NEPAL&BHUTAN

“HİMALAYALAR VE DÜNYA CENNETİ”

22 EYLÜL - 30 Eylül 2023

Punakha Dzong

Pho Cho ve Mo Cho nehirleri arasına inşa edilmiş ve Budist Tapınağı olan Punakha Dzong’u geziyoruz

Taktsang Monastery

Taktsang Monastery bir diğer ismi ile Tiger’s Nest’e kaplan sırtı denmesinin nedeni 7.yy. da Guru Rinpoche’nin (Mahayana Budizm inanışının öncüsü) buraya kaplan sırtında gelmesi ve mağarada meditasyon yapmasıdır

Drukgyel Dzong

Butanlıların sayısız Tibet istilalarını püskürttüğü Drukgyel Dzong‘un bir diğer adı ise Drukpa Zafer Kalesi


Kyichu Lhakhang

Budizmin krallık yansımasının girişi olarak betimlenen en eski manastırlardan biri


Program (9 gün)

1. Gün 22 Eylül 2023 CumaİSTANBUL-KUVEYT-KATMANDU

Saat 11:30’de İstanbul Havalimanı’nda buluşma. Gerekli işlemlerden sonra saat 14.30’da Kuveyt’e hareket. Kısa bir aktarma süresinin ardından saat 18.50’de Katmandu’ya hareket. Saat 02.30’da Katmandu’ya varış ve alanda bizleri bekleyen özel aracımız eşliğinde otelimize transfer. Konaklama Katmandu otelimizde.

2. Gün 23 Eylül 2023 CumartesiKATMANDU

Sabah kahvaltısının ardından Katmandu’yu tanıyacağımız panoramik bir tur yapacağız. Katmandu’yu tepeden göreceğimiz muhteşem manzaralı Swayambunath Tapınağı’na çıkıyoruz. Bol bol fotograf çektikten sonra günü Durbar (Kraliyet) Meydanı’nda bitiriyoruz. Kasthamandap, Şiva Tapınağı, Hanuman Doka, Bhairap Heykelleri vs burada göreceklerimizden sadece bir kaçı. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3. Gün 24 Eylül 2023 PazarKATMANDU-PARO UÇUŞU-THIMPU

Kahvaltı sonrası Durbar Meydanı’nı geziyoruz ve öğle vakti havalimanına gidiyoruz. Buradan saat 15:00’te Bhutan’ın Paro kentine uçuyoruz. Uçuşumuz sırasında bölgedeki yüksek tepeleri ve Everest dağını görebilirsiniz. Paro’dan özel aracımız ile Thimpu’ya hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Thimpu’da.

4. Gün 25 Eylül 2023 PazartesiTHIMPU- PUNAKA

Otelimizde aldığımız kahvaltından sonra Punakha’ya doğru yola çıkıyoruz. Bhutan kralının taht odasına ev sahipliği yapmış olan Tashichhodzong’u ziyaret ediyoruz. Sonrasında tüm gün sürecek olan ve Bhutan’ın her yerinden binlerce insanın ziyaret ettiği festivalin tadını çıkarıyoruz. Ardından 3100 metre yüksekliğinde yer alan Dochula geçidi üzerinden Punaka’ya dönüyoruz. Konaklama Punakha otelimizde.

5. Gün 26 Eylül 2023 SalıPUNAKHA-WANGDIPHODRANG-THIMPU

Sabah kahvaltısının ardından 1995’e kadar Bhutan’ın başkenti olarak hizmet etmiş olan Punakha şehrine doğru yolcuğumuz başlıyor. Şehre varışımız ile birlikte 4 yıkıcı yangına ve yıkıcı depreme karşı ayakta kalmış olan Punakha Dzong’u (Büyük mutluluk sarayı) ziyaret ediyoruz. Ardından güzergahımızı Wangduephodrang’a çeviriyoruz. Şehre varışın ardından manzara noktasına çıkıp eşsiz manzaranın tadını çıkarıyoruz. Sonrasında yerel bir pazarı ziyaret edip Thimpu’ya doğru yola devam ediyoruz. Konaklama Thimpu’da.

6. Gün 27 Eylül 2023 ÇarşambaTHIMPU-PARO

Sabah kahvaltısının ardından Bhutan sanatının en güzel örneklerini görmek için Ta Dzong müzesini ziyaret ediyoruz. Ulusal müze içerisinde 1500 yıllık kültürün izlerini taşıyan 3000 den fazla eser bulunmaktadır. Sonrasında Unesco dünya geçici miras listesinde yer alan Rinpung Dzong isimli Budist manastırını ziyaret ediyoruz. Öğleden sonra Taktsang Monastery’na bir diğer ismi ile Tiger’s Nest’e ziyaret yapıyoruz. Tiger’s Nest yani kaplan sırtı denmesinin nedeni 7.yy. da Guru Rinpoche’nin (Mahayana Budizm inanışının öncüsü) buraya kaplan sırtında gelmesi ve mağarada meditasyon yapmasıdır. Rivayete göre Rinpoche’nin 8 formda enkarne olduğuna inanılmaktadır. Akşamüzeri Paro’ya varış. Konaklama Paro’da otelimizde.

7. Gün 28 Eylül 2023 Perşembe PARO-KATMANDU

Sabah erken kahvaltı sonrası havalimanına gidiyoruz. Buradan saat 08:30 da Katmandu’ya uçuyoruz. Katmandu’ya gelişimizin ardından özel aracımız ve yerel rehbermiz eşliğinde Katmandu’nun en önemli Hindu Tapınağı olan Pashupatinath’ta “Shiva Tapınağı” gezilecektir (Şiva Tapınağı iç mekanlarına Hindu Dininden olmayanların girişine izin verilmez). Sırada Nepal’in Varanasi’si diye de adlandırılan Hindu ölü yakma alanı Pashupatinath Hindu Tapınağı var. Burada çok daha yakından Ölü Yakma Ayinlerine tanık oluyoruz. Günümüzü Tibetli Budist hacıların ülkedeki en önemli merkezi ve dünyanın da en büyük Stupalarından olan Bodhnath’da sonlandırıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

8. Gün 29 Eylül 2023 CumaKATMANDU

Sabah kahvaltısının ardından UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alan tarihi Bhaktapur (Bhadgaon) şehrini geziyoruz. Öğleden sonra çarşıya gidiyoruz ve otantik dükkanlardan ve Pazar yerlerinden alışveriş yapıyoruz. Akşam hep birlikte güzel bir mekânda yemek yiyoruz. Akşam yemeğinden sonra özel aracımız ile havaalanına transfer.

9. Gün 30 Eylül 2023 Cumartesi KATMANDU- İSTANBUL

Saat 03:30’da Kuveyt Havayolları ile Kuveyt aktarmalı olarak İstanbul’a hareket. Aynı gün saat 13.20’de İstanbul Havaalanına varış ve turumuzun sonu.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1:

Yorum 1

Kişi 2:

Yorum 2

Kişi 3:

Yorum 3


Görüş Bildirin

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.