BUZ VE ATEŞ ÜLKESİ

"İZLANDA (Baştan Sona)"

02 Eylül-10 Eylül 2022

Skagafjörður Vadisi

Blue Lagoon (Mavi Lagün)

Mineral bakımından oldukça zengin olan bu doğa harikasının jeotermal suyu

İzlanda atları

İzlanda’nın en büyük sıcak su kaynağının bulunduğu Deildartunguhver

Tanrıların şelalesi Godafoss

Namskard kaynayan çamur havuzları

Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajökull

Gayzer bölgesinde her 5 ile 10 dakika arası yeryüzüne büyük bir basınç ile çıkan jeotermal sular


Program (9 gün)

1. Gün 02 Eylül 2022 Cumaİstanbul - Kopenhag - Reykjavik

Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar Pegasus kontuarı önünde saat 06:00’da buluşma. Check in işlemlerinden sonra THY'nin tarifeli seferiyle saat 08:40’ta Kopenhag’a hareket. Aynı gün saat 11:00’de Kopenhag’a varış. Gümrük çıkışı valizlerimizi aldıktan sonra tekrar dış hatlara giriş ve yeniden check in yaparak saat 17:30’da İzlanda Havayolları ile Reykjavik’e uçuyoruz. Saat 18:50’de İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e varıyoruz. Reykjavik’e varışın ardından otelimize transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.

2. Gün 03 Eylül 2022 CumartesiReykavik – Borgarfjörður – Akureyri

Sabah kahvaltımızın ardından otelden ayrılıyoruz ve tarih ve kültürel miras olarak kabul edilen Borgarfjörður bölgesine gidiyoruz. Burada lavlardan akıp nehire dökülen göz alıcı Hraunfossar şelalesini ziyaret ediyoruz. İzlanda’nın en büyük sıcak su kaynağının bulunduğu Deildartunguhver’e gidiyoruz. Borgarnes bölgesinden Kuzey Doğu İzlanda yönünde ilerleyip Skagafjörður Vadisine varıyoruz. Bu vadi at yetiştiriciliği ile ünlü olan bir vadi ve tabiki İzlanda atlarını yakından görme şansını yakalıyoruz. Glaumbaer çim evleri ve müzesini ziyaret ediyoruz. Yolumuza devam edip akşam vakti Kuzey İzlanda’nın en büyük şehri olan Akureyri’ ye varıyoruz. Geceleme Akureyri’de.

3. Gün 04 Eylül 2022 PazarAkureyri-Myvatn

Sabah kahvaltımızın ardından Myvatn Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde Tanrıların şelalesi anlamına gelen Godafoss Şelalelerine gidiyoruz. İzlanda’nın en güzel manzaralarına hakim bir kuş cenneti olan Myvatn Gölü yoğun jeotermal aktivitesiyle ve jeolojik oluşumları ile görülmeye değer. Bir labirenti andıran Dimmuborgir'in ilginç lav oluşumlarını ve Namskard kaynayan çamur havuzlarının bulunduğu bölgeyi geziyoruz. Jeotermal santrallerini dışarıdan göreceğiz. Ayrıca keyifli bir yürüyüşle, meşhur krater gölünün etrafını dolaşıyoruz. Konaklama otelimizde.

4. Gün 05 Eylül 2022 PazartesiMyvatan-Tjornes-Dettifos-Asbyrgi-Egilsstadir Bölgesi

Sabah otelden alınan kahvaltı sonrası eğer hava koşulları uygun olursa adanın kuzeyinde deniz kıyısındaki şirin balıkçı kasabalarından biri olan Husavik'e gidiyoruz. (Hava koşulları elverişli olursa burada extra balina turu alabiliriz. ( 60 Euro ) İkinci durağımız ise Ásbyrgi olacak. Güney Asbyrgi yolu bizi 44 metre yüksekliğinde 100 metre genişliğindeki muhteşem Dettifoss Şelalesi’ne götürecek. Avrupa’nın bu en büyük şelalesi gerçekten büyüleyici bir güzelliğe sahip. Sonrasında yolumuza devam edip adanın doğusundaki en büyük yerleşim merkezi Egilsstadir'e varıyoruz. Konaklama otelimizde.

5. Gün 06 Eylül 2022 SalıEgilsstadir-East Fjords-Höfn

Sabah kahvaltımızın ardından doğu fiyordlarını keşfe çıkıyoruz. Reydarfjörður fiyordunu geziyoruz. Petra’nın İzlanda’ya özgü çeşitli mineral taş koleksiyonunu göreceğiz. Yolumuza güney doğu İzlanda fiyordları boyunca devam ediyoruz. Dağ yamaçlarından geçerken manzaranın keyfini çıkartıyoruz. Yolculuğumuz Höfn bölgesinde son buluyor. Gece konaklama Höfn de.

6. Gün 07 Eylül 2022 ÇarşambaHöfn-Skaftafell-Skogar-Vik

Sabah kahvaltımızın ardından Avrupa'nın en büyük buzulu Vatnajökull‘in eteğinden geçerek İzlanda'nın en büyük parkı Skaftafell Ulusal Parkı’na gidiyoruz. Bir doğa harikası olan ve yeşil vadiler, şelaleler, geniş fundalıklar, yüksek dağlar ve buzullarla birbirinden güzel, farklı manzaralar sunan Skaftafell Ulusal parkını geziyoruz. Meşhur Jökulsarlon buzul gölünde farklı boyutlarda ve şekillerde buzulların arasında tekne turuna çıkıyoruz. Kirkjubæjarklaustur köyünden geçerek güney-doğuya doğru yolumuza devam ediyoruz. Myrdalssandur bölgesindeki volkanik siyah kum çölünün ve devasa lav kütlesi ile kaplı Eldhraum havzasını geziyoruz. Akşama doğru Vik yakınlarındaki otelimize varıyoruz.

7. Gün 08 Eylül 2022 PerşembeVik-Skogar-Geysir-Gullfoss Şelalesi-Thingvellir Milli Parkı-Golden circle-Reykjavik

Kahvaltı sonrası turumuza Dyrholaey’den başlıyouz. 1200 metre yükseklikten Güney İzlanda kıyılarını seyredeceğiz. Sonraki durağımız Skógar. Burada İzlanda’nın en yüksek Şelalelerinden Skógarfoss şelalesini ziyaret ediyoruz. Şelale turumuzun ardından Skógar müzesini ziyaret ediyoruz yerel halk ve İzlanda Tarihi hakkında bilgi alıyoruz. Sonraki durağımız İzlanda da ki en meşhur noktalardan birisi. Fludir Köyünün içinden geçerek Gayzer bölgesine varıyoruz. Her 5 ile 10 dakika arası yeryüzüne büyük bir basınç ile çıkan jeotermal suların oluşturduğu görsel şöleni izliyoruz. Ardından araçla kısa bir yolculukla Gullfoss’a varıyoruz, Burası ülkenin en ünlü şelalesi. Sonrasında Laugarvatn gölüne dönüyoruz. Dünyanın en büyük jeolojik harikalarından Thingvellir Milli Parkı’nı göreceğiz. Yer kabuğunda açılmış çeşitli yarıklar ve tektonik plakaları bu bölgede gözlemliyoruz. Daha sonra Reykjavik’e dönüş için yola çıkıyoruz. Konaklama Rejkavik’te.

8. Gün 09 Eylül 2022 CumaReykavik - Kopenhag

Sabah kahvaltısından sonra check out yaparak Blue Lagoon (Mavi Lagün) jeotermal kaplıcasına gidiyoruz. Mineral bakımından oldukça zengin olan bu doğa harikasının jeotermal suyu yaz ve kış aylarında 37-40 derece arasındaki sıcaklıklardadır. Bu muhteşem bölgede yaşayacağımız keyifli saatlerden sonra havalimanına gidiyoruz. Saat 17.00'de Kopenhag'a uçuyoruz. 22.30'da Kopenhag'a varışımızın ardından özel aracımızla otelimize transfer oluyoruz. Geceleme Kopenhag'da.

9. Gün 10 Eylül 2022 CumartesiKopenhag - İstanbul

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası havalimanına transfer. Check-in işlemlerimizden sonra THY ile saat 11:55’te İstanbul’a uçuyoruz. Gezimiz 10 Eylül Cumartesi günü saat 16:08’de İstanbul SABİHA GÖKÇEN Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

LALE ERSOY – Eylül 12, 2017:

Mustafa Hocam kalbimizi bir kez daha fethettiniz, unutulmayacak bir gezi daha yaşadık. Yaptığınız güzel açıklamalarınız ve İzlanda'nın tüm karakteristik özelliklerini ve güzelliklerini görmemizi sağlayan çok iyi ayarlanmış organizasyon için size ve ekibinize çok teşekkür ederiz. Tüm grup arkadaşları ile başka geziilerde tekrar birlikte olmak dileğiyle, hepinize selam ve sevgiler..

GÜLSEVİN ARKALI – Eylül 12, 2017:

Sevgili Mustafa Hocamız ve gezgin arkadaşlarımız, özenle hazırlanan ve hocamızın aktardığı değerli bilgilerle zenginleşen bu gezimiz için ve ayrıca bize karşı gösterdiğiniz yakınlık ve samimiyet için hepinize çok teşekkür ederiz. Sevgilerimizle Gülsevin-Bülent Arkalı

Kişi 3 – Nisan 2017:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.