MUSTAFA ANDIÇ İLE COĞRAFYA DERSLERİ EŞLİĞİNDE ÖZEL İZLANDA GEZİSİ

Baştan Başa

31 Ağustos-08 Eylül 2024

Skagafjörður Vadisi

Blue Lagoon (Mavi Lagün)

Mineral bakımından oldukça zengin olan bu doğa harikasının jeotermal suyu

İzlanda atları

İzlanda’nın en büyük sıcak su kaynağının bulunduğu Deildartunguhver

Tanrıların şelalesi Godafoss

Namskard kaynayan çamur havuzları

Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajökull

Gayzer bölgesinde her 5 ile 10 dakika arası yeryüzüne büyük bir basınç ile çıkan jeotermal sular


Program (9 gün)

1. Gün 31 Ağustos 2024 Cumartesiİstanbul - Kopenhag - Reykjavik

Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar THY kontuarı önünde 06:30’da buluşma. Check in işlemlerinden sonra THY’nin TK7874 no’lu tarifeli seferiyle 09:35’te Kopenhag’a hareket. Aynı gün saat 11:55’te Kopenhag’a varış. Gümrük çıkışı ve valizlerimizi aldıktan sonra tekrar dış hatlara giriş ve yeniden check in yaparak saat 16:50’de İzlanda Havayolları’nın FI209 nolu seferiyle Reykjavik’e uçuyoruz. Saat 18:05’te İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e varıyoruz. Reykjavik’e varışın ardından otelimize transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.

2. Gün 01 Eylül 2024 PazarReykavik – Borgarfjörður – Akureyri

Sabah kahvaltımızın ardından otelden ayrılıyoruz ve tarih ve kültürel miras olarak kabul edilen Borgarfjörður bölgesine gidiyoruz. Burada lavlardan akıp nehire dökülen göz alıcı Hraunfossar şelalesini ziyaret ediyoruz. İzlanda’nın en büyük sıcak su kaynağının bulunduğu Deildartunguhver’e gidiyoruz. Borgarnes bölgesinden Kuzey Doğu İzlanda yönünde ilerleyip Skagafjörður Vadisine varıyoruz. Bu vadi at yetiştiriciliği ile ünlü olan bir vadi. Bu bölgede Glaumbaer çim evleri ve müzesini ziyaret ediyor ve eski Vikinglerin yaşamları ile ilgili bilgiler ediniyoruz. Sonrasında akşam vakti Kuzey İzlanda’nın en büyük şehri olan Akureyri’ ye varıyoruz. Geceleme Akureyri’de.

3. Gün 02 Eylül 2024 PazartesiAkureyri-Myvatn

Sabah kahvaltımızın ardından Myvatn Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde Tanrıların şelalesi anlamına gelen Godafoss Şelalelerine gidiyoruz. İzlanda’nın en güzel manzaralarına hakim bir kuş cenneti olan Myvatn Gölü yoğun jeotermal aktivitesiyle ve jeolojik oluşumları ile görülmeye değer. Bir labirenti andıran Dimmuborgir'in ilginç lav oluşumlarını ve Namskard kaynayan çamur havuzlarının bulunduğu bölgeyi geziyoruz. Jeotermal santrallerini dışarıdan göreceğiz. Ayrıca keyifli bir yürüyüşle, meşhur krater gölünün etrafını dolaşıyoruz. Ardından balinalarıyla ünlü bir kasaba olan Husavik’e gidiyoruz. Konaklama Husavikte

4. Gün 03 Eylül 2024 SalıMyvatn-Tjornes-Dettifos-Asbyrgi-Egilsstadir Bölgesi

Sabah otelden alınan kahvaltı sonrası eğer hava koşulları uygun olursa adanın kuzeyinde deniz kıyısındaki şirin balıkçı kasabalarından biri olan Husavik'e gidiyoruz. Sabah Husavik’te otelde alacağımız kahvaltı sonrası Hava koşulları elverişli olursa burada extra balina turu alabiliriz. 60-70 euro civarı) Yaklaşık 3 saat sürecek balina turu sonrası çok güzel bir vadi göreceğiz. Ardından Güney Asbyrgi yolu bizi 44 metre yüksekliğinde 100 metre genişliğindeki muhteşem Dettifoss Şelalesi’ne götürecek. Avrupa’nın bu en büyük şelalesi gerçekten büyüleyici bir güzelliğe sahip. Sonrasında yolumuza devam edip adanın doğusundaki en büyük yerleşim merkezi Egilsstadir'e varıyoruz. Konaklama otelimizde.

5. Gün 04 Eylül 2024 ÇarşambaEgilsstadir-East Fjords-Höfn

Sabah kahvaltımızın ardından doğu fiyordlarını keşfe çıkıyoruz. Reydarfjörður fiyordunu geziyoruz. Petra’nın İzlanda’ya özgü çeşitli mineral taş koleksiyonunu göreceğiz. Yolumuza güney doğu İzlanda fiyordları boyunca devam ediyoruz. Dağ yamaçlarından geçerken manzaranın keyfini çıkartıyoruz. Şansımız yaver giderse gece Kuzey Işıkları görebiliriz. Yolculuğumuz buzul bölgesinde son buluyor. Konaklama Hótel Jökull.

6. Gün 05 Eylül 2024 PerşembeHöfn-Skaftafell-Skogar-Vik

Sabah kahvaltımızın ardından Avrupa'nın en büyük buzulu Vatnajökull‘in eteğinden geçerek İzlanda'nın en büyük parkı Skaftafell Ulusal Parkı’na gidiyoruz. Bir doğa harikası olan ve yeşil vadiler, şelaleler, geniş fundalıklar, yüksek dağlar ve buzullarla birbirinden güzel, farklı manzaralar sunan Skaftafell Ulusal parkını geziyoruz. Meşhur Jökulsarlon buzul gölünde farklı boyutlarda ve şekillerde buzulların arasında tekne turuna çıkıyoruz. Kirkjubæjarklaustur köyünden geçerek güney-doğuya doğru yolumuza devam ediyoruz. Myrdalssandur bölgesindeki volkanik siyah kum çölünün ve devasa lav kütlesi ile kaplı Eldhraum havzasını geziyoruz. Akşama doğru Vik yakınlarındaki otelimize varıyoruz. Hótel Katla

7. Gün 06 Eylül 2024 CumaVik-Skogar-Geysir-Gullfoss Şelalesi-Thingvellir Milli Parkı-Golden Circle-Reykjavik

Kahvaltı sonrası turumuza Dyrholaey’den başlıyoruz. 1200 metre yükseklikten Güney İzlanda kıyılarını seyredeceğiz. Sonraki durağımız Skógar. Burada İzlanda’nın en yüksek Şelalelerinden Skógarfoss şelalesini ziyaret ediyoruz. Sonraki durağımız İzlanda’daki en meşhur noktalardan birisi. Fludir Köyünün içinden geçerek Gayzer bölgesine varıyoruz. Her 5 ile 10 dakika arası yeryüzüne büyük bir basınç ile çıkan jeotermal suların oluşturduğu görsel şöleni izliyoruz. Ardından araçla kısa bir yolculukla Gullfoss’a varıyoruz, Burası ülkenin en ünlü şelalesi. Sonrasında Laugarvatn gölüne dönüyoruz. Dünyanın en büyük jeolojik harikalarından Thingvellir Milli Parkı’nı göreceğiz. Yer kabuğunda açılmış çeşitli yarıklar ve tektonik plakaları bu bölgede gözlemliyoruz. Daha sonra Reykjavik’e dönüş için yola çıkıyoruz. Otelimize yerleştikten sonra Rejkavik’in ana caddesinde tur atıp şehri akşamüzeri yürüyerek geziyoruz. Konaklama Rejkavik’te. Hótel Skuggi

8. Gün 07 Eylül 2024 CumartesiReykjavik

Sabah kahvaltısında sonra check out yapıp valizlerimizi lobiye bırakıyoruz. Serbest zamanlı olarak yürüyerek başkent Reykjavik kentinin geziyoruz. (Otelimiz şehir merkezinde) 1960’lı yıllarda yapılan ve şehrin simgesel yapısı olan gayzer görünümlü katedrali geziyoruz. (Hallgrímskirkja) Sonrasında geleneksel İzlanda evlerini ve renkli sokakları gezip ardından yeni yapılan kültür merkezi ve tiyatro binasını geziyoruz. Öğleden sonra ise alışveriş yapıyoruz. Akşam üzeri otelde buluşuyor ve özel aracımızla havalimanına giderken yolumuz üzerinde bulunan bir doğa harikası olan Blue Lagoon (Mavi Lagün) jeotermal kaplıcasına gidiyoruz. Mineral bakımından oldukça zengin olan bu doğa harikasının jeotermal suyu, yaz ve kış aylarında 37-40 derece arasındaki sıcaklıklardadır. Bu Muhteşem bölgede yaşayacağımız keyifli saatlerden sonra havalimanına gidiyoruz. Gece yarısı işlemlerden sonra Saat 01:15’te İzlanda Havayollarının FI 202 nolu seferiyle Kopenhag’a hareket ediyoruz. Geceleme uçakta.

9. Gün 08 Eylül 2024 PazarKopenhag - İstanbul

Sabah 06:25’te Kopenhag’a gelişin ardından valizlerimizi alıyor ve tekrar dış hatlara geçiyoruz. Check in işlemlerimizden sonra THY ile saat 12:20’de İstanbul’a uçuyoruz. Gezimiz aynı gün saat 16:30’da İstanbul SABİHA GÖKÇEN Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Fatma Aras – Eylül 10, 2022:

Patagonya Travel ile birçok gezi yaptık hpsi çok güzel ve özeldi... bize çok verdi! Ama İzlanda bambaşka Dünya, cennet ve cehennemi aynı anda hissetmek gibi!! Müthiş güzelliklerle dolu bir gezi... teşekkür edüyorum Mustafa ve tadı damağımda kalan yol arkadaşlarıma... İyi ki varsın Patagonya Travel

Işın Ergin – Eylül 10, 2022:

Yaşam felsefem: Sevgili şairimiz Cemal Süreyya'nın "Yüreğine giden bir bilet kes, cam kenarına değil CAN kenarına olsun." dizesi oldu. İzlanda gezimizin tüm katılımcılarına ve Mustafa Bey'e CAN kenarındaki yerimi sağladıkları için çok çok teşekkür ediyorum. Uyumlu arkadaşlarla daha da güzelleşen eşsiz İzlanda coğrafyasından unutulmaz anılarla döndük. Yeni gezilerde birlikte olmak dileğiyle selam ve sevgiler.

Ahmet Uçtum – Eylül 10, 2022:

Geziler acabalarla başlar gezi yapılır ve biter keşkeler devreye girer. Mustafa ANDIÇ hoca ile yapılan gezilerde bu iki kelime olmaz. Acaba yerini mutlu bir heyecana keşke de çok güzel bir gezi oldu ya devreder. Bunun nedeni hem iyi organizasyon hem de hepsi birbirinden uyumlu grubun olmasıdır. Bütün gezilerinizin böyle güzel geçmesi dileğimi ileterek bu geziyi organize eden Mustafa hocaya ve bütün katılanlara teker teker teşekkürlerimle birlikte sevgilerimi iletirim.


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.