HURTIGRUTEN MS MUAD GEMİSİ İLE

GRÖNLAND, SVALBARD, İZLANDA ve OPSİYONEL FAROE ADASI TURU

17 GÜN

16 AĞUSTOS - 01 EYLÜL 2024

Kutup Ayılarını Görme Şansı

Kuzey kutup bölgesinde bulunan Svalbard’da kutup ayılarını görebiliriz

Buzullar Arasında Seyahat

Grönland’ın muhteşem koylarında ve buzullar arasında seyahat

Reykjavík

Dünyanın kutba en yakın başkenti Reykjavík te kısa bir mola


Faroe Adaları

Doğası ile muhteşem Faroe Adaları


Program (17 gün)

1. Gün 16 Ağustos 2024 Cosmopolitan Reykjavik

İzlanda’nın modern Başkenti olan Reykjavik’teyiz. Doğu Grönland ve Svalbard'a yapacağımız keşif gezisi, kültür ve tarihle dolu canlı bir şehir olan Reykjavík'te başlıyor. Laugavegur'da etkileyici Hallgrimskirkja Katedrali'ne doğru yürüyüşe çıkacak ve çok sayıda sanat galerisi ve müzeden birini ziyaret edeceğiz. Gemimiz MS Maud bizi Reykjavík Limanı'nda bekliyor olacak. Gemimize giriş yapıp kabinlerimize yerleştikten sonra Keşif Ekibimizle tanışacağız. Sonrasında dileyen misafirlerimiz gemiyi keşfedebilir ve muhteşem manzara eşliğinde akşam yemeği yiyebilirler.

2. Gün 17 Ağustos 2024 Picturesque Ísafjörður

Westfjords'un güzel liman kasabasına doğru devam ediyoruz. Her tarafı yüksek dağlarla çevrili olan Ísafjörður, neredeyse mükemmel bir doğal limandır. Öğle yemeğinden hemen sonra varacağımız bu göz alıcı liman kasabasını keşfetmek için bolca zamanımız olacak. Mimariyi görmek için dolaşacak, çeşitli yerel el sanatları için alışveriş yapabilecek ve İzlanda'daki en eski evlerden bazılarını göreceğiz. Bu büyüleyici limanın denizcilik geçmişi hakkında bilgi edinebileceğiniz Westfjords Miras Müzesi'ne ev sahipliği yapan, 18. Yüzyıla ait bu tarihi yapılardan birini gezeceğiz. Dileyenler Troll'ün Tahtı olan Naustahvilft'e kadar dik bir yürüyüşe çıkabilir ve zirvedeki muhteşem panoramik manzarayı izleyebilir.

3. Gün 18 Ağustos 2024 Denizde Seyir

Jan Mayen'e doğru yelken açtığımızda artık dinlenmenin ve gemimizin harika olanaklarını tanımanın zamanı geldi. Keşif Ekibimiz, yaban hayat yaşam alanlarını ve Arktik‘teki yerli toplulukları saygılı bir şekilde ziyaret etmenin protokollerini açıklayacaklar. Bilim Merkezi'nde, Grönland'ın destansı fiyortlarında ve Norveç'in muhteşem Arktik harikalar diyarı Svalbard takımadalarında bizi nelerin beklediğini öğreneceğiz. Dilerseniz, Vatandaş Bilimi projelerinden birine katılıp, küresel araştırmalara katkıda bulunabilirsiniz. Daha sonra spor salonuna gidebilir, jakuzide yüzebilir ve saunada rahatlayabilir veya gemideki üç restauranttan birinde lezzetli bir yemeğin tadını çıkarabilirsiniz.

4. Gün 19 Ağustos 2024 Volcanik Jan Mayen

Kuş yaşamı için bir cennet olan aktif bir yanardağı ziyaret edeceğiz. Jan Mayen'de daimi ikamet eden kimse yoktur ve adaya yapılan ziyaretler nadirdir. Koşullar uygunsa, dünyanın en uzak yerlerinden biri olan bölgeye ayak basan nadir kişilerden olacağız. Jan Mayen'in gerçeküstü, yosun ve likenlerle kaplı manzarasına Beerenberg Dağı'nın volkanik konisi hâkimdir. En son 1985'te patlayan, dünyanın en kuzeyindeki aktif yanardağdır. Kara memelilerini göremezsiniz ancak ada, kuzeydeki fulmarların, Brünnich guillemotlarının ve küçük aukların büyük popülasyonlarının yaşamı için önemli bir kuş alanı olarak belirlenmiştir. Balinalar ve foklar da dâhil olmak üzere sularda bol miktarda deniz yaşamı olduğuna da şahit olacaksınız.

5. Gün 20 Ağustos 2024 Svalbard’a doğru yelken açmak (denizde seyir )

Svalbard, Norveç anakarası ile Kuzey Kutbu arasında yer alan bir Norveç takımadasıdır. Dünyanın en kuzeydeki yerleşim alanlarından biri olan bu bölge, kutup ayıları, Svalbard ren geyiği ve kutup tilkilerini barındıran, buzullardan ve donmuş tundradan oluşan engebeli, uzak arazisiyle tanınır. Kış aylarında Kuzey Işıkları görülebilir ve yaz aylarında günün 24 saati gündüz yaşanır. Svalbard'ı görmeye hazır olun! Bugün Kuzey Kutbu sularında Svalbard'a doğru yelken açıyoruz. Gemide dinlenmek için harika bir fırsat. Panoramik manzaraların keyfini çıkarabilir, Explorer Lounge'da diğer konuklarla sohbet edebilir ya da güvertedeki jakuzilere girerken ciğerlerinizi temiz havayla doldurabilirsiniz. Zamanınızı en iyi şekilde kullanın. Bu, yoğun dünyanızdan uzaklaşıp etrafınızı saran vahşi güzellikler üzerine düşünmeniz için bir şans. Keşif Ekibi üyeleri tarafından verilen Arktik tarihi, jeolojisi ve yaban hayatı gibi konuları kapsayan büyüleyici dersleri kaçırmayın.

6.-9. Gün 21-24 Ağustos 2024 Çarpıcı Svalbard

Bu uzak Arktik yarımadadaki günlük faaliyetlerimiz, sürekli değişen hava koşullarına göre uzman Keşif Ekibi tarafından belirlenecektir. Planlanan ilk durak, Svalbard'ın en güzel fiyortlarından biri olan Hornsund'dur. Zengin, rengârenk bitki örtüsü, bu güzel vadi boyunca yüksek dağları süslüyor. Daha sonra, Isfjorden'e doğru ilerlerken, karla kaplı kayalıklarıyla, güzel Bellsund'u geçerek kuzeye yolculuk yapmayı umuyoruz. Buradaki yemyeşil fiyort sistemi, buzullarla oyulmuş muazzam vadileriyle yaban hayatı, bitki örtüsü ve insanlık tarihi açısından çok zengindir. Svalbard'da planladığımız son durağımız, dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri ve birçok ünlü Arktik keşif gezisinin başlangıç noktası olarak da bilinen Ny Ålesund.

10.-11. Gün 25-26 Ağustos 2024Grönland Denizi'ni Geçiyoruz

Svalbard'da geçireceğimiz son birkaç günün ardından, şüphesiz çok sayıda fotoğrafınız olacak ve yolculuğumuzdaki varış noktaları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceksiniz. Grönland Denizi'ni geçerken Keşif Ekibi dersler verecek ve gidilecek yerler hakkındaki sorularınızı yanıtlayacak. Bu zamanı geminin olanaklarından faydalanmak ve rahatlamak için kullanabilirsiniz. Bir dürbünle güverteye çıkıp balinaların ve deniz kuşlarının yaban hayatını izleyebilir ya da belki içeride sıcak bir içecek eşliğinde kitap okuyabileceğiniz rahat bir köşe bulabilirsiniz.

12.-14. Gün 27-29 Ağustos 2024Scoresby Sund Fiyordu

Dünyanın en büyük fiyort sisteminde huzurun tadını çıkaracağız. Hayran olmaya hazırlanın. Kesin rotamızı yerel koşullar belirleyecek, ancak önümüzdeki üç gün için planımız dünyanın en büyük fiyort sistemi olan doğu Grönland'daki Scoresby Sund'ı keşfetmek. Yüksek dağlarla çevrili ayna gibi sularda yüzen beyaz ve mavi buzdağlarının bulunduğu bu vahşi ve engebeli manzarada derin bir huzur duygusu hissedeceğiz. Koşullardan en iyi şekilde yararlanarak mümkün olduğunca çok sayıda kıyıya çıkarak doğa yürüyüşleri, kano turları yapacağız ve yaban hayatı gözlemleyeceğiz. Burası gerçekten de gezegendeki en güzel yerlerden biri. Aktif olmak mı yoksa sadece huzuru içinize çekmek mi istediğiniz size kalmış.

15. Gün 30 Ağustos 2024Topluluk Ziyareti

Bugün, otantik Grönland yaşamına dair bir fikir edineceğiz. Scoresby Sund'daki keşif gezimizin ardından medeniyete geri dönüyoruz. Bölgedeki tek kalıcı yerleşim yeri Ittoqqortoormiit’dir. Yılın dokuz ayı boyunca deniz buzu ile kaplı olan Arktik yarımadasında yer almaktadır. Bu da yerleşimi batı yarımküredeki en uzak yerleşim yeri haline getiriyor. Ittoqqortoormiit, 1925 yılında bir avcılık ve balıkçı kasabası olarak kuruldu. Bu kültürel mirası gözlemlemek hala kolaydır. Sayıları 500’den az olan ve başkentten çok uzak yaşayan bu dayanıklı ve cesur insanlar sizlere sıcak bir karşılama yapmaktan mutluluk duyacaklardır.

16. Gün 31 Ağustos 2024Irminger Denizi - İzlanda’ya geri dönüş (denizde seyir )

Irminger Denizi'ni geçerken dinlenebilir ve rahatlayabilirsiniz. Grönland ve Svalbard'ın ruhani güzelliği ruhunuzu kaplamış olacak. İzlanda'ya doğru seyrederken kendinizi canlanmış ve doğaya daha bağlı hissedeceksiniz. Güvertede, gemiyi takip eden deniz kuşlarını veya çevredeki denizlerde yüzeye çıkan balinaları görebilirsiniz. Denizde zamanınızı, yeni arkadaşlarınızla deneyimlerinizi paylaşarak, Keşif Ekibi ile önemli anları özetleyerek veya Bilim Merkezi'nde Grönland'ın fiyort sisteminin hassas ekolojisi hakkında daha fazlasını keşfederek geçirebilirsiniz.

17. Gün 01 Eylül 2024 Reykjavik

Grönland'da geçirdiğiniz zamanın unutulmaz anılarıyla MS Maud'a veda ediyoruz ve turumuza başladığımız yerde, muhteşem Reykjavík şehrinde son veriyoruz. Valizlerimizi uygun bir yere koyup Reykjavik sokaklarını turluyor ve alışveriş yapıyoruz. Akşamüzeri ise özel aracımızla başkente veda ediyor ve havalimanına giderken yolumuzun üzerinde olan dünyaca ünlü Blue Lgoon’a gidip termal açık hava havuzunun keyfini çıkarıyoruz. Ardından havalimanına gidiyor ve gerekli işlemlerden sonra Kopenhag üzerinden aktarmalı olarak Türkiye’ye uçuyoruz.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1:

Yorum 1

Kişi 2:

Yorum 2

Kişi 3 :

Yorum 3


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile