ATALARIMIZIN İZİNDE MOĞOLİSTAN TURU

ULAN BATOR-KARAKURUM-ORHUN ANITLARI-NADAAM FESTİVALİ-TERELJ MİLLİ PARKI

06 Temmuz - 14 Temmuz 2022

Cengiz Han Anıtı

Dünyanın en büyük heykeli olan Cengiz Han Anıtı

Naadam Festivali

Başkent Ulanbatur’da geleneksel yarışmaların heyecanı ile dolu efsanevi Naadam Festivali

Orhun Anıtları

Orhun Nehri Vadisinde bulunan ve UNESCO mirası içerisinde yer alan Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun Alfabesi ile yazılmış olan Orhun Anıtları


Duha Türkleri

Orta Asya’dan hiç göç etmeyip bölgede yerleşik hayat yaşayan ve orijinal Türkçe konuşan Duha Türkleri


Program (9 gün)

1. Gün 6 Temmuz 2022 Çarşambaİstanbul-Ulanbator

İstanbul Havalimanı’nda saat 15:30’da buluşma. Gerekli işlemlerden sonra THY’nin tarifeli seferi ile saat 18:25’te Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’a hareket geceleme uçakta.

2. Gün 7 Temmuz 2022 PerşembeUlanbator

Sabah saat 07:20’de Ulan Bator’a varış. Özel aracımızla alandan çıkıp otelimize gidiyoruz. Bir süre dinlenip öğleden sonra Cengiz Han Meydanında (Sukbatar) bir tur atıp Ardından Ulusal Moğol müzesini gezmeye başlıyoruz. Moğol savaşçılarının giysilerini ve silahlarını inceleme fırsatını bulurken müzede ayrıca Orta Asya Türk tarihinin izlerini süreceğiz. Akşam hep birlikte güzel bir Moğol restoranında yemek yiyoruz. Geceleme Ulan Bator’da.

3. Gün 8 Temmuz 2022 CumaElsen Tasarkhai- Kum Tepeleri-Ger Kampı

Sabah otelimizde alınan kahvaltının ardından yollara düşüyoruz. Otelden bizi alan araç eşliğinde batı yönünde eski Moğolistan’ın başkenti olan Karakurum’ doğru ilerliyoruz. Geniş bir vadiye bakan yemyeşil tepelerin eteklerinde bulunan ger kampımıza yerleşip öğle yemeği yedikten sonra dünyada sadece bu bölgede bulunan çift hörgüçlü develere binerek kum tepelerinde geziyoruz. Dileyen arkadaşlar burada atada binebilir. Akşam kamp ateşimizi yakıp etrafında ve pırıl pırıl yıldızlar altında unutulamayacak bir gece geçiriyoruz. Konaklama Ger kampında.

4. Gün 9 Temmuz 2022 CumartesiKarakurum -Orhun Anıtları-Erdenezu Manastırı

Kahvaltımızın ardından efsanevi ilk Budist manastırı olan Orta Moğolistan da 1586 yılında kurulan Erdene ZUU manastırını, Karakurum Müzesini geziyoruz. Orhun Nehri Vadisinde bulunan ve UNESCO mirası içerisinde yer alan Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile yazılmış olan Orhun Anıtları’nı görmek için yolumuza devam ediyoruz. Yazılışları 8. Yüzyılın başlarına dayanan ve 1889 yılında bulunan 2. Göktürk Kaanlığı’na ait yazıtları ve yazıtların bulunduğu yerdeki müzeyi ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz sonrasında tekrar Ger kampına dönüyoruz. Akşam yemeğimiz ve konaklama Ger kampında.

5. Gün 10 Temmuz 2022 PazarUlan Bator

Kahvaltı sonrası Ulan Bator’a hareket ediyoruz. Öğleden sonra şehre varıyoruz. Otelimize varıp biraz dinlendikten sonra 8. Bogd Han Sarayı'nı geziyoruz ve sonrasında Gandan Budist Manastırı’nı geziyoruz. Ardından ünlü Moğol kaşmirlerinin satıldığı dükkanlarda alışveriş yapıyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği Ulan Bator’da.

6. Gün 11 Temmuz 2022 PazartesiNadaam Festivali-Ulanbator

Başkent Ulanbator’da geleneksel yarışmaların heyecanı ile dolu efsanevi Naadam Festivali’ndeyiz. Naadam Festivalinde karnaval renkleri ile süslenmiş açılış törenine katılıp etkinlikleri ve yarışmaları izliyoruz. Öğleden sonra Şehrin en büyük ve en ünlü manastırı olan Gandan Manastırı’nı gezeceğiz. Konaklama Ulanbator’da.

7. Gün 12 Temmuz 2022 SalıCengiz Han-Tonyukuk Anıtı-Terelj Milli Parkı

Sabah otelimizden alınan kahvaltının ardından dünyanın en büyük heykeli olan Cengiz han anıtını ziyarete gidiliyor. Dönüşte Vezir Tonyukuk Anıtını ziyaret edip buradaki çadır hayatı yaşayan yerel bir ailenin evini ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi Terelj Milli Parkında geleneksel ger kampında alıyoruz. Öğleden sonra ise kamp bölgesini ve çevresini geziyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği Terelj Ger kampında.

8. Gün 13 Temmuz 2022 ÇarşambaTerelj - Ulan Bator

Sabah kamptan ayrılıyor ve 2 saatlik yolculuk sonrası Ulan Bator’a dönüyoruz. Öğleden sonra alışveriş için serbest zaman. Akşam hep birlikte meşhur bir Moğol restoranına gidiyoruz. Konaklama Ulan Bator’da.

9. Gün 14 Temmuz 2022 PerşembeUlan Bator- İstanbul

Sabah kahvaltısı sonrası havalimanına gidiyoruz. Buradan 08:50’de THY ile doğrudan İstanbul’a uçuyoruz. Turumuz aynı gün saat 12:30’da İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Admin – Nisan 03, 2017:

Yorum 2

Ahsan – Nisan 01, 2017:

Yorum 1

Kişi 3 – Nisan 2017:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.