ENDONEZYA

JAVA-SULAWESI-BALI

12 Mart - 24 Mart 2023

Jogjakarta Kraliyet sarayı Kraton

Yapımı 1755 yılında başlamış olup Sultan I. Hamengkubuwono'nun hükümdarlığı boyunca yaklaşık 40 yıl sürmüş olan Kraton Sarayında her bir alanın, avlunun, girişin, ağacın, özel bir sembolik anlamı vardır

Borobudur Tapınağı

Bir UNESCO Dünya Mirası olan Borobudur Tapınağının inşaası VIII.yüzyılda Sailendra Hanedanlığı döneminde başlanmış olup 50 yıldan fazla bir sürede tamamlanmış

Bromo Yanardağı

Bromo Yanardağı bölgedeki en güzel yanardağlardan biri olup sürekli tütmesinden ve duman bulutundan dolayı hemen fark edilir


Bali Adası

Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan egzotik bir ada. Sıcakkanlı insanları, ılıman iklimi, eşsiz sahilleri ve doğal güzellikleri ile takımadalar içinde en popüleri


Program (12 gün)

1. Gün 11 Mart 2023 Pazarİstanbul – Cakarta

11 Mart Cumartesi günü saat 23.00’de İstanbul Havalimanı Türk Havayolları kontuarı önünde buluşma. Gerekli işlemlerden sonra 12 Mart Pazar günü saat 02.00’de Cakarta’ya hareket. Geceleme uçakta. Saat 17.35’te Cakarta’ya varıyoruz. Havaalanında bizi bekleyen özel aracımızla otelimize transfer. Konaklama Cakarta’da.

2. Gün 13 Mart 2023 PazartesiCarkarta - Jogjakarta

Sabah kahvaltısının ardından iç hatlar uçuşumuz için havaalanına transfer oluyoruz. Saat 12.40’ta Jogcakarta’ya varışımızın ardından özel aracımız ile şehir turumuz başlıyoruz. İlk durağımız Jogjakarta Kraliyet sarayı Kraton'a hareket. Yapımı 1755 yılında başlamış olup Sultan I. Hamengkubuwono'nun hükümdarlığı boyunca yaklaşık 40 yıl sürmüş. Kraton sarayında her bir alanın, avlunun, girişin, ağacın, özel bir sembolik anlamı vardır. Endonezya'nın çok eski sanatlarından olan “Batik” üretim örneklerini görme imkanına sahip olacağınız fabrika ziyareti. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. Gün 14 Mart 2023 SalıJogjakarta – Borobodur - Jogjakarta

Sabah kahvaltısından ardından dünyadaki en muhteşem Budist anıtlarından biri ve kuzeyden güneye düz bir hat üzerindeki üç tapınaktan en büyüğü olan Borobudur'u ziyaret etmek üzere hareket. Bir saatlik yolculuk sonrası UNESCO Dünya Mirası olan Borobudur tapınağının inşaası VIII.yüzyılda Saliandra hanedanlığı döneminde başlanmış olup 50 yıldan fazla bir sürede tamamlanmış. Borobodur'un yatay planı, evreni şematik olarak temsil eden harika bir “Mandala” dır. 6 dış kare teras üzerinde, daire şeklinde 3 teras, tam merkezde ise geniş çan şeklinde kubbe ve ana stupa bulunmaktadır. Borobudur'un 3 km doğusunda yer alan “Mendut” Budist tapınağını ziyaret ediyoruz. İçinde çok önemli 3 Budha heykeli barındıran tapınağın duvarlarında bulunan ve Budha öğretisini anlatan çok ilginç rölyefleri görebilirsiniz. Öğle yemeğini yerel bir restoranda alıyoruz. Öğleden sonra ise şehre dönüp, yine UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Prambanan tapınağını geziyoruz. 9.yüzyıl Hindu kültürünün başyapıtlarından olan “Prambanan Tapınağı” yaratıcı, hükmedici ve yok edici üç yüzlü ilah olarak betimlenen Trimurti'ye adanmıştır. Yerel halk, tapınağı “Roro Jonggrang” olarak da adlandırır. 47 metre yüksekliğindeki tapınak Java'daki en büyük Hindu tapınağıdır. Konaklama ve akşam yemeği otelde.

4. Gün 15 Mart 2023 ÇarşambaJogjakarta – Bromo

Sabah 06.45’te Jogjakarta'dan Sancaka treni ile Mojokerto'ya hareket. (4 saat sürecek) Yol boyunca manzaralı ve keyifli bir yolculuk sonrası Mojokerto'ya varış. Buradan, otobüsle Bromo dağına doğru yola devam. Akşamüstü, Java adasının doğusunda bulunan Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkına varış. Park ismini Bromo ve Semeru yanardağlarından ve bölge halkı Tengger'lerden alır. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5. Gün 16 Mart 2023 PerşembeBromo – Surabaya - Makassar

Sabah saat 03.30’da, 4x4 arazi araçları ile nefes kesen bir manzaraya sahip 2750 mt yüksekliğindeki Pananjakan Dağına hareket. Heyecan verici ve nadiren rastlanabilecek görüntülere tanıklık edecek ve güneşin doğuşunu buradaki platformdan izleyebileceksiniz. Pananjakan Dağının arkasında, aktif bir volkan olan ve deniz seviyesinden 3676 metre yüksekte bulunan Java'nın en yüksek dağı olan Semeru Volkanı uzanmakta. Bromo Yanardağı eteklerine varmak üzere 1919'dan beri koruma altında olan ve deniz seviyesinden 2000 mt yüksekteki “Tengger” kum denizini yürüyerek (dileyenler at kiralayıp) kraterin yakınına varacağız ve 250 basamak çıkarak 2329 metre yükseklikteki Bromo Yanardağı’nın kraterine çıkacağız. Burada magmanın sesini dinleyeceğiz. Bromo dağı ismini Hint tanrısı Brahma'dan alır. 1982 yılında ulusal park ilan edilen dağlık bölgedeki flora ve fauna da yok olma tehlikesinden dolayı koruma altına alınmıştır. Daha sonra kahvaltımızı etmek üzere otelimize dönüş. Kahvaltıdan sonra Endonezya'nın ikinci büyük şehri, Doğu Java'nın başkenti, ticari ve idari merkezi Surabaya'ya hareket. Akşam Surabaya’dan iç hat uçuşuyola Makassar’a uçuyoruz. Makassar’a varışımızın ardından otelimize transfer, konaklama ve akşam yemeği Makassar’da otelde.

6. Gün 17 Mart 2023 CumaMakassar – Rante Pao

Sabah çok erken saatte kalkıp kahvaltımızı yaptıktan sonra havalimanına transfer. İç hat uçuşuyla Ada’nın orta kısmında bulunan Palopo’ya uçuyoruz. Buradan da Toroja’ya varıp otelimize yerleşiyoruz. Sonrasında Lemo'da yamaç kayalıklarına oyulmuş, balkonlarında tahtadan “tau tau” diye adlandırılan insan heykellerin bulunduğu kaya mezarlarını görüyoruz. Sangalla'da dev bir ağaçtaki bebek mezarlarını keşfediyoruz. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, “Kete Kesu” köyünü ziyaret. Bu 400 yıllık Toraja köyü günümüze kadar orijinal haliyle kalmayı başarmış. Özellikle “Tongkonan” diye adlandırılan geleneksel gemi şeklindeki evleri ile Kete Kesu köyü yaşayan bir müzeyi andırmakta. Karşılıklı ve birbirine bakar şekilde dizilmiş evlerin duvarlarındaki manda boynuzları ilginç bir görüntü oluşturmakta. Toroja geleneğinde sadece asiller tongkonan evlerinde, sıradan kişiler ise daha küçük ve az süslü “banua” evlerinde oturabilirler. Köy, bamboo ve taş oyma işçiliği konusundaki becerileri ile de dikkat çekmekte. Akşam yemeği ve geceleme Toraja'da.

7. Gün 18 Mart 2023 CumartesiToraja Bölgesi

Sabah otelden hareketle, önce geleneksel bir yerel pazarı ziyaret ediyoruz. Ardından Toroja’nın en meşhur köylerinden biri olan Palava köyünü ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğinin ardından Bori'deki çok eski megalitik taş anıtını görüyoruz. Burada yine büyük kaya boloklarının içini oyarak yapılmış olan mezar yerlerini göreceğiz. “tau tau” diye adlandırılan insan modeli heykeller ve taş mezarları izleyerek, yerel halkın yaşam tarzı hakkında fikir edineceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

8. Gün 19 Mart 2023 PazarMakassar - Bali

Sabah alınan erken kahvaltının ardından havaalanına transfer oluyoruz. Saat 10.55’te Makassar’a uçuyoruz.Yaklaşık 50 dakikalık bir uçuşla Makassar’a gelişimizin ardından bir başka iç uçuşla Bali’ye seyahat ediyoruz. Varışımızın ardından otelimize transfer ve check-in. Geceleme Bali’de.

9. Gün 20 Mart 2023 PazartesiBali - Ubud - Tanah Lot

Sabah kahvaltısının ardından Bali turumuz başlıyor. Özel tur otobüsümüzle doğal güzellikler ile geleneksel sanatın buluştuğu Ubud şehrine hareket. Ubud’da ilk durağımız meşhur prinç tarlası terasları olacak. Bali’ye özgü el sanatlarının, ressamlarının klasik ve modern resimlerinin sergilendiği dükkanları geziyoruz ve alışveriş yapıyoruz. Öğleden sonra ise Yolumuza devam edip Endonezya’ya özgü meşhur kahve tadım dükkanına gidiyor ve burada özel kahve türlerinin tadına bakıyoruz. Ardından güneşin batımını izlemek üzere, ünlü “Tanah Lot” tapınağına varış. Tapınak, denizin içinde med-cezir ile meydana gelen görkemli kayalardan oluşmuş. Tanah Lot yüzyıllarca Bali mitolojisinin önemli bir parçası olmuştur. Tapınak Bali sahilindeki yedi deniz tapınağından en ihtişamlı olanıdır. Akşam yemeği otelde.

10. Gün 21 Mart 2023 SalıBali - Nusa Dua - Uluvatu - Kecak Dansı

Sabah kahvaltısının ardından Bali’nin en meşhur denizi ve plajının bulunduğu Nusa Dua bölgesine gidiyoruz. Burada Hint Okyanusu’nun turkuaz renkli sularına dalıyoruz. Bu arada dileyen arkadaşlar kıyıda Bali masajı yaptırabilirler. İkindi vakti yarımadanın en batısında yer alan Hinduların meşhur Uluvatu Tapınağı’na gidiyoruz. Burada gün batımı eşliğinde Hinduların geleneksel Kecak Dansı gösterisini izliyoruz. Sonrasında Kuta’ya dönüyoruz. Konaklama otelde.

11. Gün 22 Mart 2023 ÇarşambaKuta- Bakasih

Sabah kahvaltısının ardından Bali’nin en meşhur denizi ve plajının bulunduğu Nusa Dua bölgesine gidiyoruz. Burada Hint Okyanusu’nun turkuaz renkli sularına dalıyoruz. Bu arada dileyen arkadaşlar kıyıda Bali masajı yaptırabilirler. İkindi vakti yarımadanın en batısında yer alan Hinduların meşhur Uluvatu Tapınağı’na gidiyoruz. Burada gün batımı eşliğinde Hinduların geleneksel Kecak Dansı gösterisini izliyoruz. Sonrasında Kuta’ya dönüyoruz. Konaklama otelde.

12. Gün 23 Mart 2023 PerşembeDenpasar-İstanbul

Otelde alınan kahvaltıdan sonra serbest zaman. Dileyen arkadaşlar Kuta Plajı’nda denize girebilir, dileyenler çarşı Pazar alışveriş yapıp, masaj yaptırabilirler. Akşam saatlerinde havaalanına transfer oluyoruz. Saat 21.40’ta Türk Havayolları ile direkt olarak İstanbul’a hareket. Turumuz 24 Mart Cuma günü saat 05.55’te İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Reyhan Korba – Kasım 04, 2023:

Patagonya travel ayrıcalığını sonuna kadar yaşadığımız , yeni dostlarla daha bir zenginleştiğimiz, rüya gibi bir gezinin de sonuna geldik. Tüm katılımcı dostlara, sevgili Mustafa'ya teşekkürler.

Gülcan Akdündar – Kasım 04, 2023:

Değerli Patagonya ailem, sevgili yol arkadaşlarım, şahane bir tatili birlikte geçirdik, neler gördük neler…Anılarımızda yer alan bu sıra dışı gezide birlikte olmaktan, yardımlaşmalardan mutluluk duydum. Binlerce teşekkürler.. umarım yine bir yerlerde karşılaşır, kaldığımız yerden devam ederiz, içten sevgilerimle…

endonezya_turu
Kişi 3 – :


Görüş Bildirin

Metro ile

M4 Metrosu Yenisahra İstasyonu

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.