ENDONEZYA

JAVA-SULAWESI-BALI

13 - 26 Mart 2019

Jogjakarta Kraliyet sarayı Kraton

Yapımı 1755 yılında başlamış olup Sultan I. Hamengkubuwono'nun hükümdarlığı boyunca yaklaşık 40 yıl sürmüş olan Kraton Sarayında her bir alanın, avlunun, girişin, ağacın, özel bir sembolik anlamı vardır

Borobudur Tapınağı

Bir UNESCO Dünya Mirası olan Borobudur Tapınağının inşaası VIII.yüzyılda Sailendra Hanedanlığı döneminde başlanmış olup 50 yıldan fazla bir sürede tamamlanmış

Bromo Yanardağı

Bromo Yanardağı bölgedeki en güzel yanardağlardan biri olup sürekli tütmesinden ve duman bulutundan dolayı hemen fark edilir


Bali Adası

Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan egzotik bir ada. Sıcakkanlı insanları, ılıman iklimi, eşsiz sahilleri ve doğal güzellikleri ile takımadalar içinde en popüleri


Program (14 gün)

1. Gün 13 Mart 2019 Çarşambaİstanbul – Doha-Cakarta

Saat 11:00’de SABİHA GÖKÇEN Havalimanı Katar Havayolları kontuarı önünde buluşma. Gerekli işlemlerden sonra saat 13:15’te Katar Havayolları ile Doha’ya uçuş. 17:25’te Doha’ya varışımızın ardından kısa bir aktarma süresi sonrası saat 18:45’ta Cakarta’ya uçuş geceleme uçakta.

2. Gün 14 Mart 2019 PerşembeJogjakarta

Sabah 07:35’te Cakarta’ya varışımızın ardından iç hatlara geçiyoruz ve yerel havayollarıyla 1 saatlik iç uçuş sonrası Yogyakarta’ya varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel araç ve rehberimiz eşliğinde alandan çıkıp otelimize gidiyoruz. Check in yapıp bir süre dinlendikten sonra şehir turumuza başlıyoruz. İlk durağımız Jogjakarta Kraliyet sarayı Kraton'a hareket. Yapımı 1755 yılında başlamış olup Sultan I. Hamengkubuwono'nun hükümdarlığı boyunca yaklaşık 40 yıl sürmüş. Kraton sarayında her bir alanın, avlunun, girişin, ağacın, özel bir sembolik anlamı vardır. Daha sonra, “Taman Sari” kompleksinin ziyareti ile gezimize devam. 1758 yılında kraliyet dinlenme evi ve eğlence parkı olarak inşa edilen kompleks, Hollanda sömürge döneminde “Su Kalesi” olarak da adlandırılmış. Endonezya'nın çok eski sanatlarından olan “Batik” üretim örneklerini görme imkanına sahip olacağınız fabrika ziyareti. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. Gün 15 Mart 2019 CumaJogjakarta–Borobodur-Jogjakarta

Sabah kahvaltısından ardından dünyadaki en muhteşem Budist anıtlarından biri ve kuzeyden güneye düz bir hat üzerindeki üç tapınaktan en büyüğü olan Borobudur'u ziyaret etmek üzere hareket. Bir saatlik yolculuk sonrası UNESCO Dünya Mirası olan Borobudur tapınağının inşaası VIII.yüzyılda Saliandra hanedanlığı döneminde başlanmış olup 50 yıldan fazla bir sürede tamamlanmış. Borobodur'un yatay planı, evreni şematik olarak temsil eden harika bir “Mandala” dır. 6 dış kare teras üzerinde, daire şeklinde 3 teras, tam merkezde ise geniş çan şeklinde kubbe ve ana stupa bulunmaktadır. Borobudur'un 3 km doğusunda yer alan “Mendut” Budist tapınağını ziyaret ediyoruz. İçinde çok önemli 3 Budha heykeli barındıran tapınağın duvarlarında bulunan ve Budha öğretisini anlatan çok ilginç rölyefleri görebilirsiniz. Öğle yemeğini yerel bir restoranda alıyoruz. Öğleden sonra ise şehre dönüp, yine UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Prambanan tapınağını geziyoruz. 9.yüzyıl Hindu kültürünün başyapıtlarından olan “Prambanan Tapınağı” yaratıcı, hükmedici ve yok edici üç yüzlü ilah olarak betimlenen Trimurti'ye adanmıştır. Yerel halk, tapınağı “Roro Jonggrang” olarak da adlandırır. 47 metre yüksekliğindeki tapınak Java'daki en büyük Hindu tapınağıdır. Konaklama ve akşam yemeği otelde.

4. Gün 16 Mart 2019 CumartesiJogjakarta-Bromo

Sabah 06.45’te Jogjakarta'dan Sancaka treni ile Mojokerto'ya hareket. (4 saat sürecek) Yol boyunca manzaralı ve keyifli bir yolculuk sonrası Mojokerto'ya varış. Buradan, otobüsle Bromo dağına doğru yola devam. Akşamüstü, Java adasının doğusunda bulunan Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkına varış. Park ismini Bromo ve Semeru yanardağlarından ve bölge halkı Tengger'lerden alır. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5. Gün 17 Mart 2019 PazarBromo–Surabaya

Sabah saat 03.30’da, 4x4 arazi araçları ile nefes kesen bir manzaraya sahip 2750 mt yüksekliğindeki Pananjakan Dağına hareket. Heyecan verici ve nadiren rastlanabilecek görüntülere tanıklık edecek ve güneşin doğuşunu buradaki platformdan izleyebileceksiniz. Pananjakan Dağının arkasında, aktif bir volkan olan ve deniz seviyesinden 3676 metre yüksekte bulunan Java'nın en yüksek dağı olan Semeru Volkanı uzanmakta. Bromo Yanardağı eteklerine varmak üzere 1919'dan beri koruma altında olan ve deniz seviyesinden 2000 mt yüksekteki “Tengger” kum denizini yürüyerek (dileyenler at kiralayıp) kraterin yakınına varacağız ve 250 basamak çıkarak 2329 metre yükseklikteki Bromo Yanardağı’nın kraterine çıkacağız. Burada magmanın sesini dinleyeceğiz. Bromo dağı ismini Hint tanrısı Brahma'dan alır. 1982 yılında ulusal park ilan edilen dağlık bölgedeki flora ve fauna da yok olma tehlikesinden dolayı koruma altına alınmıştır. Daha sonra kahvaltımızı etmek üzere otelimize dönüş. Kahvaltıdan sonra hava koşullarına göre bir süre dinlenip manzaranın tadını çıkarıyoruz. Ardından Endonezya'nın ikinci büyük şehri, Doğu Java'nın başkenti, ticari ve idari merkezi Surabaya'ya hareket. Akşam Surabaya’da otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Surabaya’da.

6. Gün 18 Mart 2019 PazartesiSurabaya- Makassar - Rante Pao

Sabah çok erken saatte kalkıp kahvaltımızı paket olarak alarak havalimanına gidiyoruz. Buradan yerel havayoluyla Sulavesi Adası’nın başkenti Makassar’a uçuyoruz. Kısa bir uçuş sonrası Makasar’a varışımızın ardından uçak değiştiriyor ve Ada’nın orta kısmında bulunan Palopo’ya uçuyoruz. Buradan da 2,5 saat sürecek yolculuk ile Toroja’ya varıp otelimize yerleşiyoruz ve dinleniyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Toraja’da.

7. Gün 19 Mart 2019 SalıToraja Bölgesi

Otelimizdeki sabah kahvaltısından sonra Tana Toraja’nın büyüleyici köylerini gezip kendine has gemi tipini andıran Tongkonan evlerini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Lemo'da yamaç kayalıklarına oyulmuş, balkonlarında tahtadan “tau tau” diye adlandırılan insan heykellerin bulunduğu kaya mezarlarını görüyoruz. Ardından SUAYA’ya yedinci kralın eski kraliyet taş mezarlarını ziyaret ediyoruz. Sangalla'da dev bir ağaçtaki bebek mezarlarını keşfediyoruz. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Londa'daki doğal mağarayı ve geleneksel tahta oyma evleri ile ünlü “Kete Kesu” köyünü ziyaret. Bu 400 yıllık Toraja köyü günümüze kadar orijinal haliyle kalmayı başarmış. Özellikle “Tongkonan” diye adlandırılan geleneksel gemi şeklindeki evleri ile Kete Kesu köyü yaşayan bir müzeyi andırmakta. Karşılıklı ve birbirine bakar şekilde dizilmiş evlerin duvarlarındaki manda boynuzları ilginç bir görüntü oluşturmakta. Bu süslemeler ev sahibinin statusunu belirlemede bir işaretti. Tongkonan inşası çok zahmetli bir iş olduğu için genellikle tüm aile fertlerinin katılımı ile yapılırdı. Toroja geleneğinde sadece asiller tongkonan evlerinde, sıradan kişiler ise daha küçük ve az süslü “banua” evlerinde oturabilirler. Burada, megalitik kültürün en prestijli seremonileri olan cenaze törenleri zamanımıza kadar korunabilmiş. Köy, bamboo ve taş oyma işçiliği konusundaki becerileri ile de dikkat çekmekte. Akşam yemeği ve geceleme Toraja'da.

8. Gün 20 Mart 2019 ÇarşambaToraja Bölgesi

Sabah otelden hareketle, yol boyu yeşillikler ve çeltik taraçaları arasından geçerek enfes manzaralara tanık olacağımız “Batutumonga “dağlık bölgesine hareket. Bölgeyi gezdikten sonra Toroja’ya dönüş. Öğle yemeğinin ardından Bori'deki çok eski megalitik taş anıtını görüp, Marante köyünü ziyaret. Burada yine “tau tau” diye adlandırılan insan modeli heykeller ve taş mezarları izleyerek, yerel halkın yaşam tarzı hakkında fikir edinebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

9. Gün 21 Mart 2019 PerşembeMakassar-Bali

Sabah alınan erken kahvaltının ardından havaalanına transfer oluyoruz. Saat 10.55’te Makassar’a uçuyoruz. 3 saat özel aracımız ile Makassar’ı geziyoruz. Sonrasında Bali uçuşumuz için havaalanına transfer oluyoruz. Sonrasında yerel havayolları ile Bali’ye seyahat ediyoruz. Varışımızın ardından otelimize transfer ve check-in. Geceleme Bali’de.

10. Gün 22 Mart 2019 CumaBali-Ubud-Tanah Lot

Sabah kahvaltısının ardından Bali turumuz başlıyor. Bali adası, Küçük Sunda adalarının en batısında yer alan egzotik bir ada. Bu cennet ada, sıcakkanlı insanları, ılıman iklimi, eşsiz sahilleri ve doğal güzellikleri ile takımadalar içinde en popüleri. Güneydeki sahiller beyaz, kuzey ve batı kıyıları ise siyah kumlarla çevrili. Adada dans, heykelcilik ve resim gibi sanat dalları gelişmiş. Bali kültürü, milattan sonra I. yüzyıldan itibaren Hint ve Çin kültürlerinden önemli ölçüde etkilenmiş. Özellikle Hinduizm’in bölgedeki kültüre güçlü etkileri olmuş. Karşılamadan sonra, özel tur otobüsümüzle doğal güzellikler ile geleneksel sanatın buluştuğu Ubud şehrine hareket. Ubud’da ilk durağımız bir ahşap atölyesi olacak. Bali’ye özgü el sanatlarının, ressamlarının klasik ve modern resimlerinin sergilendiği dükkanları geziyoruz ve alışveriş yapıyoruz. Öğleden sonra ise Yolumuza devam edip Endonezya’ya özgü meşhur kahve tadım dükkanına gidiyor ve burada özel kahve türlerinin tadına bakıyoruz. Ardından güneşin batımını izlemek üzere, ünlü “Tanah Lot” tapınağına varış. Tapınak, denizin içinde med-cezir ile meydana gelen görkemli kayalardan oluşmuş. Rivayete göre burayı ilk olarak Budist rahip Nirartha Güney sahillerine yaptığı yolculukta keşfeder, bu kaya oluşumunun güzelliğinin farkına varır ve dinlenmek üzere burada konaklar. Daha sonra kendisini ziyaret ederek hediyeler sunan balıkçılara bu kayanın Bali deniz tanrılarına tapınmak için uygun ve kutsal bir yer olduğunu, bu kayaya bir sunak inşa etmelerini ister. Tanah Lot yüzyıllarca Bali mitolojisinin önemli bir parçası olmuştur. Tapınak Bali sahilindeki yedi deniz tapınağından en ihtişamlı olanıdır. Akşam yemeği otelde.

11. Gün 23 Mart 2019 CumartesiBali-Nusa Dua-Uluvatu-Kecak Dansı

Sabah kahvaltısının ardından Bali’nin en meşhur denizi ve plajının bulunduğu Nusa Dua bölgesine gidiyoruz. Burada Hint Okyanusu’nun turkuaz renkli sularına dalıyoruz. Bu arada dileyen arkadaşlar kıyıda Bali masajı yaptırabilirler. İkindi vakti yarımadanın en batısında yer alan Hinduların meşhur Uluvatu Tapınağı’na gidiyoruz. Burada gün batımı eşliğinde Hinduların geleneksel Kecak Dansı gösterisini izliyoruz. Sonrasında Kuta’ya dönüyoruz. Konaklama otelde.

12. Gün 24 Mart 2019 PazarPenglipuran Köyü-Besakih

Sabah, otelden, tüm gün adanın Güney Doğu’sun keşfetmek üzere yola çıkış. 2 saatlik bir yolculuk sonrası UNESCO korumasında bulunan Panglipuran Köyü’nü ziyaret. Burada köylülerin ürettiği el sanatı çeşitli ürün ve hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.. Ardından Agung Dağı eteklerindeki Bali'nin en büyük ve en kutsal tapınağı kabul edilen “Besakih” tapınağını ziyaret. Bu tapınak “Ana Tapınak” olarak da adlandırılır ve En tepesine çıkıldığında tapınak çok güzel ve etkileyici bir manzaraya sahiptir. Öğle yemeğini Pirinç tarlaları manzaralı bir mekanda yiyoruz. Pirinç teraslarının güzel manzarasını görüntüledikten sonra tekrar dönüşe geçiyoruz. Konaklama Kuta’da.

13. Gün 25 Mart 2019 PazartesiBali-Doha

Sabah kahvaltısından sonra serbest zaman. Dileyen arkadaşlar Kuta Plajı’nda okyanusun tadını çıkarırken dileyen arkadaşlar alışveriş ve Bali masajı yaptırabilirler. Akşam vakti havalimanına transfer. Gece yarısından sonra saat 00:30 ‘da Katar havayolları ile Doha’ya hareket. Geceleme uçakta.

14. Gün 26 Mart 2019 SalıDoha-İstanbul

Sabah saat 05:30’da Doha’ya geliş. Burada kısa bir bekleme süresi sonrası saat 07:15’te İstanbul’a hareket. Turumuz aynı gün saat 12:00’de SABİHA GÖKÇEN Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Admin – Nisan 03, 2017:

Yorum 2

Ahsan – Nisan 01, 2017:

Yorum 1

Kişi 3 – Nisan 2017:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.