BÜYÜLÜ ETYOPYA TURU (OMO VADİSİ)

Addis Ababa, Arba Minch-Jinka-Mursi-Turmi-Konso-Dorze

21 Eylül - 28 Eylül 2024

FESTİVAL ZAMANI

Konso Kabileleri

Dağları teraslayarak tarıma ve yerleşime açan, Etyopya’nın tüm yerel kabilelerinin en çalışkanı olması ile dikkat çeken kabile

Lucy

Etiyopya Ulusal Müzesi’ndeki, dünyanın en eski insan fosili

Mursi Kabilesi

Kadınların alt dudaklarını yararak kilden tabaklar, kulaklarını geniş bir şekilde delip halka küpeler takmasıyla ünlü geleneksel yaşamlar.

Keyafer

Omo Vadisi’nde kurulmuş en otantik pazar yeri olarak dikkat çekmektedir.


Program (7 gün)

1. Gün 21 Eylül 2024 CumartesiİSTANBUL-ADDIS ABABA

İstanbul Havalimanında Türk Havayolları kontuarı önünde saat 05.00’te buluşma. Check in işlemlerinden sonra aynı havayolları ile saat 08:00’de5’te Addis Ababa’ya hareket ediyoruz. 5.5 saatlik bir yolculuk sonrası Addis Ababa’ya varışımızın ardından otelimize geçip Check in işlemlerinden sonra, Şehir turuna çıkıyoruz. Addisababa Etnoğrafya mMüzesi’ne gidip insanlık tarihinin ilk örneği sayılan 2 milyon yıllık lusi iskeletinin görüyoruz Ethiopya tarihi ile ilgili müzeyi gezip şehirde panaromik bir tur atıyoruz. Konaklama Mado Hotel.

2. Gün 22 Eylül 2024 PazarADDIS ABABA-JINKA-ARİ

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası havalimanına gidiyoruz. Saat 12:20 ’de yerel havayolları ile Jinka şehrine uçuyoruz. 1 saatlik uçuş sonrası Jinka’ya varışımızın ardından özel jeeplerimize binerek Otelimize gidip check in yapıyoruz. Sonrasında Ari Kabilesini ziyaret etmek için Ari köyüne gidiyoruz. Köy ziyaretinden sonra Jinka Etnografya müzesini gezip bölgedeki kabileler hakkında bilgi alıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Jinka Resort.

3. Gün 23 Eylül 2024 PazartesiMAGO-MURSİ-TURMI

Sabah erken kahvaltı sonrası 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası Afrika’nın en etkileyici kültürlerinden birine sahip olan Mursi kabilesini görmek için Mago national Park sahasına giriyoruz. Kadınlarının olgunluğa ulaşmadan alt dudaklarını yararak, kilden tabaklar takması ve kulaklarını geniş bir şekilde delip halka küpeler takmasıyla ünlü geleneksel yaşamları görüntülüyoruz. Öğleden sonra Jinka’ya dönüp yemek yedikten sonra Omo Vadisinin güneyine Turmi’ye gidiyoruz. Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama Buska Lodge.

4. Gün 24 Eylül 2024 SalıTURMI-KARO-HAMMER-ALDUBA MARKET

Sabah kahvaltısından sonra Omo Vadisi’ndeki en renkli kabilelerden biri olan Karoları görmek için yola çıkıyoruz. Yaklaşık 70 km süren yol boyunca dünyanın en büyük karınca yuvalarından bazılarını görme imkanımız olacak boyları 5 metreye kadar ulaşabilen bu özel karınca yuvalarını görmek için küçük molalar vereceğiz. Omarate Nehri kıyısında kurulmuş olan Karo kabilesi özellikle yüz boyamalarıyla ünlü bir kabile, hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Aynı zamanda vücutlarındaki dövmeleriylede meşhur bir kabile. Ziyaret sonrasında tekrar Turmi’ye dönüyoruz. Öğleden sonra ise bu kez Hammer köyünü ziyaret ediyoruz. Şansımız yaver giderse özel bir etkinliklerine de denk gelebiliriz. Hammer kadınları özellikle toprak renkli saç boyamalarıyla meşhur. Konakalam ve akşam yemeği Turmi’de Buska Lodge da.

5. Gün 25 Eylül 2024 ÇarşambaTURMI -KONSO

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası teras tarlalarıyla ünlü ve taş işçiliğiyle yapılmış Unesco köyü Konso’yu geziyoruz. Konso köyünü ve küçük Konso köyü müzesini gezdikten sonra Arbaminch’e gidiyoruz. Konaklama Arbaminch’de.

6. Gün 26 Eylül 2024 PerşembeARBAMINCH-CHAMO LAKE-DORZE

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası Chamo gölünde tekne turuna çıkıyoruz. Bu gölde yabanıl hayatı görüyoruz (timsah Hipopotam vs). Tekne turu sonrası Dorze köyüne çıkıyoruz. Köy dağların eteklerinde mükemmel doğası ve dokumacılığı ile ünlü. Dorze halkı, bambu ve sahte muzdan yapılmış yuvarlak fil şekilli evleri ve geleneksek dansları ile bilinmektedir. Özel evlerinde geleneksel yiyecek ver içeceklerden tadımlar yapıyoruz ve ardından köye özgü müzik ve dans gösterilerini izliyoruz. Etkinlikler sonrasında tekrar Arbamich’e dönüyor ve otelimize yerleşiyoruz. Bugün Meskel Festivali. Arbaminch de Meskel Festivali kutlamalarına katılıyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama Hale Selasi Hotelde.

7. Gün 27 Eylül 2024 CumaARBA MİNCH -ADDİS ABABA

Sabah Kahvaltı sonrası serbest zaman. Öleden sonra ise havalimanına gidiyor ve Etiopya Havayolları ile Başkent Addis Ababa’ya uçuyoruz. Akşam, başkentin en meşhur restoranında yemek yerken Etiyopya’nın bütün yerel kabilelerinin müzik dans ve folklorik gösterilerini izliyoruz. Geç saatlerde ise havalimanına gidiyoruz ve Türkiye’ye dönmek için check in işlemelerine başlıyoruz. Geceleme uçakta. Turumuz 28 Eylül Cumartesi günü sabah saat 04:45’te İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1:

Yorum 1

Kişi 2:

Yorum 2

Kişi 3:

Yorum 3


Görüş Bildirin