ORTA ASYA KÜLTÜR TURU

TARİHİ İPEK YOLU ROTASI

ÖZBEKİSTAN - KAZAKİSTAN - KIRGIZİSTAN

HİVA - BUHARA - SEMERKANT - TAŞKENT - ALMAATA - BİŞKEK

18 EKİM - 29 EKİM 2024

Semerkand

Tarihi süreçte dünyadaki bilime ışık veren Tarihi İpek Yolu ticaretinin geçtiği en önemli şehirlerden biri

Buhara

Türk ve islam tarihinin en nadide şehirlerinden biri

İsmail Samani Türbesi

Zerdüşt Mimari özelliği taşıyan ve Orta Asya da pişirilmiş çamurdan olan ilk yapı

Taşkent

Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal mushafını ziyaret ediyoruz


Program (12 gün)

1. Gün 18 Ekim 2024 CumaİSTANBUL - URGENC

18 Ekim Cuma günü saat 10:30’ da İstanbul havalimanında buluşma ve chek in işlemlerinin ardından Özbekistan Havayollarının HY280 sayılı seferi ile saat 13:15’ te direk Urgenc’e uçuş. 3 saat 45 dk’lık uçuş sonrası saat 19:00’ da Urgenc’ e varışımızın ardından alanda bizi bekleyen aracımız ile otelimize transfer oluyoruz geceleme Urgenc’te.

2. Gün 19 Ekim 2024 CumartesiURGENC

Sabah otelde yapacağımız kahvaltı sonrasında özel araç ve yerel rehber eşliğinde tarihi Harezm (Hiva) kentini gezmeye başlıyoruz. Yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran ve tipik Orta çağ kent kimliğini koruyan Hiva’da yürüyerek yapacağımız şehir turumuzda, meşhur Özbek çinileriyle süslenmiş yerel mimari eserleri göreceğiz. İçhan Kale ve Eski kale, Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camii, Allahkulu Han Medresesi, Taş Havlu Sarayı, Pehlivan Mahmud Mozolesi ve İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında yer alıyor. Akşam hep birlikte hoş geldin yemeğindeyiz. Konaklama Hiva’da.

3. Gün 20 Ekim 2024 PazarHIVA – BUHARA (480 km)

Sabah kahvaltısından sonra Hiva’dan ayrılıyor ve Buhara’ya doğru karayoluyla yol almaya başlıyoruz. Yolculuğumuz Kızılkum Çölü’nün ortasından toplamda 6 saat sürecek. Amuderya Ovasının içinden geçerken bir süre Türkmenistan sınırı boyunca yol alıyoruz. Maveraünnehir de denilen bölgede küçük molalar vererek geçecek yolculuğumuz sonrası Buhara’ya varış. Otele yerleştikten sonra tarihi buhara meydanı ve çevresinde bir tur atıyoruz. Sonrasında yerel bir restoranda akşam yemeği yiyoruz. Geceleme Buhara’da.

4. Gün 21 Ekim 2024 PazartesiBUHARA

Kahvaltımızın ardından Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buhara gezisi: Buhara'yı dünyada eşsiz manevi şehir kılan İsmail Samani Türbesi, Çeşm-i Eyyub ve ahşap sütunlarıyla ünlü Bolo Hauz Cami’ni, Çar-Minar minaresi, Magaki Attari türbesi, Ark kalesi, Lebi Havuz meydanı, Poyi Kalon kompleksi: Kalon minaresi, Mir Arap medresesini gezip akşamüzeri tarihi çarşıda alışveriş molası veriyoruz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. Geceleme otelde.

5. Gün 22 Ekim 2024 SalıBUHARA – SEMERKANT

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Buhara’dan ayrılıyor ve Semerkand’a doğru yol alıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan Gijduvan’da yerel seramik atölyesini ziyaret ediyoruz. Semerkand’a yolculuğumuz sırasında İpek Yolu’nun en güzel Kervansaraylarından biri olan Rabat Malik’i ve Taşkent ve Buhara vahaları arasındaki bölgede Karakum çölü boyunca yer alan kırk dört sarnıçdan biri olan Sardoba’yı gezmek için mola veriyoruz. Öğleden sonra ise Tarihi İpek Yolu kenti Semerkand’a giriyor ve Uluğ Bey Rasathanesi ile programımıza başlıyoruz. Ardından İpek Yolu tarihinin ünlü kağıt yapım atölyelerinden birini göreceğiz. Akşam özel bir mekanda Özbek yemeği yiyoruz. Sonrasında ünlü Registan Meydanı’na gidip tarihi yapıların üzerindeki ışık gösterisini izliyoruz. Geceleme otelde.

6. Gün 23 Ekim 2024 ÇarşambaSEMERKANT – TAŞKENT

Kahvaltımızın ardından otelden check out yapıyoruz. Tam gün sürecek şehir turumuza başlıyoruz. İlk ziyaret yerimiz Emir Timur’un mezarının bulunduğu Gür Emir Türbesi’dir. Registan Meydanı’na geliyor ve İslam mimarisinin üç şaheserini ziyaret ediyoruz: Uluğ Bey Medresesi, Tilla Kari Medresesi, Şer Dor Medresesi. Timur Dönemi Sultanlarının defnedildiği Şah-ı Zinde Külliyesi’ne gidiyor ve burada bulunan türbeleri ziyaret ediyoruz. Ardından Bibi Hatun Külliyesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından tarihi Semerkand pazarında bir süre alışveriş yapıyoruz. Sonrasında tren istasyonuna gidiyor ve 2 saatlik bir hızlı tren yolculuğu ile başkent Taşkent’e gidiyoruz. Yerel restoranda akşam yemeği sonrası otelimize gidiyoruz. Geceleme Taşkent’te aynı otelde.

7. Gün 24 Ekim 2024 PerşembeTAŞKENT

Otelde kahvaltı sonrası Taşkent gezisi: Taşkent'te bulunan Barak Han medresesi, Kökeldaş medresesi, Kaffal Şaşi türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal mushafı'nın ziyaret edilmesi. Ardından 1977’de hizmete giren ve Orta Asya'nın ilk metrosu olan Taşkent Metrosu’nun en dikkat çekici metro istasyonlarını geziyoruz. Metrodan Müstakillik Meydanı istasyonunda iniyor, Emir Temur meydanı, Bağımsızlık meydanı ve Alişir Nevai Tiyatrosu (dışarıdan) geziliyor. Akşam özel bir mekanda alınan yemek sonrası otelimize dönüyoruz. Konaklama Taşkent’te.

8. Gün 25 Ekim 2024 CumaTAŞKENT – ALMATI

Sabah kahvaltısının ardından Taşkent’ten ayrılıyor ve havalimanına gidiyoruz. Öğle vakti Kazakistan’ın eski başkenti Almaty’ye uçuyoruz. Yaklaşık 1 saatlik uçuş sonrası Almaty’e varışımızın ardından panoramik olarak şehir turu yapıyoruz. Turumuza Panfilov Parkı’ndan başlıyoruz. Sonrasında Yeşil Tepeye çıkıp şehrin manzarasını izliyoruz. Sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Almaty’de.

9. Gün 26 Ekim 2024 CumartesiALMATI

Kahvaltı sonrası Kazakistan’ın yakın tarihine kadar başkenti olan Almati yakınındaki Tanrı Dağları’nın eteklerindeki Kazak köyüne gidiyor ve burada kazak atlarının gösterisini ve geleneksel kazak yaşamını yakından görüyoruz. Kazak ezgileri dinlerken Kazak çadır hayatını görüp, öğle yemeğini program dahilinde Kazakların geleneksel lezzetlerini tadıyoruz. Öğleden sonra şehre dönüp kültür ve sanat müzesini geziyor ve ülke hakkında detaylı bilgiler ediniyoruz. Şehir merkezinde alışveriş ve yürüyüş için serbest zaman veriyoruz. Konaklama Almaty’de.

10. Gün 27 Ekim 2024 PazarALMATY – ISSIK GÖLÜ ( KIRGIZİSTAN )

Sabah kahvaltımızı paket olarak alıyor ve erkenden özel aracımızla Kırgızistan sınırına gidiyoruz, buradan kara sınırını geçerek Kırgızistan’a giriyoruz, yeni araç ve yerel rehberimizin karşılamasıyla direk Issık Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz. Güzel bir Kırgız evinde öğle yemeği yedikten sonra Tanrı Dağları’nın güzel manzaralarını izleyerek Issık Gölü’ne varıyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra tekne turuna çıkıyoruz. Cengiz Aytmatov’un beyaz gemisini hatırlatır size. Akşam yemeğimizi dışarda yedikten sonra otelde konaklıyoruz.

11. Gün 28 Ekim 2024 PazartesiBALASAGUN - BİŞKEK

Issık Gölü’nden çıkarken sabah otelde alınan kahvaltıdan sonra Bişkek’e gitmek için yola çıkıyoruz, yolumuzun üzerinde bulunan Karahanlı’ların başkenti Balasagun’u görmek için mola veriyoruz. Yusuf Has Hacib’in doğum yeri olan Balasagun’u gezdikten sonra öğle yemeği için Kırgız bir ailenin evine misafir olacağız. Bişkek şehir turumuzu yaptıktan sonra özel bir mekanda akşam yemeğimizi yiyeceğiz ve otelimize yerleşeceğiz. Konaklama Bişkek’te…

12. Gün 29 Ekim 2024 SalıBİŞKEK - İSTANBUL

Sabah erken saatte havalimanına gidiyoruz ve Pegasus Havayolları ile 8:20 ‘ de istanbul’ a uçuyoruz turumuz Sabiha Gökçen Havalimanında saat 11:10’ da sona eriyor, sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1 – :

Yorum 2

Kişi 2 – :

Yorum 1

Kişi 3 –:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.