BATI AFRİKA TURU

SENEGAL & GAMBİYA

14 NİSAN - 22 NİSAN 2024

Dakar

Başkent Dakar’ı boydan boya geziyoruz

St Lui

St Lui de tarihi balıkçı tekneleri

Okyanusta bir gün

Okyanusun tadını çıkarıyoruz...

Gambiya

Gambiya ve Kunta Kinte’nin adasını geziyoruz...


Program (8 gün)

1. Gün 14 Nisan 2024 PazarİSTANBUL-DAKAR

13 Nisan Cumartesi günü akşam saat 22:00’de İstanbul Havalimanı THY kontuarı önünde buluşma. Gerekli işlemlerden sonra saat 01:05 de THY TK 501 Sefer Sayılı uçağı ile direk Dakar’a hareket. 05:30 da Dakar havalimanına iniyoruz. Pasaport işlemleri sonrası bizi bekleyen özel aracımız ile Kalacağımız otele gidiyoruz. Kahvaltı yapıp biraz dinleniyoruz. Biraz dinlendikten sonra Feribot ile Unesco dünya mirası listesinde yer alan ve Batı Afrika köle ticareti merkezi olarak kullanılan GORE adasına gidiyoruz. Gore adasını geziyor, kölelik müzesini ziyaret ediyoruz. Öğlen yemeğimiz için adada serbest zaman sonrası tekrara Dakar’a dönüyoruz. Bağımsızlık meydanını, hükümet sarayını, belediye binasını ve tarihi tren garını görüyoruz. Siyah medeniyetler müzesini gezdikten sonra Mamellas tepesine gidiyor ve Afrika Rönesans anıtını ziyaret ediyoruz. Yerel bir restoranda akşam yemeği yiyoruz. Konaklama Dakar’da.

2. Gün 15 Nisan 2024 PazartesiDAKAR-RETBA GÖLÜ (Pembe Göl)- ST. LOUIS

Sabah kahvaltı sonrası başkentten ayrılıyoruz. İlk durağımız Dakar’dan 40 km uzakta bulunan ve bölgenin en önemli tuz kaynağı olan Retba gölüne gidiyoruz. Küçük tekneler ile gölde bir tur yapıp tuz çıkaran insanları yakından izliyoruz. Öğleden sonra ise Senegal’in kuzeyinde çölün ve okyanusun kenarında bulunan St Louis şehrine doğru hareket ediyoruz. Küçük fotoğraf molaları verip tropikal meyvelerin tadına bakarak yaklaşık 4 saatlik yolculuğuz sonunda okyanus kıyısında yer alan tarihi balıkçı kasabası St Lois şehrine varıyoruz ve doğrudan otelimize yerleşiyoruz. Konaklama St Louis de.

3. Gün 16 Nisan 2024 SalıST LOUIS

Sabah kahvaltı sonrası tarihi balıkçı kasabasını gezmeye başlıyoruz. İlk durağımız balık pazarı oluyor. Burada birbirinden renkli yüzlerce balıkçı teknesini bir arada göreceğiz. Sonrasında şehrin tarihi ve renkli sokaklarını geziyoruz. Ardından at arabaları ile keyifli bir tur yapacağız. Nehir kıyısında manzaralı bir bölgede öğle yemeği için mola veriyoruz. Sonrasında otelimize dönüyor ve gün batımına doğru sahile gidip kıyıda yürüyüş yapıyoruz. Dileyen arkadaşlar okyanusa girip yüzme imkanı da bulabilir. Konaklama St Louis de.

4. Gün 17 Nisan 2024 ÇarşambaST LOUIS – TOUBA- SALY

Kahvaltı sonrası ülkenin tatil yöresi Saly’ e gitmek için yola çıkıyoruz. Thies şehrinde kısa bir mola verip Pazar yeri gezip renkli görüntüler elde ediyoruz. Yol üzerinde Senegal’de İslam dini için önemli bir merkez olan ve Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen Touba şehrini ziyaret ediyoruz. Yolumuza devam ediyoruz ve Okyanus kıyısında otelimize yerleşiyoruz. Sonrasında kendimizi okyanusun serin sularına bırakıyoruz ve gün batımı manzarasının keyfini çıkarıyoruz. Konaklama Saly de.

5. Gün 18 Nisan 2024 PerşembeSALY-FADIOUTH-TOUBACOUTA

Kahvaltı sonrası otelden ayrılıyor ve daha tropik olan güneye doğru yol alıyoruz. İlk durağımız çok sıra dışı bir ada olacak. Bu ada halkı geçimini deniz canlılarından sağlıyor. Adanın zemini, tüm cadde ve sokakları tamamen deniz kabukları ile kaplı. Sokaklarda yerli kültürü yansıtan ve bazıları sanat eserleriyle dolu olan yöresel dükkanlar bulunuyor. Burada kısa süre alışveriş imkanı bulacağız. Bu ilginç adayı gezdikten sonra yolumuz üzerinde dünyanın en büyük Baobab ağaçlarından birini göreceğiz. Sonrasında ise Gambia sınırına yakın bir bölgede bulunan Toubacouta şehrine varıyor ve geniş bir delta alanında çiçekler ve çeşitli tropik bitkiler arasında bulunan güzel Lodge’umuzda odalarımıza yerleşiyoruz. Konaklama Toubacouta

6. Gün 19 Nisan 2024 CumaTOUBACOUTA- KARANG-BARRA -BANJUL

Sabah kahvaltısının ardından Gambiya sınır kasabası olan Karang a vardıktan sonra pasaport işlemlerimizi bitirip sonra Gambiiya’ya giriş yapıyoruz. Başkent Banjul’a gitmek için feribotların kalktığı deltanın ağzında bulunan Barra kasabasına gidiyoruz. Burada aracımızdan ayrılıyoruz. Bavullarımızı alıp Feribota biniyoruz ile başkent Banjul’a gidiyoruz. Banjul’a varınca özel araçlar ile otelimizin bulunduğu SeneGambia bölgesine gidiyoruz. Otelimize yerleşip çevreyi geziyor hep birlikte güzel bir mekanda yemek yiyoruz. Konaklama Senegambia da.

7. Gün 20 Nisan 2024 CumartesiBANJUL -KUNTA KİNTE ADASI

Sabah kahvaltısının ardından limana gidiyor ve buradan tekne turları ile Gambia Nehri’nin iç kısımlarına doğru yol alıyoruz. Çocukluğumuzun efsane dizisi Kunta Kinte filmine konu olan ve Afrika yerlilerini toplayıp gemilere yükleyerek Amerika kıtasına götürdükleri adayı görmeye gidiyoruz. Günümüzde dünya tarih mirası ve açık müze olarak kullanılan adayı detaylı bir şekilde geziyor ve köle ticareti tarihini bir kez daha hatırlıyoruz. Sonrasında tekrar başkent Banjul’a dönüyoruz. Konaklama Banjul’da. Konaklama Senegambia da.

8. Gün 21 Nisan 2024 PazarBANJUL-iSTANBUL

Sabah kahvaltısı sonrası Yarım gün Banjul şehir turu yapıyoruz. İlk durağımız pazar yeri olacak. Burada renkli görüntülerin olduğu sebze meyve pazarını gezip fotoğraf çekiyoruz. Ardından Banjul Müzesini geziyor ve ülkenin tarihi ve kültürel geçmişi ile ilgili detaylı bilgiler ediniyoruz. Öğleden sonra ise Bijilo National Park’a gidip burada bölgeye özgü maymun, kuş ve bilimum flora ve fauno çeşitliliğini görüyoruz. Sonrasında başkente dönüp akşamüzeri havalimanına gidiyor ve gerekli işlemlerden sonra THY’nin tarifeli seferiyle saat 20:30’da İstanbul’a hareket ediyoruz. Turumuz 22 Nisan Pazartesi gününün sabahında saat 06:35’te İstanbul Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Kişi 1 – :

Yorum 2

Kişi 2 – :

Yorum 1

Kişi 3 –:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile