara’da.

3. Gün 12 Mayıs 2024 PazarBUHARA

Kahvaltımızın ardından Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buhara gezisi: Buhara'yı dünyada eşsiz manevi şehir kılan İsmail Samani Türbesi, Çeşm-i Eyyub ve ahşap sütunlarıyla ünlü Bolo Hauz Cami’ni, Çar-Minar minaresi, Magaki Attari türbesi, Ark kalesi, Lebi Havuz meydanı, Poyi Kalon kompleksi: Kalon minaresi, Mir Arap medresesini gezip akşamüzeri tarihi çarşıda alışveriş molası veriyoruz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. Geceleme otelde.

4. Gün 13 Mayıs 2024 PazartesiBUHARA - SEMERKANT

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Buhara’dan ayrılıyor ve Semerkand’a doğru yol alıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan Gijduvan’da yerel seramik atölyesini ziyaret ediyoruz. Semerkand’a yolculuğumuz sırasında İpek Yolu’nun en güzel Kervansaraylarından biri olan Rabat Malik’i ve Taşkent ve Buhara vahaları arasındaki bölgede Karakum çölü boyunca yer alan kırk dört sarnıçdan biri olan Sardoba’yı gezmek için mola veriyoruz. Öğleden sonra ise Tarihi İpek Yolu kenti Semerkand’a giriyor ve Uluğ Bey Rasathanesi ile programımıza başlıyoruz. Ardından İpek Yolu tarihinin ünlü kağıt yapım atölyelerinden birini göreceğiz. Akşam özel bir mekanda Özbek yemeği yiyoruz. Sonrasında ünlü Registan Meydanı’na gidip tarihi yapıların üzerindeki ışık gösterisini izliyoruz. Geceleme otelde.

5. Gün 14 Mayıs 2024 SalıSEMERKANT - TAŞKENT

Kahvaltımızın ardından otelden check out yapıyoruz. Tam gün sürecek şehir turumuza başlıyoruz. İlk ziyaret yerimiz Emir Timur’un mezarının bulunduğu Gür Emir Türbesi’dir. Registan Meydanı’na geliyor ve İslam mimarisinin üç şaheserini ziyaret ediyoruz: Uluğ Bey Medresesi, Tilla Kari Medresesi, Şer Dor Medresesi. Timur Dönemi Sultanlarının defnedildiği Şah-ı Zinde Külliyesi’ne gidiyor ve burada bulunan türbeleri ziyaret ediyoruz. Ardından Bibi Hatun Külliyesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından tarihi Semerkand pazarında bir süre alışveriş yapıyoruz. Sonrasında tren istasyonuna gidiyor ve 2 saatlik bir hızlı tren yolculuğu ile başkent Taşkent’e gidiyoruz. Yerel restoranda akşam yemeği sonrası otelimize gidiyoruz. Geceleme Taşkent’te aynı otelde.

6. Gün 15 Mayıs 2024 ÇarşambaTAŞKENT

Otelde kahvaltı sonrası Taşkent gezisi: Taşkent'te bulunan Barak Han medresesi, Kökeldaş medresesi, Kaffal Şaşi türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal mushafı'nın ziyaret edilmesi. Ardından 1977’de hizmete giren ve Orta Asya'nın ilk metrosu olan Taşkent Metrosu’nun en dikkat çekici metro istasyonlarını geziyoruz. Metrodan Müstakillik Meydanı istasyonunda iniyor, Emir Temur meydanı, Bağımsızlık meydanı ve Alişir Nevai Tiyatrosu (dışarıdan) geziliyor. Akşam özel bir mekanda alınan yemek sonrası otelimize dönüyoruz. Konaklama Taşkent’te.

7. Gün 16 Mayıs 2024 PerşembeTAŞKENT - ALMATI

Sabah kahvaltısının ardından Taşkent’ten ayrılıyor ve havalimanına gidiyoruz. Öğle vakti Kazakistan’ın eski başkenti Almaty’ye uçuyoruz. Yaklaşık 1 saatlik uçuş sonrası Almaty’e varışımızın ardından panoramik olarak şehir turu yapıyoruz. Turumuza Panfilov Parkı’ndan başlıyoruz. Sonrasında Yeşil Tepeye çıkıp şehrin manzarasını izliyoruz. Sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Almaty’de.

8. Gün 17 Mayıs 2024 CumaALMATI

Kahvaltı sonrası Kazakistan’ın yakın tarihine kadar başkenti olan Almati yakınındaki Tanrı Dağları’nın eteklerindeki Kazak köyüne gidiyor ve burada kazak atlarının gösterisini ve geleneksel kazak yaşamını yakından görüyoruz. Kazak ezgileri dinlerken Kazak çadır hayatını görüp, öğle yemeğini program dahilinde Kazakların geleneksel lezzetlerini tadıyoruz. Öğleden sonra şehre dönüp kültür ve sanat müzesini geziyor ve ülke hakkında detaylı bilgiler ediniyoruz. Şehir merkezinde alışveriş ve yürüyüş için serbest zaman veriyoruz. Konaklama Almaty’de.

9. Gün 18 Mayıs 2024 CumartesiALMATI - BİŞKEK

Sabah erken kahvaltı sonrası Kırgızistan sınırına doğru yola alıyoruz. Öğleden sonra Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e varışımızın ardından yerel rehberimiz eşliğinde şehir turumuz başlıyor. Pobeda meydanı (Zafer meydanı), Dubaviy Parkı, Ala-Too Meydanı, Ulusal sanat ve Flarmoni Müzesi göreceğimiz mekanlar arasında. Ayrıca Burana adındaki eski şehir de gezeceğimiz mekanlar içinde yer alıyor. Kutadgu-Blig’in yazarı ünlü Yusuf Has Hacip’in memleketi olan Balasagun bölgesi Türk tarihi açısından son derece önemlidir. Konaklama Bişkek’te.

10. Gün 19 Mayıs 2024 PazarBİŞKEK - İSTANBUL

Sabah erken kahvaltı sonrası havalimanına transfer. Buradan THY’nin tarifeli seferiyle saat 10:15’te İstanbul’a hareket. Turumuz öğleden sonra saat 13:05’te İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1 – :

Yorum 2

Kişi 2 – :

Yorum 1

Kişi 3 –:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.