ATAMIZIN İZİNDE MAKEDONYA TURU

12-15 EYLÜL 2019

Ohri Gölü

Balkanlar'ın en büyük ve en popüler göllerinden biri

Tetova

Büyük çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu, Makedonya’nın en büyük üçüncü kenti

Kocacık Köyü

Atatürk’ün dedesinin köyü

Taş Köprü

Üsküp’ün sembolü olan, Osmanlı döneminde yapılmış Taş Köprü


Program (4 gün)

1. Gün 12 Eylül 2019 Perşembe İstanbul- Üsküp- Ohri

Sabah saat 06:00’da Atatürk Havalimanı’nda buluşma ve gerekli işlemlerden sonra saat 07:50’da Üsküp’e hareket. Yerel saatle 08:25’te Üsküp’e varışın ardından özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde Ohri’ye doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Makedonya’nın en büyük üçüncü kenti Tetova’yı (Kalkandelen) kısa bir süre turladıktan sonra Atatürk’ün dedesinin köyü Kocacık Köyü’nü ziyaret ediyoruz. Sonrasında Ohri’deyiz. Ohri’ye varışın ardından yapacağımız kısa bir yürüyüş ile Ohri Camii, Ohri Çarşısı, Safranbolu Evlerini andıran mimarisi ile Eski Osmanlı Evleri, Balkanlar'ın en büyük ve en popüler göllerinden biri olan Ohri Gölü görülecek yerler arasındadır. Konaklama ve akşam yemeği Ohri’de. (Yemek sonrası tarihi Ohri Çarşısı'nı dolaşıp inci alabilirsiniz).

2. Gün 13 Eylül 2019 CumaOhri-Resne- Bitola (Manastır)-Ohri

Sabah kahvaltımızın ardından Bitola’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan ve yakın tarihimizde önemli yeri olan Rezneli Niyazi’nin şehrini ve Rezne Müzesi’ni geziyoruz. Sonrasında Bitola’ya varışımıza müteakip ilk durağımız Atatürk’ün okuduğu askeri İdadi’yi görüyoruz. Ardından Yeni Cami, Türk Çarşısı, (Elveda Rumeli dizisindeki tarihi sokaklar), Kapalı Çarşı, İshak Paşa Cami ve Saat Kulesi'ni görüyoruz. Alışveriş ve yemek sonrası Ohri’ye dönüyoruz. Ohri Kalesi'ne çıkıyoruz ve buradan manzarayı izleyip bazı kiliseleri geziyoruz (Ayasofya ve Aziz Kaneo Kiliseleri). Konaklama ve akşam yemeği Ohri’de.

3. Gün 14 Eylül 2019 Cumartesi:Ohri - Üsküp

Sabah kahvaltısının ardından tekneyle Ohri Gölü’nü geziyor ve yöresel müzik ve danslar eşliğinde gölün kaynağını aldığı yere gidiyoruz. Burada gölü besleyen buz gibi kaynak suya giriyor ve kıyıdaki güzel tesislerde bir süre vakit geçiriyoruz. Öğle vakti Ohri’ye dönüyor ve şehirden ayrılıp Üsküp’e doğru yol alıyoruz. Akşam vakti Üsküp’e varışımızın ardından otelimize yerleşiyoruz ve hemen çarşıya çıkıp bir tur atıyoruz. Güzel bir mekanda akşam yemeği yiyoruz. Konaklama Üsküp’te.

4. Gün 15 Eylül 2019 PazarÜsküp-İstanbul

Sabah kahvaltısının ardından tam günlük Üsküp turumuz başlıyor. Modern Üsküp’ten başlayarak meydana doğru yürüyoruz. Maria Teresa’nın evini gezdikten sonra meydanda bulunan Büyük İskender Antı'nı, II.Filip Heykelini, Zafer Takı’nı görüyoruz. Ardından Üsküp’ün sembolü olan Osmanlı döneminde yapılmış Taş Köprü üzerinden Vardar Nehri'ni geçerek Eski Üsküp Bölgesine varıyoruz. Türk Çarşısı içindeki Osmanlı mimarisi sokaklardan yürüyerek, Davutpaşa Hamamı, Kapan Han, Çifte Hamam, Kurşunlu Han, Mustafa Paşa Cami, Sultan Murat Cami, İsa Bey Cami, Üsküp Kalesi (dışarıdan), kalenin hemen yanından Vardar Nehri'ni ve Üsküp’ün mahallelerini tepeden görüyoruz. Akşam tarihi çarşıda meşhur Üsküp köftesi yedikten sonra havalimanına gidiyoruz. Saat 22:55’te THY ile İstanbul’a hareket. Kısa bir uçuş sonrası Saat 23:30’da turumuz İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Admin – Nisan 03, 2017:

Yorum 2

Ahsan – Nisan 01, 2017:

Yorum 1

Kişi 3 – Nisan 2017:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.