LÜBNAN KÜLTÜR GEZİSİ

4 Gün

07-10 EYLÜL 2023

Beyrut

Ortadoğu’nun bir zamanlar en meşhur şehri olan ve tarih boyunca yedi kez yıkılıp tekrar kurulan başkent

Jeitta Mağarası

Büyük bir karstik erime ile oluşan ve uzunluğu 9 km.'yi bulan dünya harikasına aday mağara

Harissa Tepesi

Meryem Ana Kilisesi'nin bulunduğu Harissa Tepesi'ne teleferikle yolculuk

Babil

Unesco tarafından dünya mirası listesinde olan Byblos (Babil) kentini ziyaret


Program (4 gün)

1. Gün 07 Eylül 2023 Perşembe İSTANBUL-BEYRUT

İstanbul Havaalanı THY kontuarı önünde 05.00’te buluşma. Pasaport ve valiz işlemlerinden sonra saat 06.55’te Lübnan’ın başkenti Beyrut’a uçuş. Alanda bizleri bekleyen özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde yerel bir restoranda sabah kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltıdan sonra Beyrut turumuz başlıyor. Yerel rehberimiz eşliğinde Ortadoğu’nun bir zamanlar en meşhur şehri olan ve tarih boyunca yedi kez yıkılıp tekrar kurulan başkenti gezmeye başlıyoruz. Osmanlı Saat Kulesi, Birleşmiş Milletler Binası, Başbakanlık, Parlamento Binası, tarihi Yunan Ortodoks ve Katolik kiliselerini panoramik olarak görüyoruz. Liman bölgesini hristiyan mahallelerini geziyoruz. Akşam vakti hep birlikte güzel bir Lübnan restoranına gidiyoruz, müzik ve eğlence eşliğinde Ortadoğu yemeklerinin tadına doyuyoruz. Konaklama Parisian Plaza Hotel’de.

2. Gün 08 Eylül 2023 CumaBEYRUT- JEİTA MAĞARASI- BİBLOS (Babil)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından özel aracımız ve rehberimiz eşliğinde İlk olarak Jeitta Mağarası’na gidiyoruz. Büyük bir karstik erime ile oluşan ve uzunluğu 9 km’ yi bulan Dünya harikasına aday mağarada dikit, sarkıt ve küçük bir gölün olduğu yerde maceralı bir yolculuk yapıyoruz. Devamında Meryem Ana kilisesinin bulunduğu Harissa Tepsine teleferikle çıkıyoruz. 15 dakika süren bu yolculuğun ardından, kiliseyi geziyoruz. Öğleden sonra ise Unesco tarafından dünya mirası listesinde olan Byblos (Babil) kenti ziyaret edilip gezildikten sonra Doğu Akdeniz’in liman kıyısında tur atıp alışveriş yapıyoruz ve ardından Beyrut’a dönüyoruz. Konaklama Parisian Plaza Hotel’de.

3. Gün 09 Eylül 2023 Cumartesi:BEYRUT- BEKAA VADİSİ-BAALBEK-BEYRUT

Sabah kahvaltısı sonrası Beyrut’un, sırtını yasladığı dağlara doğru yol alıyoruz. Burada ülke bayrağının da sembolü olan ve literatüre “Lübnan Sediri” olarak geçen çam ağaçlarını görerek Bekaa Vadisi’ne varıyoruz. Buradaki ilk durağımız şarap mahzenleri olacak. Devamında Beka Vadisinden geçerek, Beyrut'un 60 km. doğusunda bulunan Baalbek Antik Kenti'ni geziyoruz. Roma döneminden kalma Jupiter Tapınağı, zengin süslemeleriyle Bacchus ve Venüs tapınaklarının görülmesinin ardından öğle yemeği molası veriyoruz. Ardından Ksara Kalesi’ni geziyoruz. Sorasında Berdaouni Nehri’ni geçip Anjar kentini de gezdikten sonra tekrar Beyrut’a dönüş. Konaklama Parisian Plaza Hotel’de.

4. Gün 10 Eylül 2023 PazarSİDON-DEİR AL QAMAR- İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından Beyrut’un güneyine doğru bir süre yol alıp Dürzi mahallelerini ve Osmanlı eseri olan Beydettin Saraylarını geziyoruz. Ardından Deir Al Qamar’ı geziyoruz. Öğleden sonra ise Akdeniz kıyısında bulunan Sidon kentine varıyor ve bu şehrin tarihi sokaklarını geziyoruz ve bir süre alışveriş yapıyoruz. Sonrasında Doğu Akdeniz sahillerinden Beyrut’a dönüş ve hep birlikte güzel bir mekanda yemek yiyoruz. Ardından havaalanına transfer oluyoruz. Saat 21.55’te İstanbul Havaalanına hareket ediyoruz. Turumuz aynı gün saat 23.55’te İstanbul Havaalanı’nda sonra eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1:

Yorum 1

Kişi 2 :

Yorum 2

Kişi 3 :

Yorum 3


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile