BÜYÜLÜ ETYOPYA TURU

Addis Ababa, Arba Minch-Jinka-Mursi-Turmi-Konso-Dorze

20 Eylül - 29 Eylül 2023

FESTİVAL ZAMANI

Konso Kabileleri

Dağları teraslayarak tarıma ve yerleşime açan, Etyopya’nın tüm yerel kabilelerinin en çalışkanı olması ile dikkat çeken kabile

Lucy

Etiyopya Ulusal Müzesi’ndeki, dünyanın en eski insan fosili

Mursi Kabilesi

Kadınların alt dudaklarını yararak kilden tabaklar, kulaklarını geniş bir şekilde delip halka küpeler takmasıyla ünlü geleneksel yaşamlar.

Keyafer

Omo Vadisi’nde kurulmuş en otantik pazar yeri olarak dikkat çekmektedir.


Program (10 gün)

1. Gün 20 Eylül 2023 ÇarşambaİSTANBUL-ADDIS ABABA

İstanbul Havalimanında Türk Havayolları kontuarı önünde saat 15.30’da buluşma. Check in işlemlerinden sonra aynı havayolları ile saat 18.25’te Addis Ababa’ya hareket ediyoruz. 5.5 saatlik bir yolculuk sonrası Addis Ababa’ya varışımızın ardından otelimize transfer oluyoruz. Konaklama Addis Ababa Azzeman Hotel’de.

2. Gün 21 Eylül 2023 PerşembeADDIS ABABA-ARBA MINCH-DORZE

Sabah otelde alınan erken kahvaltı sonrası havalimanına gidiyoruz. Saat 09.20’de yerel havayolları ile Arba Minch’e uçuyoruz. 1 saatlik uçuş sonrası Arbaminch’e varışımızın ardından özel jeeplerimize binerek Dorze köyüne çıkıyoruz. Köy dağların eteklerinde mükemmel doğası ve dokumacılığı ile ünlü. Dorze halkı, bambu ve sahte muzdan yapılmış yuvarlak fil şekilli evleri ve geleneksek dansları ile bilinmektedir. Özel evlerinde geleneksel yiyecek ver içeceklerden tadımlar yapıyoruz ve ardından köye özgü müzik ve dans gösterilerini izliyoruz. Etkinlikler sonrasında tekrar Arbamich’e dönüyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği otelde. Hale Selasi Hotel.

3. Gün 22 Eylül 2023 CumaARBA MINCH-KONSO-TURMI(275km)

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası Chamo gölünde tekne turuna çıkıyoruz. Bu gölde yabanıl hayatı görüyoruz (timsah Hipopotam vs) ardından özellikle teras tarlalarıyla ünlü ve taş işçiliğiyle yapılmış Unesco köyü Konso’yu geziyoruz. 800 yıllık bu köyü gezdikten sonra Hammer kabilelerinin bulunduğu Turmi kasabasına gidiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Turmi’de Buscoa Lodge’da.

4. Gün 23 Eylül 2023 CumartesiTURMI-KARO-TURMI

Sabah kahvaltısından sonra Omo Vadisi’ndeki en renkli kabilelerden biri olan Karoları görmek için yola çıkıyoruz. Yaklaşık 70 km süren yol boyunca dünyanın en büyük karınca yuvalarından bazılarını görme imkanımız olacak boyları 5 metreye kadar ulaşabilen bu özel karınca yuvalarını görmek için küçük molalar vereceğiz. Omarate Nehri kıyısında kurulmuş olan Karo kabilesi özellikle yüz boyamalarıyla ünlü bir kabile, hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Aynı zamanda vücutlarındaki dövmeleriylede meşhur bir kabile. Ziyaret sonrasında tekrar Turmi’ye dönüyoruz. Öğleden sonra ise bu kez Hammer köyünü ziyaret ediyoruz. Şansımız yaver giderse özel bir etkinliklerine de denk gelebiliriz. Hammer kadınları özellikle toprak renkli saç boyamalarıyla meşhur. Konakalam ve akşam yemeği Turmi’de aynı otelde.

5. Gün 24 Eylül 2023 PazarTURMI-JINKA-MURSI (140 km)

Sabah erken kahvaltı sonrası 2 saatlik bir yolculuk sonrası Jinka’ya varıp Afrika’nın en etkileyici kültürlerinden birine sahip olan Mursi kabilesini görmek için Mago national Park sahasına giriyoruz. Kadınlarının olgunluğa ulaşmadan alt dudaklarını yararak, kilden tabaklar takması ve kulaklarını geniş bir şekilde delip halka küpeler takmasıyla ünlü geleneksel yaşamları görüntülüyoruz. Öğleden sonra Jinka’ya dönüp yemek yedikten sonra yerel pazarları gezerek muhteşem Afrika pazarı fotoğrafları çekiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Jinka’da.

6. Gün 25 Eylül 2023 Pazartesi jINKA-ADDİS ABABA

Kahvaltıdan sonra havalimanına gidiyoruz. Buradan Etyopya Havayolları ile 1.5 saatlik uçuş sonrası başkent Addisababa’ya varıyoruz. Sonrasında Addisababa Etnoğrafya mMüzesi’ne gidip insanlık tarihinin ilk örneği sayıyan 2 milyon yıllık lusi iskeletinin görüyoruz. Konakalama ve akşam yemeği otelde.

7. Gün 26 Eylül 2023 SalıADDİS ABABA-LALİBELA

Sabah kahvaltısından sonra havalimanına gidiyor ve Etyopya Havayolları ile Lalibela’ya uçuyoruz. Öğle vakit lalibela’ya varışımızın ardından Hristiyanlar için kutsal gün olan mescal törenlerini izliyoruz. Erken Hristiyanlık dönemi kaya kilise olan ve oyma taş üzerine yapılmış dünyanın en ilginç dini mabetlerinden biri görüyoruz. Törenleride izledikten sonra otelimize geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Lalibela’da.

8. Gün 27 Eylül 2023 ÇarşambaLALİBELA-ADDIS ABABA

Sabah kahvaltı sonrası check out işlemlerimizin ardından havalimanına doğru yola çıkıyoruz. Öğle vakti Addis Ababa’ya uçuyoruz. Başkente varışımızın ardından şehir merkezine gidip meskal törenlerini izliyoruz. Çok renkli geçişlere sahne olan bu törenler aynı zamandaİsa’nın doğumunun 6 yıl sonra kutlanması sebebiyle diğer tüm Hristiyan ülkelerinden ayrı bir kutlama zamanına rastlamış oluyor. Gösterileri izledikten sonra otelimize gidiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Addis Ababa’da.

9. Gün 28 Eylül 2023 PerşembeADDIS ABABA

Sabah kahvaltı sonrası Etiyopya Ulusal Müzesi’ni geziyor ve burada dünyanın en eski insan iskeleti kabul edilen Lucy’i görüyoruz. Yüksekçe bir tepeye çıkıp başkenti panoramik olarak göreceğiz. Ardından Etyopya kahvecisine uğrayıp hem kahve üretimi ile ilgili bilgi alıyor hem de dünyanın en meşhur kahvelerini tatma imkanı buluyoruz. Tabii bol miktarda hediyelik kahve almayı da ihmal etmiyoruz. Akşam, başkentin en meşhur restoranında yemek yerken Etiyopya’nın bütün yerel kabilelerinin müzik dans ve folklorik gösterilerini izliyoruz. Geç saatlerde ise havalimanına gidiyoruz ve Türkiye’ye dönmek için check in işlemelerine başlıyoruz.

10. Gün 29 Eylül 2023 CumaADDIS ABABA-İSTANBUL

Cuma gününe geçtiğimiz ilk saatte 01.15’te da Türk Havayolları ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Geceleme uçakta. Gezimiz aynı günün sabahında saat 06:35’te İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1:

Yorum 1

Kişi 2:

Yorum 2

Kişi 3:

Yorum 3


Görüş Bildirin