YENİ YILDA KUZEY KUTUP DAİRESİNE MASALSI BİR YOLCULUK

St. Petersburg, Arktik Treni, Petrozavodsk, Appatity, Kirovsk, Sami Köyü, Murmansk (RUSYA LAPLANDI)

25 ARALIK 2021-02 OCAK 2022

Arktik Treni

Yemyeşil doğa, orman ve göl manzaraları eşliğinde keyifli bir tren yolculuğu.

Husky Kızakları

Hibini Dağları eteğinde Sibirya kurt köpeklerinin çektiği Husky kızaklarıyla keyifli bir tur.

Sami Köyü

Orta Asya’dan bizimle aynı dönemlerde göç eden ve ana geçim kaynakları geyik yetiştiriciliği olan Türk kökenli köy.

Murmansk

Dünyada yerleşimin en kuzey sınırını oluşturan şehirlerden biri olan ve yaklaşık 70 derece Kuzey enleminde bulunan bu şehir, Rusya’nın Lapland bölgesidir.


Program (9 gün)

1. Gün 25 Aralık 2021 CumartesiİSTANBUL – ST. PETERSBURG

Sabah 09:00’da İstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz ve gerekli işlemlerden sonra saat 11:45’te direkt olarak St. Petersburg’a uçuyoruz. Aynı gün saat 15:10’da St. Petersburg’a varıyoruz ve şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Sonrasında ünlü Nevsky Caddesi’nde yürüyüş turu yapıyoruz. Bu sırada İzak Katedrali, Kanlı Kilise, Zafer Anıtı gibi şehrin tarihi mekanlarını görme imkanı buluyoruz. Ayrıca buz tutmuş nehirde keyifli bir yürüyüş de yapacağız. Konaklama St. Petersburg’da.

2. Gün 26 Aralık 2021 PazarST. PETERSBURG – PETROZAVODSK

Sabah erken alınan kahvaltı sonrası tren istasyonuna gidiyoruz. Burada Arktik Treni ile 4 kişilik kompartmanlarda, yaklaşık 7 saat boyunca yemyeşil doğa, orman ve göl manzaralarını izleyerek keyifli bir yolculuk yaparak Petrozavodsk şehrine varıyoruz. Buradan otelimize transfer oluyoruz. Otele yerleşmenin ardından kısa bir yürüyüş turu yapıp şehri dolaşıyoruz. Konaklama Petrozavodsk’ta.

3. Gün 27 Aralık 2021 PazartesiPETROZAVODSK – APATITY

Sabah kahvaltı sonrası otelden ayrılıyoruz. Onega Gölü kıyısında bulunan Petrozavodsk şehrini panoramik olarak geziyoruz. St. Petersburg’un kurucusu olan Alexander Nevsky adına yapılmış katedrali, şehir meydanını, Malinoskaya Sanat Galerisini ve Büyük Pedro Anıtı başta olmak üzere birçok simgesel şehir anıtını görüyoruz. Tur bitiminden sonra tren istasyonuna gidiyoruz. Buradan bineceğimiz kuzey treni ile tüm gece yolculuk yapıyoruz. Gece konaklama Arktik Treni’nde.

4. Gün 28 Aralık 2021 SalıKIROVSK – KAR MOTORU TURU (Kuzey Kutup Dairesi)

Sabah saatlerinde Kuzey Kutup Dairesi içinde bulunan Apatity şehrine varışımızın ardından trenden iniyoruz. İstasyonda bizi bekleyen yerel rehberimiz ve özel aracımızla bu küçük kasabada kısa bir tur atıp doğrudan 20 km mesafede bulunan Kirovsk şehrine geçiyoruz. Kış mevsiminde bu bölgenin Uludağ’ı sayılan şehrin hemen dışında kar arabalarına biniyor ve dağların, tepelerin arasından keyifli bir kar motoru (snowmobil) turu yapıyoruz. Sonrasında tekrar şehrimize dönüp otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Kirovsk’ta.

5. Gün 29 Aralık 2021 ÇarşambaKIROVSK – HUSKY TURU

Sabah kahvaltımızı aldıktan sonra Kuzey Kutup Dairesi içindeki (67 derece kuzey enlemi) şehrin çevresinde bulunan Hibini Dağları eteğine gidiyoruz. Burada Sibirya kurt köpeklerinin çektiği Husky kızaklarıyla keyifli bir tura çıkıyoruz. Kızak turunun devamında kar ve buzdan yapılmış sanat eserlerinin bulunduğu bölgeyi geziyoruz. Burada vereceğimiz mola esnasında kayak pistleri ve çevresinde farklı etkinlikte bulunmak içinde zamanımız olacaktır. Akşam vakti Kirovsk’a dönüp otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Kirovsk’ta.

6. Gün 30 Aralık 2021 PerşembeMURMANSK- SAMI KÖYÜ

Sabah kahvaltı sonrası Kirovsk’tan ayrılıyoruz. Subpolar ikliminin bitki örtüsü olan iğne yapraklı ormanların arasında üç saatlik keyifli bir yolculuk sonrası, Orta Asya’dan bizimle aynı dönemlerde göç eden ve ana geçim kaynakları geyik yetiştiriciliği olan Türk kökenli Sami Köyü'nü ziyaret ediyoruz. (Sami diliyle bizim dilimizde halen 400 den fazla ortak kelime bulunmaktadır.) Burada yakın akrabalarımızın günlük yaşamı hakkında bilgi edinmenin ötesinde Ren geyikleri ile kızaklara biniyor ve keyifli zaman geçiriyoruz. Turumuzun bitiminde ise dünyada yerleşimin en kuzey sınırını oluşturan şehirlerden biri olan ve yaklaşık 70 derece Kuzey enleminde bulunan Murmansk şehrine varıyoruz. (Burası Rusya’nın Lapland Bölgesidir.) Otelimize yerleştikten sonra duruma göre şehir merkezinde yürüyüş yapıyor ya da Kuzey Işıkları’nı görmek için şehrin dışına çıkıyoruz. Şansımız yaver giderse Aurora Boreal denilen ve sadece Kutup Dairesi Kuşağı’nda görülebilen kuzey ışıklarını görebilmeyi umut ediyoruz. Konaklama Murmansk’da.

7. Gün 31 Aralık 2021 CumaMURMANSK – TERIBERKA KÖYÜ – ARCTIC DENİZ

Sabah kahvaltısından sonra özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde daha da kuzeye giderek, iki saatlik bir yolculuk sonrası Arktik Denizi kıyısında bulunan Teriberka Köyü’ne varıyoruz. Buzla kaplı şelaleyi, kuzey rüzgarlarından etkilen ve alabora olan gemi mezarlığını görüyoruz. Arktik Denizi kıyısındaki yaşamı ve kalıntıları gördükten sonra tekrar Murmansk’a dönüyoruz. Akşam yine Kuzey Işıkları için dışarı çıkıyoruz. Yine şansımız yaver giderse bu muhteşem doğa harikası coğrafi olaya tanıklık edeceğiz. Konaklama Murmansk’da.

8. Gün 01 Ocak 2022 CumartesiMURMANSK – ST. PETERSBURG

Sabah geç kahvaltı sonrası odalarımızı boşaltıyoruz. Öğleye doğru Rusya’nın Lapland’ı olan Murmansk gezimiz başlıyor. İskandinavya’nın kuzey bölgesi ile aynı coğrafi özelliklere sahip olan şehirde ilk olarak buz kırıcı gemi olan Lenin Ice Breaker’ı göreceğiz. Sonraki durağımız ise Polar Müzesi olacak. Bu müzede kutup kuşağındaki keşifler, flora ve fauna ile bu bölgelerde bulunan yaşamdan kesitler göreceğiz. Devamında şehrin simgesel yapılarını görüp fotoğraflıyoruz. Turumuzu bitirdikten sonra akşam üzeri havalimanına giderek saat 21:00’de yerel havayolları ile St. Petersburg şehrine uçuyoruz. Aynı gün saat 22:30 da St. Petersburg’a geliyoruz.

9. Gün 02 Ocak 2022 PazarST. PETERSBURG – İSTANBUL

İç hatlarla St. Petersburg’a geldikten sonra hemen dış hatlara geçiyor ve yeni güne girdiğimiz saatte gerekli işlemleri yaptıktan sonra saat 02:30’da THY’nin tarifeli seferiyle direkt olarak İstanbul’a uçuyoruz. Turumuz sabaha karşı saat 06:10’da İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Admin – Nisan 03, 2017:

Yorum 2

Ahsan – Nisan 01, 2017:

Yorum 1

Kişi 3 – Nisan 2017:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.