ATALARIMIZIN İZİNDE MOĞOLİSTAN TURU

ULAN BATOR-KARAKURUM-ORHUN ANITLARI-NADAAM FESTİVALİ-TERELJ MİLLİ PARKI

05 Temmuz - 13 Temmuz 2023

Cengiz Han Anıtı

Dünyanın en büyük heykeli olan Cengiz Han Anıtı

Naadam Festivali

Başkent Ulanbatur’da geleneksel yarışmaların heyecanı ile dolu efsanevi Naadam Festivali

Orhun Anıtları

Orhun Nehri Vadisinde bulunan ve UNESCO mirası içerisinde yer alan Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun Alfabesi ile yazılmış olan Orhun Anıtları


Duha Türkleri

Orta Asya’dan hiç göç etmeyip bölgede yerleşik hayat yaşayan ve orijinal Türkçe konuşan Duha Türkleri


Program (9 gün)

1. Gün 5 Temmuz 2023 Çarşambaİstanbul-Ulanbator

İstanbul Havalimanı’nda saat 15:30’da buluşma. Gerekli işlemlerden sonra THY’nin tarifeli seferi ile saat 18:25’te Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’a hareket geceleme uçakta.

2. Gün 6 Temmuz 2023 PerşembeUlanbator

Sabah saat 07:20’de Ulan Bator’a varış. Özel aracımızla alandan çıkıp otelimize gidiyoruz. Bir süre dinlenip öğleden sonra Cengiz Han Meydanında (Sukbatar) bir tur atıp Ardından Ulusal Moğol müzesini gezmeye başlıyoruz. Moğol savaşçılarının giysilerini ve silahlarını inceleme fırsatını bulurken müzede ayrıca Orta Asya Türk tarihinin izlerini süreceğiz. Akşam hep birlikte güzel bir Moğol restoranında yemek yiyoruz. Geceleme Ulan Bator’da.

3. Gün 7 Temmuz 2023 CumaElsen Tasarkhai- Kum Tepeleri-Ger Kampı

Sabah otelimizde alınan kahvaltının ardından yollara düşüyoruz. Otelden bizi alan araç eşliğinde batı yönünde eski Moğolistan’ın başkenti olan Karakurum’a doğru ilerliyoruz. Geniş bir vadiye bakan yemyeşil tepelerin eteklerinde bulunan ger kampımıza yerleşip öğle yemeği yedikten sonra dünyada sadece bu bölgede bulunan çift hörgüçlü develere binerek kum tepelerinde geziyoruz. Dileyen arkadaşlar burada atada binebilir. Akşam kamp ateşimizi yakıp etrafında ve pırıl pırıl yıldızlar altında unutulamayacak bir gece geçiriyoruz. Konaklama Ger kampında.

4. Gün 8 Temmuz 2023 CumartesiKarakurum -Orhun Anıtları-Erdenezu Manastırı

Kahvaltımızın ardından efsanevi ilk Budist manastırı olan Orta Moğolistan da 1586 yılında kurulan Erdene ZUU manastırını, Karakurum Müzesini geziyoruz. Orhun Nehri Vadisinde bulunan ve UNESCO mirası içerisinde yer alan Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile yazılmış olan Orhun Anıtları’nı görmek için yolumuza devam ediyoruz. Yazılışları 8. Yüzyılın başlarına dayanan ve 1889 yılında bulunan 2. Göktürk Kaanlığı’na ait yazıtları ve yazıtların bulunduğu yerdeki müzeyi ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz sonrasında tekrar Ger kampına dönüyoruz. Akşam yemeğimiz ve konaklama Ger kampında.

5. Gün 9 Temmuz 2023 PazarUlan Bator

Kahvaltı sonrası Ulan Bator’a hareket ediyoruz. Öğleden sonra şehre varıyoruz. Otelimize varıp biraz dinlendikten sonra 8. Bogd Han Sarayı'nı geziyoruz ve sonrasında Gandan Budist Manastırı’nı geziyoruz. Ardından ünlü Moğol kaşmirlerinin satıldığı dükkanlarda alışveriş yapıyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği Ulan Bator’da.

6. Gün 10 Temmuz 2023 PazartesiCengiz Han-Tonyukuk Anıtı-Terelj Milli Parkı

Sabah otelimizden alınan kahvaltının ardından dünyanın en büyük heykeli olan Cengiz han anıtını ziyarete gidiliyor. Dönüşte Vezir Tonyukuk Anıtını ziyaret edip buradaki çadır hayatı yaşayan yerel bir ailenin evini ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi Terelj Milli Parkında geleneksel ger kampında alıyoruz. Öğleden sonra ise kamp bölgesini ve çevresini geziyoruz. Sonrasında ise tekrar Ulan Bator’a dönüyoruz. Konaklama Ulan Bator’da.

7. Gün 11 Temmuz 2023 SalıNadaam Festivali-Ulanbator

Başkent Ulanbator’da geleneksel yarışmaların heyecanı ile dolu efsanevi Naadam Festivali’ndeyiz. Naadam Festivalinde karnaval renkleri ile süslenmiş açılış törenine katılıp etkinlikleri ve yarışmaları izliyoruz. Büyük bir stadyumda yapılan gösterilerde, at binme yarışı, aşık oyunları, ok atma yarışları ve geleneksel Moğol yaşamının tüm detaylarını görme imkanı buluyoruz. Gösteri sonrasında tekrar otelimize dönüyoruz. Konaklama Ulanbator’da.

8. Gün 12 Temmuz 2023 ÇarşambaTerelj - Ulan Bator

Sabah geç kahvaltı sonrasında şehrin en önemli dini yapısı olan Manastırı geziyoruz. Gandantegchinlen Manastırı Moğolların Budizm idaresi altına girmesi sürecindeki siyasi ve sosyal gelişimlerinin anlatıldığı güzel bir müzeyi geziyoruz. Öğleden sonra ise şehrin merkezinde bulunan geleneksel pazar yerini gezip alışveriş yapıyoruz. Konaklama Ulan Bator’da.

9. Gün 13 Temmuz 2023 PerşembeUlan Bator- İstanbul

Sabah kahvaltısı sonrası havalimanına gidiyoruz. Buradan 08:50’de THY ile doğrudan İstanbul’a uçuyoruz. Turumuz aynı gün saat 12:30’da İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1 – :

Yorum 1

Kişi 2:

Yorum 2

Kişi 3:

Yorum 3


Görüş Bildirin

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.