ENDONEZYA

JAVA-SULAWESI-BALI

23 Ekim - 04 Kasım 2022

Jogjakarta Kraliyet sarayı Kraton

Yapımı 1755 yılında başlamış olup Sultan I. Hamengkubuwono'nun hükümdarlığı boyunca yaklaşık 40 yıl sürmüş olan Kraton Sarayında her bir alanın, avlunun, girişin, ağacın, özel bir sembolik anlamı vardır

Borobudur Tapınağı

Bir UNESCO Dünya Mirası olan Borobudur Tapınağının inşaası VIII.yüzyılda Sailendra Hanedanlığı döneminde başlanmış olup 50 yıldan fazla bir sürede tamamlanmış

Bromo Yanardağı

Bromo Yanardağı bölgedeki en güzel yanardağlardan biri olup sürekli tütmesinden ve duman bulutundan dolayı hemen fark edilir


Bali Adası

Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan egzotik bir ada. Sıcakkanlı insanları, ılıman iklimi, eşsiz sahilleri ve doğal güzellikleri ile takımadalar içinde en popüleri


Program (12 gün)

1. Gün 23 Ekim 2022 Pazarİstanbul – Cakarta

22 Ekim Cumartesi günü saat 23.00’de İstanbul Havalimanı Türk Havayolları kontuarı önünde buluşma. Gerekli işlemlerden sonra 23 Ekim Pazar günü saat 02.00’de Cakarta’ya hareket. Geceleme uçakta. Saat 17.35’te Cakarta’ya varıyoruz. Havalanında bizi bekleyen özel aracımızla otelimize transfer. Konaklama Cakarta’da.

2. Gün 24 Ekim 2022 PazartesiCarkarta - Jogjakarta

Sabah kahvaltısının ardından iç hatlar uçuşumuz için havaalanına transfer oluyoruz. Saat 12.40’ta Yogyakarta’ya varışımızın ardından özel aracımız ile şehir turumuz başlıyoruz. İlk durağımız Jogjakarta Kraliyet sarayı Kraton'a hareket. Yapımı 1755 yılında başlamış olup Sultan I. Hamengkubuwono'nun hükümdarlığı boyunca yaklaşık 40 yıl sürmüş. Kraton sarayında her bir alanın, avlunun, girişin, ağacın, özel bir sembolik anlamı vardır. Endonezya'nın çok eski sanatlarından olan “Batik” üretim örneklerini görme imkanına sahip olacağınız fabrika ziyareti. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. Gün 25 Ekim 2022 SalıJogjakarta – Borobodur - Jogjakarta

Sabah kahvaltısından ardından dünyadaki en muhteşem Budist anıtlarından biri ve kuzeyden güneye düz bir hat üzerindeki üç tapınaktan en büyüğü olan Borobudur'u ziyaret etmek üzere hareket. Bir saatlik yolculuk sonrası UNESCO Dünya Mirası olan Borobudur tapınağının inşaası VIII.yüzyılda Saliandra Hanedanlığı döneminde başlanmış olup 50 yıldan fazla bir sürede tamamlanmış. Borobodur'un yatay planı, evreni şematik olarak temsil eden harika bir “Mandala” dır. 6 dış kare teras üzerinde, daire şeklinde 3 teras, tam merkezde ise geniş çan şeklinde kubbe ve ana stupa bulunmaktadır. Borobudur'un 3 km doğusunda yer alan “Mendut” Budist tapınağını ziyaret ediyoruz. İçinde çok önemli 3 Budha heykeli barındıran tapınağın duvarlarında bulunan ve Budha öğretisini anlatan çok ilginç rölyefleri görebilirsiniz. Öğle yemeğini yerel bir restoranda alıyoruz. Öğleden sonra ise şehre dönüp, yine UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Prambanan tapınağını geziyoruz. 9.yüzyıl Hindu kültürünün başyapıtlarından olan “Prambanan Tapınağı” yaratıcı, hükmedici ve yok edici üç yüzlü ilah olarak betimlenen Trimurti'ye adanmıştır. Yerel halk, tapınağı “Roro Jonggrang” olarak da adlandırır. 47 metre yüksekliğindeki tapınak Java'daki en büyük Hindu tapınağıdır. Konaklama ve akşam yemeği otelde.

4. Gün 26 Ekim 2022 ÇarşambaJogjakarta – Bromo

Sabah 06.45’te Jogjakarta'dan Sancaka treni ile Mojokerto'ya hareket. (4 saat sürecek) Yol boyunca manzaralı ve keyifli bir yolculuk sonrası Mojokerto'ya varış. Buradan, otobüsle Bromo dağına doğru yola devam. Akşamüstü, Java adasının doğusunda bulunan Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkına varış. Park ismini Bromo ve Semeru yanardağlarından ve bölge halkı Tengger'lerden alır. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5. Gün 27 Ekim 2022 PerşembeBromo – Surabaya

Sabah saat 03.30’da, 4x4 arazi araçları ile nefes kesen bir manzaraya sahip 2750 mt yüksekliğindeki Pananjakan Dağına hareket. Heyecan verici ve nadiren rastlanabilecek görüntülere tanıklık edecek ve güneşin doğuşunu buradaki platformdan izleyebileceksiniz. Pananjakan Dağının arkasında, aktif bir volkan olan ve deniz seviyesinden 3676 metre yüksekte bulunan Java'nın en yüksek dağı olan Semeru Volkanı uzanmakta. Bromo Yanardağı eteklerine varmak üzere 1919'dan beri koruma altında olan ve deniz seviyesinden 2000 mt yüksekteki “Tengger” kum denizini yürüyerek (dileyenler at kiralayıp) kraterin yakınına varacağız ve 250 basamak çıkarak 2329 metre yükseklikteki Bromo Yanardağı’nın kraterine çıkacağız. Burada magmanın sesini dinleyeceğiz. Bromo dağı ismini Hint tanrısı Brahma'dan alır. 1982 yılında ulusal park ilan edilen dağlık bölgedeki flora ve fauna da yok olma tehlikesinden dolayı koruma altına alınmıştır. Daha sonra kahvaltımızı etmek üzere otelimize dönüş. Kahvaltıdan sonra Endonezya'nın ikinci büyük şehri, Doğu Java'nın başkenti, ticari ve idari merkezi Surabaya'ya hareket. Akşam Surabaya’dan iç hat uçuşuyola Makassar’a uçuyoruz. Makassar’a varışımızın ardından otelimize transfer, konaklama ve akşam yemeği Makassar’da otelde.

6. Gün 28 Ekim 2022 CumaSurabaya – Makassar – Rante Pao

Sabah çok erken saatte kalkıp kahvaltımızı yaptıktan sonra havalimanına transfer. İç hat uçuşuyola Ada’nın orta kısmında bulunan Palopo’ya uçuyoruz. Buradan da 3 saat sürecek yolculuk ile Toroja’ya varıp otelimize yerleşiyoruz ve dinleniyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Toraja’da.

7. Gün 29 Ekim 2022 CumartesiToraja Bölgesi

Otelimizdeki sabah kahvaltısından sonra Lemo'da yamaç kayalıklarına oyulmuş, balkonlarında tahtadan “tau tau” diye adlandırılan insan heykellerin bulunduğu kaya mezarlarını görüyoruz. Sangalla'da dev bir ağaçtaki bebek mezarlarını keşfediyoruz. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, “Kete Kesu” köyünü ziyaret. Bu 400 yıllık Toraja köyü günümüze kadar orijinal haliyle kalmayı başarmış. Özellikle “Tongkonan” diye adlandırılan geleneksel gemi şeklindeki evleri ile Kete Kesu köyü yaşayan bir müzeyi andırmakta. Karşılıklı ve birbirine bakar şekilde dizilmiş evlerin duvarlarındaki manda boynuzları ilginç bir görüntü oluşturmakta. Bu süslemeler ev sahibinin statusunu belirlemede bir işaretti. Tongkonan inşası çok zahmetli bir iş olduğu için genellikle tüm aile fertlerinin katılımı ile yapılırdı. Toroja geleneğinde sadece asiller tongkonan evlerinde, sıradan kişiler ise daha küçük ve az süslü “banua” evlerinde oturabilirler. Burada, megalitik kültürün en prestijli seremonileri olan cenaze törenleri zamanımıza kadar korunabilmiş. Köy, bamboo ve taş oyma işçiliği konusundaki becerileri ile de dikkat çekmekte. Akşam yemeği ve geceleme Toraja'da.

8. Gün 30 Ekim 2022 PazarToraja Bölgesi

Sabah otelden hareketle, önce geleneksel bir yerel pazarı ziyaret ediyoruz. Ardından Toroja’nın en meşhur köylerinden biri olan Palava köyünü ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğinin ardından Bori'deki çok eski megalitik taş anıtını görüyoruz. Burada yine büyük kaya boloklarının içini oyarak yapılmış olan mezar yerlerini göreceğiz. “tau tau” diye adlandırılan insan modeli heykeller ve taş mezarları izleyerek, yerel halkın yaşam tarzı hakkında fikir edineceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

9. Gün 31 Ekim 2022 PazartesiMakassar – Bali

Sabah alınan erken kahvaltının ardından havaalanına transfer oluyoruz. Saat 10.55’te Makassar’a uçuyoruz. Yaklaşık 50 dakikalık bir uçuşla Makassar’a gelişimizin ardından bir başka iç uçuşla Bali’ye seyahat ediyoruz. Varışımızın ardından otelimize transfer ve check-in. Geceleme Bali’de.

10. Gün 01 Kasım 20122 SalıBali – Ubud - Tanah Lot

Sabah kahvaltısının ardından Bali turumuz başlıyor. Bali adası, Küçük Sunda adalarının en batısında yer alan egzotik bir ada. Bu cennet ada, sıcakkanlı insanları, ılıman iklimi, eşsiz sahilleri ve doğal güzellikleri ile takımadalar içinde en popüleri. Güneydeki sahiller beyaz, kuzey ve batı kıyıları ise siyah kumlarla çevrili. Adada dans, heykelcilik ve resim gibi sanat dalları gelişmiş. Bali kültürü, milattan sonra I. yüzyıldan itibaren Hint ve Çin kültürlerinden önemli ölçüde etkilenmiş. Özellikle Hinduizm’in bölgedeki kültüre güçlü etkileri olmuş. Karşılamadan sonra, özel tur otobüsümüzle doğal güzellikler ile geleneksel sanatın buluştuğu Ubud şehrine hareket. Ubud’da ilk durağımız bir ahşap atölyesi olacak. Bali’ye özgü el sanatlarının, ressamlarının klasik ve modern resimlerinin sergilendiği dükkanları geziyoruz ve alışveriş yapıyoruz. Öğleden sonra ise Yolumuza devam edip Endonezya’ya özgü meşhur kahve tadım dükkanına gidiyor ve burada özel kahve türlerinin tadına bakıyoruz. Ardından güneşin batımını izlemek üzere, ünlü “Tanah Lot” tapınağına varış. Tapınak, denizin içinde med-cezir ile meydana gelen görkemli kayalardan oluşmuş. Rivayete göre burayı ilk olarak Budist rahip Nirartha Güney sahillerine yaptığı yolculukta keşfeder, bu kaya oluşumunun güzelliğinin farkına varır ve dinlenmek üzere burada konaklar. Daha sonra kendisini ziyaret ederek hediyeler sunan balıkçılara bu kayanın Bali deniz tanrılarına tapınmak için uygun ve kutsal bir yer olduğunu, bu kayaya bir sunak inşa etmelerini ister. Tanah Lot yüzyıllarca Bali mitolojisinin önemli bir parçası olmuştur. Tapınak Bali sahilindeki yedi deniz tapınağından en ihtişamlı olanıdır. Akşam yemeği otelde.

11. Gün 02 Kasım 2022 ÇarşambaBali- Nusa Dua- Uluvatu- Kecak Dansı

Sabah kahvaltısının ardından Bali’nin en meşhur denizi ve plajının bulunduğu Nusa Dua bölgesine gidiyoruz. Burada Hint Okyanusu’nun turkuaz renkli sularına dalıyoruz. Bu arada dileyen arkadaşlar kıyıda Bali masajı yaptırabilirler. İkindi vakti yarımadanın en batısında yer alan Hinduların meşhur Uluvatu Tapınağı’na gidiyoruz. Burada gün batımı eşliğinde Hinduların geleneksel Kecak Dansı gösterisini izliyoruz. Sonrasında Kuta’ya dönüyoruz. Konaklama otelde.

12. Gün 03 Kasım 2022 PerşembeKuta – İstanbul

Sabah kahvaltısının ardından Bali’nin en meşhur denizi ve plajının bulunduğu Nusa Dua bölgesine gidiyoruz. Burada Hint Okyanusu’nun turkuaz renkli sularına dalıyoruz. Bu arada dileyen arkadaşlar kıyıda Bali masajı yaptırabilirler. İkindi vakti yarımadanın en batısında yer alan Hinduların meşhur Uluvatu Tapınağı’na gidiyoruz. Burada gün batımı eşliğinde Hinduların geleneksel Kecak Dansı gösterisini izliyoruz. Sonrasında Kuta’ya dönüyoruz. Konaklama otelde.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Admin – Nisan 03, 2017:

Yorum 2

Ahsan – Nisan 01, 2017:

Yorum 1

Kişi 3 – Nisan 2017:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.