NEPAL-BHUTAN-HİNDİSTAN


08 - 16 Haziran 2024

Punakha Dzong

Pho Cho ve Mo Cho nehirleri arasına inşa edilmiş ve Budist Tapınağı olan Punakha Dzong’u geziyoruz

Taktsang Monastery

Taktsang Monastery bir diğer ismi ile Tiger’s Nest’e kaplan sırtı denmesinin nedeni 7.yy. da Guru Rinpoche’nin (Mahayana Budizm inanışının öncüsü) buraya kaplan sırtında gelmesi ve mağarada meditasyon yapmasıdır

Drukgyel Dzong

Butanlıların sayısız Tibet istilalarını püskürttüğü Drukgyel Dzong‘un bir diğer adı ise Drukpa Zafer Kalesi


Kyichu Lhakhang

Budizmin krallık yansımasının girişi olarak betimlenen en eski manastırlardan biri


Program (9 gün)

1. Gün 08 Haziran 2024 CumartesiİSTANBUL – KATMANDU

Saat 17:30’da İstanbul Havalimanı’nda buluşma. Gerekli işlemlerden sonra saat 20:20’de THY TK726 Sefer Sayılı uçağı ile direk Katmandu’ya hareket.

2. Gün 09 Haziran 2024 PazarKATMANDU

Saat 06:05’de Katmandu’ya varışımızın ardından alanda bizleri bekleyen özel aracımız eşliğinde otelimize transfer. Müsaitlik durumuna göre check-in yapıp bir süre dinlendikten sonra Nepal’in en önemli tapınağı olan ve ölü yakma törenlerinin yapıldığı Paşupatinat Tapınağı’nı görmeye gidiyoruz. Burada Ganj Nehrine katılan kutsal nehir kenarındaki ölü yakma törenlerini izleyeceğiz. Geceleme Katmandu’da.

3. Gün 10 Haziran 2024 PazartesiKATMANDU-PARO UÇUŞU-THIMPU

Kahvaltı sonrası doğrudan havalimanına gidiyoruz. Buradan Bhutan Havayolları ile öğle vakti Bhutan’ın Paro kentine uçuyoruz. Uçuşumuz sırasında bölgedeki yüksek tepeleri ve Everest Dağı’nı görebilirsiniz. Paro’ya varışımızın ardından özel aracımız ile havalimanından alınıyor ve Paro Ulusal Müzesi ile meşhur Paro Kalesi ve Budist Manastırı’nı geziyoruz. Sonrasında ise Thimpu’ya hareket ediyoruz. 1.5 saatlik yolculuk sonrası Thimpu’ya varıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Thimpu’da.

4. Gün 11 Haziran 2024 SalıTHIMPU - PUNAKHA - VANGDUE

Otelimizde aldığımız kahvaltından sonra Punakha’ya doğru yola çıkıyoruz. 3100 metre yüksekliğinde yer alan Dochula geçidi üzerinde bulunan manastırı geziyoruz. Burada şansımız yaver giderse Himalayalar’ın muhteşem manzarasını görebiliriz. Sonrasında Bhutan’ın en meşhur ormanlarının bulunduğu manzaralı bölgelerden geçerek, küçük foto molaları vererek muhteşem manzaralar eşliğinde Punaka’ya varıyoruz. 1995’e kadar Bhutan’ın başkenti olarak hizmet etmiş olan Punakha şehrine varışımız ile birlikte 4 yıkıcı yangına ve yıkıcı depreme karşı ayakta kalmış olan Punakha Dzong’u (Büyük Mutluluk Sarayı) ziyaret ediyoruz. Ardından Himalayalar’ın en uzun asma köprüsünü yürüyerek geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Vangdue’de.

5. Gün 12 Haziran 2024 ÇarşambaTHIMPU

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından 3 saatlik yolculuk sonrası Thimpu’ya dönüyoruz. Öğleden sonra şehri gezmeye başlıyoruz. İlk durağımız Chang Gangkha Monastery olacak. Şehre tepeden bakan manastır tüm ülkenin en büyük Budist manastırı olma özelliğine sahip. Sonraki durağımız ise Nunnery Temple and National Library olacak. Ardından yazlık sarayı geziyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Thimpu’da.

6. Gün 13 Haziran 2024 PerşembeTHIMPU-PARO

Sabah kahvaltısının ardından Paro’ya gitmek için yola çıkıyoruz. Yol üzerinde her biri 108 beyaz dua bayrağından oluşan sunaklardan birini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Paro’ya giderken Bhutan’ın en eski manastırı olan Drugyel Dzong’u ziyaret edeceğiz. Paro’ya varışımızla birlikte Paro’nun dışında geleneksel bir köy evini ziyaret ediyoruz ve yerel yaşamı yakından görüyoruz. Sonrasında Paro çarşısında dolaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Paro’da.

7. Gün 14 Haziran 2024 Cuma PARO-TİGER NEST

Sabah erkenden yola çıkıyor ve Taktsang Monastery’a, bir diğer ismi ile Tiger’s Nest’e gitmek için araçla kısa bir yolculuk yapıyoruz. Sonrasında Tiger’ Nest’e doğru zorlu bir 2 saatlik yürüyüş bizi bekliyor. Tiger’s Nest yani kaplan sırtı denmesinin nedeni 7.yy.’da Guru Rinpoche’nin (Mahayana Budizm inanışının öncüsü) buraya kaplan sırtında gelmesi ve mağarada meditasyon yapmasıdır. Rivayete göre Rinpoche’ın 8 formda reankarne olduğuna inanılmaktadır. Zorlu yürüyüş sonrasında Ub Tapınağı’nı gördükten sonra öğle vakti tekrar aşağı iniyor ve tekrar otelimize dönüp dinleniyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Paro’da.

8. Gün 15 Haziran 2024 CumartesiPARO-KATMANDU

Sabah kahvaltısının ardından havalimanına gidiyor ve buradan kraliyet havayolları ile Katmandu’ya uçuyoruz. Katmandu’ya gelişin ardından özel aracımızla otelimize transfer oluyoruz. Sonrasında Katmandu sokaklarında alışveriş için serbest zaman. Konaklama Katmandu’da.

9. Gün 16 Haziran 2024 Pazar KATMANDU- İSTANBUL

Sabah erkenden havalimanına gidiyor ve gerekli işlemlerden sonra THY’nin tarifeli seferiyle İstanbul’a uçuyoruz.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1:

Yorum 1

Kişi 2:

Yorum 2

Kişi 3:

Yorum 3


Görüş Bildirin