ATALARIMIZIN İZİNDE MOĞOLİSTAN TURU

"ULAN BATOR- KARAKURUM- ORHUN ANITLARI-NADAAM FESTİVALİ-DUHA-HÖVSGÖL-HATGAL"

08 Temmuz - 18 Temmuz 2019

Cengiz Han Anıtı

Dünyanın en büyük heykeli olan Cengiz Han Anıtı

Naadam Festivali

Başkent Ulanbatur’da geleneksel yarışmaların heyecanı ile dolu efsanevi Naadam Festivali

Orhun Anıtları

Orhun Nehri Vadisinde bulunan ve UNESCO mirası içerisinde yer alan Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun Alfabesi ile yazılmış olan Orhun Anıtları


Duha Türkleri

Orta Asya’dan hiç göç etmeyip bölgede yerleşik hayat yaşayan ve orijinal Türkçe konuşan Duha Türkleri


Program (11 gün)

1. Gün 08 Temmuz 2019 Pazartesiİstanbul-Ulanbator

Atatürk Havalimanı’nda saat 17:00’de buluşma. Gerekli işlemlerden sonra THY nin tarifeli seferi ile Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’a hareket geceleme uçakta.

2. Gün 09 Temmuz 2019 SalıUlanbator

Sabah saat 10:05’te Ualan Bator’a varış. Özel aracımızla alandan çıkıp otelimize gidiyoruz. Bir süre dinlenip öğleden sonra Cengiz Han Meydanında (Sukbatar) bir tur atıp Ardından Ulusal Moğol müzesini gezmeye başlıyoruz. Moğol savaşçılarının giysilerini ve silahlarını inceleme fırsatını bulurken müzede ayrıca Orta Asya Türk tarihinin izlerini süreceğiz. Akşam hep birlikte güzel bir Moğol restoranında yemek yiyoruz. Geceleme Ulan Bator’da.

3. Gün 10 Temmuz 2019 ÇarşambaUlanbator-Cengiz Han-Tonyukuk Anıtı-Terelj Milli Parkı

Sabah otelimizden alınan kahvaltının ardından dünyanın en büyük heykeli olan Cengiz Han Anıtını ziyarete gidiliyor. Dönüşte Vezir Tonyukuk Anıtını ziyaret edip buradaki çadır hayatı yaşayan yerel bir ailenin evini ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi Terelj Milli Parkında geleneksel ger kampında alıyoruz. Akşam vakti tekrar başkente dönüyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği Ulan Bator’da.

4. Gün 11 Temmuz 2019 PerşembeNadaam Festivali-Ulanbator

Başkent Ulanbatur’da geleneksel yarışmaların heyecanı ile dolu efsanevi Naadam Festivalindeyiz. Naadam Festivalinde karnaval renkleri ile süslenmiş açılış törenine katılıp etkinlikleri ve yarışmaları izliyoruz. Öğleden sonra Şehrin en büyük ve en ünlü manastırı olan Gandan manastırını gezeceğiz. Konaklama Ulanbator’da.

5. Gün 12 Temmuz 2019 CumaElsen Tasarkhai- Kum Tepeleri-Ger kampı

Sabah otelimizde alınan kahvaltının ardından yollara düşüyoruz. Otelden bizi alan araç eşliğinde batı yönünde eski Moğolistan’ın başkenti olan Karakurm’ doğru ilerliyoruz. Geniş bir vadiye bakan yem yeşil tepelerin eteklerinde bulunan ger kampımıza yerleşip öğle yemeği yedikten sonra dünyada sadece bu bölgede bulunan çift hörgüçlü develere binerek kum tepelerinde geziyoruz. Dileyen arkadaşlar burada atada binebilir. Akşam kamp ateşimizi yakıp etrafında ve pırıl pırıl yıldızlar altında unutulamayacak bir gece geçiriyoruz.Konaklama Ger kampında.

6. Gün 13 Temmuz 2019 CumartesiKarakurum Gezisi-Orhun Anıtları-Erdenezu Manastırı

Kahvaltımızın ardından efsanevi ilk Budist manastırı olan Orta Moğolistan da 1586 yılında kurulan Erdene ZUU Manastırını, Karakurum Müzesini geziyoruz. Orhun Nehri Vadisinde bulunan ve UNESCO mirası içerisinde yer alan Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun Alfabesi ile yazılmış olan Orhun Anıtları’nı görmek için yolumuza devam ediyoruz. Yazılışları 8. Yüzyılın başlarına dayanan ve 1889 yılında bulunan 2. Göktürk Kaanlığı’na ait yazıtları ve yazıtların bulunduğu yerdeki müzeyi ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz sonrasında tekrar Ger kampına dönüyoruz. Akşam yemeğimiz ve konaklama Ger kampında.

7. Gün 14 Temmuz 2019 PazarUlanbator

Kahvaltı sonrası Ulan Bator’a hareket ediyoruz. Öğleden sonra şehre varıyoruz. Otelimize varıp biraz dinlendikten sonra 8.Bogd Han sarayını geziyoruz ve sonrasında Gandan Budist Manastırı’nı geziyoruz. Ardından ünlü Moğol kaşmirlerinin satıldığı dükkanlarda alışveriş yapıyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği Ulan Bator’da.

8. Gün 15 Temmuz 2019 PazartesiUlanbator-Hatgal-Hövsgöl

Sabah otelimizden alınan kahvaltının ardından havalimanına gidiyor ve 1 saatlik bir iç uçuşla ülkenin kuzeyinde bulunan Hövsgöl Gölü kıyısındaki Katgal’a iniyoruz. Buradan ger kampımızın olduğu yere geçip kampımıza yerleşiyor ve sonrasındaki göl üzerinde bir tekne turu yapıp doğanın tadını çıkarıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama ger kampımızda.

9. Gün 16 Temmuz 2019 SalıDuha- Hatgal- Jankhai

Sabah kahvaltısının ardından Orta Asya’dan hiç göç etmeyip bölgede yerleşik hayat yaşayan ve orijinal Türkçe konuşan Duha Türkleri’nin obasını ziyaret ediyoruz. Burada evlerini yaşamlarını yakından inceleyip geyik sürülerini, müziklerini ve sosyal hayatlarını inceleyip röportajlar yapıyoruz. Türklerin Orta Asya’daki bu anayurtlarında yüzlerce yıl önce nasıl yaşadıklarını birebir yerinde görüp eşsiz bir deneyim yaşayacağız. Konaklama ve akşam yemeği Ger kampımızda.

10. Gün 17 Temmuz 2019 ÇarşambaHatgal- Ulanbator

Sabah ger kampımızda kahvaltımızı yapıyor ve havalimanına gidiyoruz. 1 saatlik uçuş sonrası Ulan Bator’a dönüp otelimize yerleşiyoruz. Sonrasında serbest zaman. Konaklama Ulan Bator’da.

11. Gün 18 Temmuz 2019 PerşembeUlanbator- İstanbul

Sabah kahvaltısı sonrası havalimanı’na gidiyoruz. Buradan 11:05’te THY ile doğrudan İstanbul’a uçuyoruz. Turumuz aynı gün saat 17:25’te Atatürk Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Admin – Nisan 03, 2017:

Yorum 2

Ahsan – Nisan 01, 2017:

Yorum 1

Kişi 3 – Nisan 2017:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.