NEPAL&BHUTAN

“HİMALAYALAR VE DÜNYA CENNETİ”

21-29 EYLÜL 2019

Punakha Dzong

Pho Cho ve Mo Cho nehirleri arasına inşa edilmiş ve Budist Tapınağı olan Punakha Dzong’u geziyoruz

Taktsang Monastery

Taktsang Monastery bir diğer ismi ile Tiger’s Nest’e kaplan sırtı denmesinin nedeni 7.yy. da Guru Rinpoche’nin (Mahayana Budizm inanışının öncüsü) buraya kaplan sırtında gelmesi ve mağarada meditasyon yapmasıdır

Drukgyel Dzong

Butanlıların sayısız Tibet istilalarını püskürttüğü Drukgyel Dzong‘un bir diğer adı ise Drukpa Zafer Kalesi


Kyichu Lhakhang

Budizmin krallık yansımasının girişi olarak betimlenen en eski manastırlardan biri


Program (9 gün)

1. Gün 21 Eylül 2019 CumartesiİSTANBUL-KATMANDU

Saat 17:30’de Atatürk Havalimanı’nda buluşma. Gerekli işlemlerden sonra Saat 20:45’te THY ile Doğrudan Katmandu’ya uçuş. Geceleme uçakta.

2. Gün 22 Eylül 2019 PazarKATMANDU

Sabah saat 06:20’de Katmandu’ya varış. Bizi bekleyen aracımız ile şehir merkezine hareket. Eşyalarımızı otele bırakıp kahvaltı yapıyoruz. Ardından Kathmandu’yu tanıyacağımız panoramik bir tur yapacağız. Katmandu’yu tepeden göreceğimiz muhteşem manzaralı Swayambunath Tapınağı’na çıkıyoruz. Bol bol fotograf çektikten sonra günü Durbar (Kraliyet) Meydanı’nda bitiriyoruz. Kasthamandap, Şiva Tapınağı, Hanuman Doka, Bhairap Heykelleri vs burada göreceklerimizden sadece birkaçı. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3. Gün 23 Eylül 2019 PazartesiKATMANDU-PARO UÇUŞU-THIMPU

Kahvaltı sonrası Durbar Meydanı’nı geziyoruz ve öğle vakti havalimanına gidiyoruz. Buradan saat 15:00’te Bhutan’ın Paro kentine uçuyoruz. Uçuşumuz sırasında bölgedeki yüksek tepeleri ve Everest dağını görebilirsiniz. Paro’dan özel aracımız ile Thimpu’ya hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Thimpu’da.

4. Gün 24 Eylül 2019 SalıTHIMPU- PUNAKA-THIMPU

Otelimizde aldığımız kahvaltından sonra Punakha’ya doğru yola çıkıyoruz.3100 metre yüksekliğinde yer alan Dochula geçidine gidiyor ve bu noktadan Himalayalar’ın eşsiz manzarasını seyrediyoruz. Hemen ardından Pho Cho ve Mo Cho nehirleri arasına inşa edilmiş ve Budist Tapınağı olan Punakha Dzong’u geziyoruz. Sonrasında yeniden Timpu’ya dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Timpu’da.

5. Gün 25 Eylül 2019 ÇarşambaTHIMPU- PARO

Otelde alınan kahvaltı sonrası Timpu’yu geziyoruz. Önce eski Budist öğretilerinin ve yazılarının bulunduğu milli kütüphaneyi geziyoruz. Geleneksel Thanka Resimleri’nin yapıldığı resim okulunu zyaret ediyoruz. Hükümet binası Trashichhoedzong’u ve Bhutan’ın üçüncü kralı anısına yapılmış olan Stupayı (memorialchorten) görüyoruz. Farklı dokuma tekniklerinin ve yerel tekstil ürünlerinin sergilendiği Ulusal tekstil müzesini geziyoruz. Öğleden sonra Paro’ya doğru turumuza devam ediyoruz. Akşama Paroya varıp otelimize yerleşiyoruz.

6. Gün 26 Eylül 2019 PerşembePARO

Otelimizde alınan erken kahvaltının ardından Taktsang Monastery bir diğer ismi ile Tiger’s Nest’e kısa bir ziyaret yapıyoruz. Tiger’s Nest yani kaplan sırtı denmesinin nedeni 7.yy. da Guru Rinpoche’nin (Mahayana Budizm inanışının öncüsü) buraya kaplan sırtında gelmesi ve mağarada meditasyon yapmasıdır. Rivayete göre Rinpoche’nin 8 formda enkarne olduğuna inanılmaktadır. Dönüş yolculuğunda Butanlıların sayısız Tibet istilalarını püskürttüğü Drukgyel Dzong ‘u bir diğer adı ile Drukpa Zafer Kalesi’ni ve sonrasında ise geleneksel Butan çiftlik evini ziyaret ediyoruz. Son durağımız ise Budizmin krallık yansımasının girişi olarak betimlenen ve en eski manastırlardan birisi olan Kyichu Lhakhang. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7. Gün 27 Eylül 2019 Cuma PARO-KATMANDU

Sabah erken kahvaltı sonrası havalimanına gidiyoruz. Buradan saat 08:30 da Katmandu’ya uçuyoruz. Katmandu’ya gelişimizin ardından özel aracımız ve yerel rehbermiz eşliğinde Katmandu’nun en önemli Hindu Tapınağı olan Pashupatinath’ta “Shiva Tapınağı”gezilecektir (Şiva Tapınağı iç mekanlarına Hindu Dini'nden olmayanların girişine izin verilmez). Sırada Nepal’in Varanasi’si diye de adlandırılan Hindu ölü yakma alanı Pashupatinath Hindu Tapınağı var. Burada çok daha yakından Ölü Yakma Ayinlerine tanık oluyoruz. Günümüzü Tibetli Budist hacıların ülkedeki en önemli merkezi ve dünyanın da en büyük Stupalarından olan Bodhnath’da sonlandırıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

8. Gün 28 Eylül 2019 CumartesiKATMANDU

Sabah kahvaltısının ardından UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alan tarihi Bhaktapur (Bhadgaon) şehrini geziyoruz. Öğleden sonra çarşıya gidiyoruz ve otantik dükkanlardan ve Pazar yerlerinden alışveriş yapıyoruz. Akşam hep birlikte güzel bir mekanda yemek yiyoruz. Konaklama Katmandu’da.

9. Gün 29 Eylül Pazar KATMANDU- İSTANBUL

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından havalimanına transfer. Saat 07:35’te THY ile İstanbul’a hareket. Turumuz aynı gün Atatürk Havalimanı’nda saat 12:55’te sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Admin – Nisan 03, 2017:

Yorum 2

Ahsan – Nisan 01, 2017:

Yorum 1

Kişi 3 – Nisan 2017:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.