YENİ YILDA KUZEY KUTUP DAİRESİNE MASALSI BİR YOLCULUK

St. Petersburg, Arktik Treni, Petrozavodsk, Appatity, Kirovsk, Sami Köyü, Murmansk (RUSYA LAPLANDI)

25 ARALIK 2023-02 OCAK 2024

Arktik Treni

Yemyeşil doğa, orman ve göl manzaraları eşliğinde keyifli bir tren yolculuğu.

Husky Kızakları

Hibini Dağları eteğinde Sibirya kurt köpeklerinin çektiği Husky kızaklarıyla keyifli bir tur.

Sami Köyü

Orta Asya’dan bizimle aynı dönemlerde göç eden ve ana geçim kaynakları geyik yetiştiriciliği olan Türk kökenli köy.

Murmansk

Dünyada yerleşimin en kuzey sınırını oluşturan şehirlerden biri olan ve yaklaşık 70 derece Kuzey enleminde bulunan bu şehir, Rusya’nın Lapland bölgesidir.


Program (8 gün)

1. Gün 25 Aralık 2023 PazartesiİSTANBUL – ST. PETERSBURG

25 Aralık Saat 13:30’ da İstanbul Havalimanı’nda Aeroflot kontuarı önünde buluşma ve gerekli işlemlerden sonra Aeroflot Havayolları ile saat 16:30’ da direkt olarak St Petersburg’a uçuyoruz. Aynı gün saat 21:50’ de St Petersburg’a varış ve şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Konaklama St Petersburg’da.

2. Gün 26 Aralık 2023 SalıST. PETERSBURG – PETROZAVODSK

Sabah erken alınan kahvaltı sonrası tren istasyonuna gidiyoruz. Burada Arktik Treni ile 4 kişilik kompartmanlarda yaklaşık 7 saat boyunca yemyeşil doğa, orman ve göl manzaralarını izleyerek keyifli bir yolculuk yaparak Petrozavodsk şehrine varıyoruz. Buradan otelimize transfer oluyoruz. Otele yerleşmenin ardından kısa bir yürüyüş turu yapıp şehri dolaşıyoruz. Konaklama Petrozavodsk’ta.

3. Gün 27 Aralık 2023 ÇarşambaPETROZAVODSK – APATITY

Sabah kahvaltı sonrası otelden ayrılıyoruz. Onega Gölü kıyısında bulunan Petrozavodsk şehrini panoramik olarak geziyoruz. St Petersburg’un da kurucusu olan Alexander Nevsky adına yapılmış katedrali, Şehir Meydanını, Malinoskaya Sanat Galerisi, Büyük Pedro Anıtı başta olmak üzere birçok simgesel şehir anıtı görüyoruz. Tur bitiminden sonra tren istasyonuna gidiyoruz. Buradan bineceğimiz kuzey treni ile tüm gece yolculuk yapıyoruz. Gece konaklama Arktik Treni’nde.

4. Gün 28 Aralık 2023 PerşembeKIROVSK – KUZEY KUTUP DAİRESİ

Sabah saatlerinde Kuzey Kutup Dairesi içinde bulunan Apatity şehrine varışımızın ardından trenden iniyoruz. İstasyonda bizi bekleyen yerel rehberimiz ve özel aracımızla 20 km mesafede bulunan Kirovsk şehrine geçiyoruz. Kış mevsiminde Bu bölgenin Uludağ’ı sayılan şehri turluyoruz. Bu sırada Küçük bir köyü ziyaret edip hediyelik eşya yapım yerlerini gezip alışveriş yapıyor. Öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. Öğleden sonra ise orman içinde kurulan özel sanat galerisi bölgesine gidip burada yapılmış sanat eserlerini göreceğiz. Yerel bir restoranda akşam yemeği yedikten sonra ise Kuzey Işıkları (Aurora Boreal) avına çıkıyoruz. Şansımız yaver giderse bu gece kuzey ışıklarını göreceğiz. Sonrasında şehre dönüp otelimize yerleşiyoruz.

5. Gün 29 Aralık 2023 CumaKIROVSK – KAR MOTORU TURU

Sabah kahvaltımızı aldıktan sonra kuzey Kutup dairesi içinde bulunan (67 derece Kuzey Enlemi) şehrin çevresinde bulunan Khibini Dağları eteğine gidiyoruz. Burada kar arabalarına biniyor ve dağların tepelerin arasından keyifli bir kar motoru (snowmobil) turu yapıyoruz. Yaklaşık 1.5 saat sürecek olan bu turumuz sonrasında yerel bir restoranda öğle yemeği yiyoruz. Ardından Big Wood Ski Resort’da serbest zamanımız var. Bu süre içinde kar ve buzdan yapılmış sanat eserlerinin bulunduğu bölgeyi geziyoruz. Kayak pistleri ve çevresinde farklı etkinlikte bulunmak içinde zamanımız olacaktır. Akşam yemeğini yine yerel bir restoranda alıyoruz. Sonrasında Kirovsk’a dönüp otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Kirovsk’ta.

6. Gün 30 Aralık 2023 CumartesiMURMANSK-SAMI KÖYÜ–HASKY KIZAKLARI

Sabah kahvaltı sonrası Kirovsk’tan ayrılıyoruz. Subpolar İklimi’nin bitki örtüsü olan iğne yapraklı ormanların arasında keyifli üç saatlik yolculuk sonrası, Orta Asya’dan bizimle aynı dönemlerde göç eden ve ana geçim kaynakları geyik yetiştiriciliği olan Türk kökenli Sami köyünü ziyaret ediyoruz. (Sami diliyle bizim dilimizde halen 400 den fazla ortak kelime bulunmaktadır.) Burada yakın akrabalarımızın günlük yaşamı hakkında bilgi edinmenin ötesinde Ren geyikleri ile kızaklara biniyor ve fotoğraf çektiriyoruz. Sonrasında ise HUSKY PARK LOVOSERO’ya gidip Husky köpeklerinin çektiği kızaklarla keyifli zaman geçiriyoruz. Öğle yemeğini Saami Köyü’nde alıyoruz. Turumuzun bitiminde ise dünyada yerleşmenin en kuzey sınırını oluşturan şehirlerden biri olan ve yaklaşık 69 derece Kuzey enleminde bulunan Murmansk şehrine varıyoruz. (Burası Rusya’nın Lapland Bölgesidir.) Otelimize yerleştikten sonra akşam yemeği yiyoruz. Duruma göre şehir merkezinde yürüyüş yapıyor ya da Kuzey Işıkları’nı görmek için şehrin dışına çıkıyoruz. Şansımız yaver giderse Aurora Boreal denilen ve sadece Kutup Dairesi Kuşağı’nda görülebilen kuzey ışıklarını görebilmeyi umut ediyoruz. Konaklama Murmansk’da.

7. Gün 31 Aralık 2023 PazarMURMANSK – TERIBERKA KÖYÜ – ARCTIC DENİZ

Sabah kahvaltısından sonra özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde daha da kuzeye giderek İki saatlik bir yolculuk sonrası Arktik Denizi kıyısında bulunan Teriberka Köyü’ne varıyoruz. Buzla kaplı şelaleyi, kuzey rüzgarlarından etkilen ve alabora olan gemi mezarlığını görüyoruz. Arktic Denizi kıyısındaki yaşamı ve kalıntıları gördükten sonra tekrar Murmansk’a dönüyoruz. Akşam yine Kuzey Işıkları için dışarı çıkıyoruz. Yine şansımız yaver giderse bu muhteşem doğa harikası coğrafi olaya tanıklık edeceğiz. Konaklama Murmansk’da.

8. Gün 01 Ocak 2024 PazartesiMURMANSK – MOSKOVA – İSTANBUL

Sabah geç kahvaltı sonrası odalarımızı boşaltıyoruz. Öğleye doğru Rusya’nın Lapland’ı olan Murmansk gezimizi başlıyor. İskandinavya’nın kuzey bölgesi ile aynı coğrafi özelliklere sahip olan şehirde ilk olarak buz kırıcı gemi olan Lenin Ice Breaker’ı göreceğiz. Sonraki durağımız ise Polar Müzesi olacak. Bu müzede kutup kuşağındaki keşifler, flora ve fauna ile bu bölgelerde bulunan yaşamdan kesitler göreceğiz. Devamında şehrin simgesel yapılarını görüp fotoğraflıyoruz. Akşam yerel bir resturantta yemek yiyoruz. Daha sonra havalimanına giderek gerekli işlemlerin ardından Aeroflot Havayollarının saat 02:10 uçağı ile Moskova’ya uçuyoruz. Aynı gün saat 04:45’ te Moskova’ya geliyoruz. Buradan Saat 08:30’da yine aynı havayolları ile İstanbul’a uçuyoruz. Turumuz 2 Ocak saat 13:45’te İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1 :

Yorum 1

Kişi 2:

Yorum 2

Kişi 3:

Yorum 3


Görüş Bildirin

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.