BUZ VE ATEŞ ÜLKESİ

"İZLANDA (Baştan Sona)"

01 Eylül-09 Eylül 2023

Skagafjörður Vadisi

Blue Lagoon (Mavi Lagün)

Mineral bakımından oldukça zengin olan bu doğa harikasının jeotermal suyu

İzlanda atları

İzlanda’nın en büyük sıcak su kaynağının bulunduğu Deildartunguhver

Tanrıların şelalesi Godafoss

Namskard kaynayan çamur havuzları

Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajökull

Gayzer bölgesinde her 5 ile 10 dakika arası yeryüzüne büyük bir basınç ile çıkan jeotermal sular


Program (9 gün)

1. Gün 01 Eylül 2023 Cumaİstanbul - Kopenhag - Reykjavik

Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar THY kontuarı önünde 06:00’da buluşma. Check in işlemlerinden sonra THY’nin tarifeli seferiyle 08:40’ta Kopenhag’a hareket. Aynı gün saat 11:00’de Kopenhag’a varış. Gümrük çıkışı ve valizlerimizi aldıktan sonra tekrar dış hatlara giriş ve yeniden check in yaparak saat 17:30’da İzlanda Havayolları ile Reykjavik’e uçuyoruz. Saat 18:50’de İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e varıyoruz. Reykjavik’e varışın ardından otelimize transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.

2. Gün 02 Eylül 2023 CumartesiReykavik – Borgarfjörður – Akureyri

Sabah kahvaltımızın ardından otelden ayrılıyoruz ve tarih ve kültürel miras olarak kabul edilen Borgarfjörður bölgesine gidiyoruz. Burada lavlardan akıp nehire dökülen göz alıcı Hraunfossar şelalesini ziyaret ediyoruz. İzlanda’nın en büyük sıcak su kaynağının bulunduğu Deildartunguhver’e gidiyoruz. Borgarnes bölgesinden Kuzey Doğu İzlanda yönünde ilerleyip Skagafjörður Vadisine varıyoruz. Bu vadi at yetiştiriciliği ile ünlü olan bir vadi ve tabi ki İzlanda atlarını yakından görme şansını yakalıyoruz. Glaumbaer çim evleri ve müzesini ziyaret ediyoruz. Yolumuza devam edip akşam vakti Kuzey İzlanda’nın en büyük şehri olan Akureyri’ ye varıyoruz. Geceleme Akureyri’de.

3. Gün 03 Eylül 2023 PazarAkureyri-Myvatn

Sabah kahvaltımızın ardından Myvatn Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde Tanrıların şelalesi anlamına gelen Godafoss Şelalelerine gidiyoruz. İzlanda’nın en güzel manzaralarına hakim bir kuş cenneti olan Myvatn Gölü yoğun jeotermal aktivitesiyle ve jeolojik oluşumları ile görülmeye değer. Bir labirenti andıran Dimmuborgir'in ilginç lav oluşumlarını ve Namskard kaynayan çamur havuzlarının bulunduğu bölgeyi geziyoruz. Jeotermal santrallerini dışarıdan göreceğiz. Ayrıca keyifli bir yürüyüşle, meşhur krater gölünün etrafını dolaşıyoruz. Konaklama otelimizde.

4. Gün 05 Eylül 2022 PazartesiMyvatn-Tjornes-Dettifos-Asbyrgi-Egilsstadir Bölgesi

Sabah otelden alınan kahvaltı sonrası eğer hava koşulları uygun olursa adanın kuzeyinde deniz kıyısındaki şirin balıkçı kasabalarından biri olan Husavik'e gidiyoruz. (Hava koşulları elverişli olursa burada extra balina turu alabiliriz. ( 60 Euro ) İkinci durağımız ise Ásbyrgi olacak. Güney Ásbyrgi yolu bizi 44 metre yüksekliğinde 100 metre genişliğindeki muhteşem Dettifoss Şelalesi’ne götürecek. Avrupa’nın bu en büyük şelalesi gerçekten büyüleyici bir güzelliğe sahip. Sonrasında yolumuza devam edip adanın doğusundaki en büyük yerleşim merkezi Egilsstadir'e varıyoruz. Konaklama otelimizde.

5. Gün 05 Eylül 2023 SalıEgilsstadir-East Fjords-Höfn

Sabah kahvaltımızın ardından doğu fiyordlarını keşfe çıkıyoruz. Reydarfjörður fiyordunu geziyoruz. Petra’nın İzlanda’ya özgü çeşitli mineral taş koleksiyonunu göreceğiz. Yolumuza güney doğu İzlanda fiyordları boyunca devam ediyoruz. Dağ yamaçlarından geçerken manzaranın keyfini çıkartıyoruz. Yolculuğumuz Höfn bölgesinde son buluyor. Gece konaklama Höfn'de.

6. Gün 06 Eylül 2023 ÇarşambaHöfn-Skaftafell-Skogar-Vik

Sabah kahvaltımızın ardından Avrupa'nın en büyük buzulu Vatnajökull‘in eteğinden geçerek İzlanda'nın en büyük parkı Skaftafell Ulusal Parkı’na gidiyoruz. Bir doğa harikası olan ve yeşil vadiler, şelaleler, geniş fundalıklar, yüksek dağlar ve buzullarla birbirinden güzel, farklı manzaralar sunan Skaftafell Ulusal parkını geziyoruz. Meşhur Jökulsarlon buzul gölünde farklı boyutlarda ve şekillerde buzulların arasında tekne turuna çıkıyoruz. Kirkjubæjarklaustur köyünden geçerek güney-doğuya doğru yolumuza devam ediyoruz. Myrdalssandur bölgesindeki volkanik siyah kum çölünün ve devasa lav kütlesi ile kaplı Eldhraum havzasını geziyoruz. Akşama doğru Vik yakınlarındaki otelimize varıyoruz.

7. Gün 07 Eylül 2023 PerşembeVik-Skogar-Geysir-Gullfoss Şelalesi-Thingvellir Milli Parkı-Golden Circle-Reykjavik

Kahvaltı sonrası turumuza Dyrholaey’den başlıyouz. 1200 metre yükseklikten Güney İzlanda kıyılarını seyredeceğiz. Sonraki durağımız Skógar. Burada İzlanda’nın en yüksek Şelalelerinden Skógarfoss şelalesini ziyaret ediyoruz. Sonraki durağımız İzlanda'daki en meşhur noktalardan birisi. Fludir Köyünün içinden geçerek Gayzer bölgesine varıyoruz. Her 5 ile 10 dakika arası yeryüzüne büyük bir basınç ile çıkan jeotermal suların oluşturduğu görsel şöleni izliyoruz. Ardından araçla kısa bir yolculukla Gullfoss’a varıyoruz, Burası ülkenin en ünlü şelalesi. Sonrasında Laugarvatn gölüne dönüyoruz. Dünyanın en büyük jeolojik harikalarından Thingvellir Milli Parkı’nı göreceğiz. Yer kabuğunda açılmış çeşitli yarıklar ve tektonik plakaları bu bölgede gözlemliyoruz. Daha sonra Reykjavik’e dönüş için yola çıkıyoruz.Otelimize yerleştikten sonra Rejkavik’in ana caddesinde tur atıp şehri akşamüzeri yürüyerek geziyoruz. Konaklama Rejkavik’te.

8. Gün 08 Eylül 2023 CumaReykjavik

Sabah kahvaltısında sonra serbest zamanlı olarak yürüyerek başkent Reykjavik kentinin geziyoruz. 1960 lı yıllarda yapılan ve şehrin simgesel yapısı olan gayzer görünümlü katedrali geziyoruz. Sonrasında geleneksel İzlanda evlerini ve renkli sokakları gezip ardından yeni yapılan kültür merkezi ve tiyatro binasını geziyoruz. Öğleden sonra ise alışveriş yapıyoruz. Akşam üzeri ise özel aracımızla yolumuz üzerinde bulunan bir doğa harikası olan Blue Lagoon (Mavi Lagün) jeotermal kaplıcasına gidiyoruz. Mineral bakımından oldukça zengin olan bu doğa harikasının jeotermal suyu, yaz ve kış aylarında 37-40 derece arasındaki sıcaklıklardadır. Bu Muhteşem Sabah kahvaltısında sonra serbest zamanlı olarak yürüyerek başkent Reykjavik kentinin geziyoruz. 1960 lı yıllarda yapılan ve şehrin simgesel yapısı olan gayzer görünümlü katedrali geziyoruz. Sonrasında geleneksel İzlanda evlerini ve renkli sokakları gezip ardından yeni yapılan kültür merkezi ve tiyatro binasını geziyoruz. Öğleden sonra ise alışveriş yapıyoruz. Akşamüzeri ise özel aracımızla yolumuz üzerinde bulunan bir doğa harikası olan Blue Lagoon (Mavi Lagün) jeotermal kaplıcasına gidiyoruz. Mineral bakımından oldukça zengin olan bu doğa harikasının jeotermal suyu, yaz ve kış aylarında 37-40 derece arasındaki sıcaklıklardadır. Bu Muhteşem bölgede yaşayacağımız keyifli saatlerden sonra havalimanına gidiyoruz. Gece yarısı işlemlerden sonra Saat 01:15’te Kopenhag’a hareket ediyoruz. Geceleme uçakta.

9. Gün 9 Eylül 2023 CumartesiKopenhag - İstanbul

Sabah Kopenhag’a gelişin ardından Check in işlemlerimizden sonra THY ile saat 10:45’te İstanbul’a uçuyoruz. Gezimiz aynı gün saat 15:00’de İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Fatma Aras – Eylül 10, 2022:

Patagonya Travel ile birçok gezi yaptık hpsi çok güzel ve özeldi... bize çok verdi! Ama İzlanda bambaşka Dünya, cennet ve cehennemi aynı anda hissetmek gibi!! Müthiş güzelliklerle dolu bir gezi... teşekkür edüyorum Mustafa ve tadı damağımda kalan yol arkadaşlarıma... İyi ki varsın Patagonya Travel

Işın Ergin – Eylül 10, 2022:

Yaşam felsefem: Sevgili şairimiz Cemal Süreyya'nın "Yüreğine giden bir bilet kes, cam kenarına değil CAN kenarına olsun." dizesi oldu. İzlanda gezimizin tüm katılımcılarına ve Mustafa Bey'e CAN kenarındaki yerimi sağladıkları için çok çok teşekkür ediyorum. Uyumlu arkadaşlarla daha da güzelleşen eşsiz İzlanda coğrafyasından unutulmaz anılarla döndük. Yeni gezilerde birlikte olmak dileğiyle selam ve sevgiler.

Ahmet Uçtum – Eylül 10, 2022:

Geziler acabalarla başlar gezi yapılır ve biter keşkeler devreye girer. Mustafa ANDIÇ hoca ile yapılan gezilerde bu iki kelime olmaz. Acaba yerini mutlu bir heyecana keşke de çok güzel bir gezi oldu ya devreder. Bunun nedeni hem iyi organizasyon hem de hepsi birbirinden uyumlu grubun olmasıdır. Bütün gezilerinizin böyle güzel geçmesi dileğimi ileterek bu geziyi organize eden Mustafa hocaya ve bütün katılanlara teker teker teşekkürlerimle birlikte sevgilerimi iletirim.


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.