NAMIBYA TURU

ÇÖL-OKYANUS-SAFARİ

11 EYLÜL-20 EYLÜL 2024

Windhoek, Namib Çölü, Sossusvlei, Dead Vlei, Sesriem Kanyonu, Swakopmund, Valvis Bay, Damaraland, Himba Kabilesi, Etosha Milli Parkı

Namib Çölü

Dünyanın en eski çölü olan Namib Çölü, Unesco tarafından dünya miras listesine alınmıştır.

Oğlak Dönencesi

Ekvatorun güneyinde yer alan Oğlak Dönencesi, dünya üzerindeki en önemli beş paralel dairesinden biridir.

Bushmen Kayalıkları

Unesco dünya miras listesinde bulunan ve eski bir volkan bölgesi olan, binlerce yıl önce üzerine çizilmiş resimleri ile Bushmen Kayalıkları.

Himba Kabilesi

Namibya’nın en ilginç yerli kabilelerinden olan ve eski geleneklerini devam ettiren Himba Kabilesi.


Program (9 gün)

1. Gün 11 Eylül 2024 ÇarşambaISTANBUL –JOHANNESBURG- WINDHOEK

10 Eylül Salı günü akşam saat 22:00’de İstanbul Havalimanı’nda buluşma. Gerekli işlemlerden sonra THY ile 01:30’da Johannesburg’a uçuş. Geceleme uçakta. Sabah 09:30’da Johannesburg’a varış. Burada ülkeye giriş çıkış yaptıktan sonra tekrar check in yaparak Namibya Havayolları ile Namibya’ya uçuş. Öğleden sonra başkent Windhoek şehrine varış. Havaalanında bizi karşılayan aracımızla otele transfer. Konaklama Windhoek’ta.

2. Gün 12 Eylül 2024 PerşembeWINDHOEK-NAMIB ÇÖLÜ (5 Saat)

Kahvaltı sonrası özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde Namib Çölü’ne doğru yola çıkıyoruz. Kurak bölgelerden güneye doğru yaklaşık 5-6 saatlik yolculuk sonrası çöl kenarındaki Naukluft Milli Parkı kıyısında bulunan konaklama tesisine yerleşiyor ve öğle yemeğimizi yiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra derin bir kanyon şeklindeki Sesriem Kanyonu’na gidiyor ve burada kanyon içine girerek keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Namib Desert Lodge’da.

3. Gün 13 Eylül 2024 CumaNAMİB ÇÖLÜ-SESRİEM VADİSİ-SOSUSVLEİ-DEAD VLEİ

Sabah erken kahvaltımızın ardından Unesco tarafından dünya mirası listesinde bulunan ve dünyanın en eski çölü olan Namib Çölü’nü keşfe çıkıyoruz. Burada ilk durağımız dünyaca ünlü Dune 45’in üzerinde yapacağımız yürüyüş olacak. Sossusvlei de dünyanın en yüksek kum tepelerini geziyoruz. Kum tepelerinin arasında kurumuş ağaçlardan oluşan ilginç kuru göl yatağı Dead Vlei geziyoruz. Konaklama ve akşam yemeği aynı otelde.

4. Gün 14 Eylül 2024 CumartesiSWAKOPMUND

Sabah kahvaltıdan sonra çöl bölgesinden ayrılıyor ve okyanus kıyısında bulunan Svakopmund’a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde Red Kid kasabasına benzer bir yerde kısa bir mola veriyoruz. Sonrasında ise 23-27 derece güney enleminde bulunan Oğlak Dönencesi üzerinde fotoğraf molası veriyoruz. Öğleden sonra Namibya’nın batı sahillerinde Atlas okyanusu kıyısında bulunan Swakopmund şehrine varıp otelimize yerleşiyoruz. Sonrasında hep birlikte şehrin güzel sokaklarında yürüyüş yapıyoruz. Akşam ise hep birlikte deniz ürünleriyle meşhur bir restoranda yemek yiyoruz. Konaklama Savakopmund’da.

5. Gün 15 Eylül 2024 PazarSWAKOPMUND-VALVİS BAY TEKNE TURU

Sabah kahvaltısı sonrası Namibya’nın en önemli tatil beldesi olan ve Swacopmund’da bir saat mesafede bulunan Valvis Bay’a gidiyor ve özel teknemizle Atlas Okyanusu kıyısında tekne turuna çıkıyoruz. Benguela Soğuk Su Akıntısı’nın getirdiği çok çeşitli deniz canlıları, deniz aslanları, pelikan türleri ve diğer kuş türlerini göreceğiz. Görmenin de ötesinde teknemizi ziyaret edecek olan fokları ve pelikanları ellerimizle besliyoruz. Şampanyalı deniz ürünlerinden oluşan öğle yemeğini program dahilinde teknemizde alıyoruz. Öğleden sonra tekrar şehre dönüyor ve 1910 yılında inşa edilen deniz fenerini, maden müzesini, tipik Alman evlerinden oluşan mahalleleri geziyoruz. Konaklama Swakopmund’da.

6. Gün 16 Eylül 2024 PazartesiDAMARALAND-TWEYFELFONTEIN

Sabah kahvaltısının ardından rotamızı kuzeye çeviriyor ve Henties koyu üzerinden Damaraland’a doğru yola çıkıyoruz. Damaraland bölgesinin iç kısımlarında kalan Tweyfelfontain bölgesindeki Unesco dünya mirası listesinde bulunan Bushmen kayalıklarını ve binlerce yıl önce kayalara çizilmiş resimleri görüyoruz. Geleneksel Namibya yaşamını ve kültürünü görebileceğimiz bir Açıkhava müzesine gidiyoruz. (Damaraland Living Museum) Burada yaşayan yerli halk danslarını ve onların yaşamlarını yakından görüyoruz. Ayrıca yolumuzun üzerinde bulunan Hereros kadınlarıyla da tanışma imkanı bulacağız. Konaklama Damara Mopane Lodge’da.

7. Gün 17 Eylül 2024 SalıHİMBA KÖYÜ – ETOSHA MİLLİ PARKI SAFARİ

Kahvaltımızdan sonra Meşhur Etosha Milli Parkı’na doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde Namibya’nın en ilginç yerli kabilelerinden olan, eski geleneklerini devam ettiren Himba Kabilesini ziyaret edip lokal rehberimizden Himbalar’ın yaşamı hakkında ilginç bilgileri öğreniyoruz. Bu arada bolca fotoğraf çekiyoruz. Kaokaland bölgesinde yaşayan bu ilginç kabileyi ziyaretimizden sonra Meşhur Etosha Milli Parkı’na safari bölgesine giriyoruz. Yolumuz üzerinde hayvanların su içmeye geldiği göletlerde vahşi yaşamı izleme fırsatı buluyoruz. Yine bir göletin yanında bulunan konaklama yerimize varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama milli park girişindeki Okaukuejo’da. Yemekten sonra Safariye çıkmıyoruz ama safari bize geliyor. Çayımızı kahvemizi alıp gece sessizce otelimizin hemen yanındaki terasa çıkıyor ve önümüzdeki küçük gölete karanlıkta su içmeye gelen aslan, zebra, fil, gergedan gibi bilumum yaban hayatını kahvelerimizi içerek izliyoruz. Konaklama Okaukuejo Kamp’ta.

8. Gün 18 Eylül 2024 ÇarşambaETOSHA-WINDHOEK

Sabah kahvaltısından önce özel araçlarımızla safariye çıkıyoruz. Sonrasında tekrar otelimize dönüyor ve kahvaltı yaptıktan sonra başkent Vindhoek’e doğru yola çıkıyoruz. Okahandja üzerinden başkent Windhoek şehrine doğru giderken boyları 3-4 metreyi bulan dünyanın en büyük karınca yuvalarını göreceğiz. Ağaç oymalarının, yerel el sanatları ürünlerinin sergilendiği ve satıldığı yerlere uğruyoruz. Akşam üzeri başkent Windhoek’a varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Windhoek’ta.

9. Gün 19 Eylül 2024 PerşembeWİNDHOEK-JOHANNESBURG-İSTANBUL

Sabah kahvaltısından sonra havalimanına transfer oluyoruz. Buradan saat 12:00’de Yerel havayolları ile Johannesburg’a uçuyoruz. 2 Saatlik bir uçuş sonrası saat 14:00’te Jahannesburg’a varışımızın ardından THY kontuarına geçiyoruz ve gerekli işlemler sonrasında saat 18:30’da doğrudan İstanbul’a uçuyoruz. Konaklama uçakta. Turumuz 20 Eylül Cuma günü sabah Bir sonraki gün saat 05:00’te İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Tezcan Efendioğlu – Eylül 2021

Namibya, Afrika'nın güneybatısında bulunan, sıradışı coğrafyasıyla ünlü sömürge ülkelerinden biridir. Yüzölçümü 824.292 km² olarak Türkiye'den daha büyüktür.

"Rüzgarın Yeri" anlamına gelen Windhoek (Windhuk) ülkenin başkentidir. Atlantik Okyanusu sınırında olan ülkenin nüfusu 2500 bin. Wikipedia'dan...

Ülke adını topraklarının büyük bir bölümünü kaplayan "Namib Çölü"nden almış. Bağımsızlığını kazandığı dönemde, ülke içinde yaşayan birçok etnik grup arasında herhangi bir dışlanma ve ayrım olmaması için bu isme karar verilmiş. Ve aynı dönemde yine aynı gerekçelerle ülkenin resmi dili de İngilizce olarak kararlaştırılmış.

Yağmur genellikle Kasım ve Nisan aylarında yağarmış. Bu yüzden de sıcak ve kuru bir iklime sahip. Gezilecek, görülecek yerleri çok. Coğrafya kurak ve sıcak, bazı yerler de buna tezat olarak çok soğuk. Mesela, batı kesimindeki Swakopmund şehri aynı zamanda Namibya'nın ikinci büyük şehri.

Bizim turumuzun başlangıç noktası başkent Windhoek oldu. Uzun bir yolculuk sonrası (Etiyopya aktarmalı) kısa bir şehir turu tüm yorgunluğumuzu almıştı. Şehir zaten çok büyük değil, otelimizden kısa bir yürüyüş mesafesiyle Ulusal Müze, Parlamento Binası, Alman (Christuskirche) Kilisesi ve son iki gün, iki saat tavaf ettiğimiz, sanat eserlerinin sergilenip satıldığı Namibya Craft Centre'a kolaylıkla ulaşabildik.

8 günde 2.200 km yol yaptık. Başkentten batıya, sonra güneye indik. Daha sonra Atlas Okyanusu kıyısından kuzeye, iskelet sahillerini ziyaret edip kum tepelerine çıktık. Farklı kabileleri ziyaret edip kuzeye, Etosha Milli Parkı'na ve oradan da tekrar güneye, Windhoek'e döndük.

Bu seyahatte fotoğraflarda görülmesi imkansız olan bir şey daha vardı, o da seyahatin kendisiydi. Eski dostlarla kavuşmalar, yeni kurulan arkadaşlıklar, tur süresinde yapılan paylaşımlar, bol kahkalar, dağıtılan efkarlar, kumda yuvarlanmalar,her gün yeni bir yerde, yeni bir rotaya uyanmalar vs...

Ulusal parkları ve kabileleriyle çok renkli, sıra dışı bir ülke Namibya. Fotoğraflarla birlikte anlatmaya - yazmaya devam edeceğim ama daha fazlasını görmek için bu seyahatin mimarı www.patagonyatravel.com adresini ve/veya instagramdan patagonyatravel'ı takip etmenizi öneririm.Beni yine yeniden yeni yerlerle, yeni keşiflerle mest ettiği için patagonyatravel ailesine ve Mustafa Andıç'a çok teşekkür ederim. Özellike pandemi sonrası kararmaya başlamış ruhuma ışık olduğu için...

Ezcümle, tavsiye ederim.

Alev Özbal – Eylül 2021

Gülden Bozca'yı Facebook'da tanıdım. Gezgin gezgini buluyor her yerde. İlginç yerlere gider o da ben gibi.Bir gün, kiminle geziyorsun diye sorduğumda, Patagonya Tur'la, Mustafa ile dedi. Mustafa'nın adını TED İstanbul Koleji'nde çalışırken duymuştum. Coğrafya öğretmenleri ilginç coğrafyaları keşfetmek için tatilleri değerlendirirlerdi. Mustafa da o grubun içindeydi. O günlerden hedeflemiş, Patagonya Tur'un kurucusu olmuş. Güney Hindistan'a birlikte gittik. Öncesinde Patagonya Tur ile Etiyopya'yı gördüm. Çalışkan, sorumluluk sahibi, görevini çok iyi yapan bir insan Mustafa Andıç. Gruba hakim, coğrafyacı olduğu için iklimi, gidilen ülkelerin coğrafi konumunu biliyor. İyi bir rehber. Yenilikleri takip ediyor. Değişimi gözlemliyor. Eli elimizde, gözü üzerimizde.

1,5 yıl aradan sonra Namibya'yı, nüfusu ve teması az olduğu için, Eylül ve Ekim aylarını ise gidilmesi gereken aylar olduğu için seçti. Bu ülkeye talep çok, çünkü çöl, okyanus, safari ve kabileler cazip geliyor bazı insanlara. İlk grup Namibya'dan döndü sağlıkla. Paylaşımlar yapılıyor. Fotoğraflar muhteşem. Anılar da...

Gülden Bozca ve Mustafa Andıç bir dinlenme anını fotoğraflamışlar bu gezide. Tur da, turdaki lideriniz de çok önemlidir. Ben her turla yola çıkmam, her rehberle de. İyi ki varsın Mustafa Andıç. Gülden arkadaşıma da bilgilendirme için teşekkür ederim.

Namibya'yı gezmek için seçilecek mevsim çok önemliymiş. Güney Arika'nın yazı olan dönem, yani Aralık - Mart arası yağışların en bol olduğu dönem. Dolayısıyla güneyin ilkbaharı olan Eylül - Ekim gibi ayları tercih etmek gerekmiş.

Kişi 3 :

Yorum 3


Görüş Bildirin