NEPAL-BHUTAN-HİNDİSTAN

(SIKKIM-DARJEELING)
THIMPU FESTİVALİ

22 EYLÜL - 04 Ekim 2023

Punakha Dzong

Pho Cho ve Mo Cho nehirleri arasına inşa edilmiş ve Budist Tapınağı olan Punakha Dzong’u geziyoruz

Taktsang Monastery

Taktsang Monastery bir diğer ismi ile Tiger’s Nest’e kaplan sırtı denmesinin nedeni 7.yy. da Guru Rinpoche’nin (Mahayana Budizm inanışının öncüsü) buraya kaplan sırtında gelmesi ve mağarada meditasyon yapmasıdır

Drukgyel Dzong

Butanlıların sayısız Tibet istilalarını püskürttüğü Drukgyel Dzong‘un bir diğer adı ise Drukpa Zafer Kalesi


Kyichu Lhakhang

Budizmin krallık yansımasının girişi olarak betimlenen en eski manastırlardan biri


Program (14 gün)

1. Gün 22 Eylül 2023 CumaİSTANBUL – DELHİ – KATMANDU

Saat 17:30’da İstanbul Havalimanı’nda buluşma. Gerekli işlemlerden sonra saat 20.20’da THY TK726 Sefer Sayılı uçağı ile direk Katmandu’ ya hareket.

2. Gün 23 Eylül 2023 CumartesiKATMANDU

Saat 06.05’ de Katmanduya varışımızın ardından alanda bizleri bekleyen özel aracımız eşliğinde otelimize transfer. Müsaitlik durumuna göre check in yapıp bir süre dinlendikten sonra Durbar Meydanı’na gidip tapınak ve meydanları dolaşıyoruz. İkinci önemli durağımız ise Paşupatinat Tapınağı olacak. Burada ölü yakma törenlerine denk gelebiliriz. Geceleme Katmandu’da.

3. Gün 24 Eylül 2023 PazarKATMANDU-PARO UÇUŞU-THIMPU

Kahvaltı sonrası Durbar Meydanı’nı geziyoruz ve öğle vakti havalimanına gidiyoruz. Buradan saat 15:00’te Bhutan’ın Paro kentine uçuyoruz. Uçuşumuz sırasında bölgedeki yüksek tepeleri ve Everest dağını görebilirsiniz. Paro’dan özel aracımız ile Thimpu’ya hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Thimpu’da.

4. Gün 25 Eylül 2023 PazartesiTHIMPU- PUNAKHA

Otelimizde aldığımız kahvaltından sonra Punakha’ya doğru yola çıkıyoruz. Bhutan kralının taht odasına ev sahipliği yapmış olan Tashichhodzong’u ziyaret ediyoruz. Sonrasında tüm gün sürecek olan ve Bhutan’ın her yerinden binlerce insanın ziyaret ettiği festivalin tadını çıkarıyoruz. Ardından 3100 metre yüksekliğinde yer alan Dochula geçidi üzerinden Punaka’ya dönüyoruz. Konaklama Punakha'da

5. Gün 26 Eylül 2023 SalıPUNAKHA-WANGDIPHODRANG-THIMPU

Sabah kahvaltısının ardından 1995’e kadar Bhutan’ın başkenti olarak hizmet etmiş olan Punakha şehrine doğru yolcuğumuz başlıyor. Şehre varışımız ile birlikte 4 yıkıcı yangına ve yıkıcı depreme karşı ayakta kalmış olan Punakha Dzong’u (Büyük mutluluk sarayı) ziyaret ediyoruz. Ardından güzergahımızı Wangduephodrang’a çeviriyoruz. Şehre varışın ardından manzara noktasına çıkıp eşsiz manzaranın tadını çıkarıyoruz. Sonrasında yerel bir pazarı ziyaret edip Thimpu’ya doğru yola devam ediyoruz. Konaklama Thimpu’da.

6. Gün 27 Eylül 2023 ÇarşambaTHIMPU-PARO

Sabah kahvaltısının ardından Bhutan sanatının en güzel örneklerini görmek için Ta Dzong müzesini ziyaret ediyoruz. Ulusal müze içerisinde 1500 yıllık kültürün izlerini taşıyan 3000 den fazla eser bulunmaktadır. Sonrasında Unesco dünya geçici miras listesinde yer alan Rinpung Dzong isimli Budist manastırını ziyaret ediyoruz. Öğleden sonra Taktsang Monastery’na bir diğer ismi ile Tiger’s Nest’e ziyaret yapıyoruz. Tiger’s Nest yani kaplan sırtı denmesinin nedeni 7.yy. da Guru Rinpoche’nin (Mahayana Budizm inanışının öncüsü) buraya kaplan sırtında gelmesi ve mağarada meditasyon yapmasıdır. Rivayete göre Rinpoche’nin 8 formda enkarne olduğuna inanılmaktadır. Akşamüzeri Paro’ya varış. Konaklama Paro’da.

7. Gün 28 Eylül 2023 Perşembe PARO-PHUNTSHOLING-LATAGURI (HİNDİSTAN)

Sabah kahvaltısının ardından sınır kasabası olan Phutsholing'e gidiyoruz, yolculuğumuz yaklaşık 5 saat sürecek olup Bhutan rehberimiz ile vedalaşıyor ve yolculuğumuza başlıyoruz. Aynı gün sınırı geçiş işlemleri yapıp Hintli Rehberimiz ile buluşuyoruz. Konaklama Lataguri’de.

8. Gün 29 Eylül 2023 CumaLATAGURI-KALIMPONG

Sabah kahvaltısının ardından Gorumara Yaban Hayatı'nda bir Safari'ye çıkıyoruz. Safarimizin sonlanmasından sonra sabahın ilerleyen saatlerinde Kalimpong'a 3 saatlik bir yolculuğumuz başlıyor. Kalimpong , Batı Bengal'in küçük bir Hill İstasyonu'dur ve 1250 metre rakımdır . Bir zamanlar ait olduğu topraklarının bir parçasıydı.18. yüzyılın başlarına kadar Sikkim rajaları Butanlılar tarafından götürüldü. Kalimpong' un ana cazibe merkezi, Sarılara ait 1922'de kurulan Tharpa Choling Manastırı Tibet Budizm’inin Şapka Tarikatı, 14. yüzyılda Tibet'te kuruldu. Ziyaret edeceğimiz diğer manastır Thongsa Gompa, alan- n 1692 yılında kurulan, Kalimpong bölgesindeki en eski manastırlar arasında sayılmaktadır. Bugün ayakta kalan bina, Sikkim Gurkhas tarafından yıkılan orijinalinin yenilenmiş yapısıdır. Bu gompanın Bhutan kralının rehberliğinde inşa edildiğine inanılıyor. Konaklama Kalimpong’ta.

9. Gün 30 Eylül 2023 Cumartesi KATMANDU- İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından Himalayalar’ın güneyine yayılan Sikkim; Kuzeyde Tibet ile sınırlarını paylaşan Kanchenjunga Dağı ,Doğuda Bhutan, batıda Nepal ve Bengal eyaleti ile sınırlanıyor. Pitoresk bir kasaba olan Gangtok'un başkentini ziyaret ediyoruz. Dağın yamacından aşağı çağlayanlar bulunuyor ve Gangtok Yüce Tepe anlamına geliyor. Bu şehir, pagoda tarzı evlerle yoğun, hareketli bir şehir haline gelmiştir. Boyalı turkuaz çatılar ve renkli insanlarla dolu .Gezimiz , Rumtek'le devam ediyor. Rumtek Gangtok'tan 24 Km uzaklıkta bulunan manastırdır. Sonraki durağımız Cottage Industries Enstitüsü olacak. Bu çoklu zanaat enstitüsü el dokuması halılar, battaniyeler, şallar, Lepcha dokumaları üreten, desenli dekoratif kağıt ve zarif oymaları ile ünlü bir mekan. Konaklama Gangtok ‘da.

10. Gün 01 Ekim 2023 Pazar GANGTOK-DARJEELING

Sabah kahvaltısının ardından yaklaşık 5 saat sürecek olan Darjeeling'e gitmek üzere yola çıkıyoruz. Darjeeling ,Hindistan'ın en kalabalık tepe bölgesi olan Ünlü Tiger Hill'i ziyaret ediyoruz. Darjeeling'den Tiger Hill, muhteşem gün doğumu ile eş anlamlıdır ve Kanchenjunga Dağı üzerinde farklı renk tonlarını yansıtan muhteşem manzara sunmaktadır. Şansımız yaver giderse burandan Everest’i bile görebiliriz. 3. en yüksek dağın muhteşem manzarasını karşılayacağımız yer dünyadaki Kanchenjunga (8598m). Sadece 2 km uzaklıkta bulunan “Happy Valley” çayını ziyaret ediyoruz. İngilizler tarafından 1840 yılında bir deney olarak tanıtılan Darjeeling'in" Ortodoks" çay artık tüm dünyada ünlüdür. Darjeeling çayı çayını satın almamız için güzel bir fırsat yakalayacağız. Konaklama Darjeeling’ de.

11. Gün 02 Ekim 2023 Pazartesi DARJEELING

Sabah kahvaltısının ardından “Oyuncak Tren” adını verdikleri buhar motorlu treni göreceğiz. Darjeeling Himalaya Demiryolu olarak da bilinen, Hindistan'ın Batı Bengal eyaletindeki Yeni Jalpaiguri ve Darjeeling arasında uzanan 2 ft (610 mm) dar hat açıklığında bir demiryoludur. 1879 ve 1881 yılları arasında inşa edilmiş olup, yaklaşık 88 kilometre (55 mi) uzunluğundadır. Yeni Jalpaiguri'de deniz seviyesinden yaklaşık 100 m (328 ft) yüksekten Darjeeling'de yaklaşık 2,200 m'ye (7,218 ft) tırmanmaktadır ve rakım kazanmak için altı zikzak ve beş viraj kullanmaktadır. Daha sonrasında dağın yamacında bulunan Barış Pagodası olarak adlandırılan anıtı göreceğiz. Barış Pagodası, Darjeeling veya Darjeeling Barış Pagodası, tüm ırklardan ve inançlardan insanları dünya barışı arayışlarında birleştirmelerine yardımcı olmak için bir odak sağlamak üzere tasarlanmış Barış Pagodalarından biridir. Hindistan'ın Batı Bengal eyaletindeki Darjeeling kasabasında yer almaktadır. Diğer Barış Pagodalarının çoğu gibi, Japonya'dan bir Budist keşiş ve Nipponzan- Myōhōji Budist Tarikatı'nın kurucusu Nichidatsu Fujii'nin (1885–1985) rehberliğinde inşa edildi. Konaklama Darjeeling’de.

12. Gün 03 Ekim 2023 Salı DARJEELING-BAGDOGRA-DELHI

Sabah kahvaltısının ardından Delhi'ye uçmak için Bagdograya hareket ediyoruz. Gerekli işlemlerden sonra yerel uçuşla Delhiye uçuyoruz. 2 saatlik bir uçuş sonrası Delhi’ye geliyor ve havalimanına yakın bir yerde otelimize yerleşiyoruz. Geceleme Delhi’de.

13. Gün 04 Ekim 2023 Çarşamba DELHI-İSTANBUL

Gece saat 03:00’te havalimanına gitmek için otelden ayrılıp havalimanına gidiyoruz. Gerekli işlemlerden sonra saat 06.20 de İndigo Air ile (uçuşu THY ile yapıyoruz. Ortak uçuş). Aynı gün sabah saat 10.40 da İstanbul Havalimanı’na varış ve turumuz sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1:

Yorum 1

Kişi 2:

Yorum 2

Kişi 3:

Yorum 3


Görüş Bildirin