AZERBAYCAN-GÜRCİSTAN-ERMENİSTAN TURU

"Bakü-Tiflis-Erivan"

21 Mayıs - 29 Mayıs 2022

İçeri Şehir

UNESCO Dünya Koruması Listesinde bulunan, duvarlarla çevrili eski şehir merkezi.

Gobustan

Azerbaycan’ın arkeolojik eserler bakımından en zengin bölgesi

Ateşgah (Ateş Tapınağı)

Azerbaycan'ın İslamiyet öncesi geçmişinde önemli bir yer tutan kültürel bir çekim merkezi

Svetitskhoveli Katedrali

Efsanelere göre Hz. İsa’nın gömleğinin gömülü olduğuna inanılan katedral


Program (9 gün)

1. Gün 21 Mayıs 2022 Cumartesi İstanbul-Bakü

Sabah 07:30’da Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşup, check in işlemlerinin yapılmasının ardından saat 10.35’te Azerbaycan Havayolları ile Bakü’ye hareket ediyoruz. Yaklaşık 2.5 saat sürecek yolculuk sonrası Bakü’ye varışımızın ardından yerel rehberimiz eşliğinde şehir turumuza başlıyoruz. Haydar Aliyev Kültür Merkezi'ne gidiyoruz. Ardından ‘İçeri Şehir’ adı verilen ve UNESCO Dünya Koruması Listesinde bulunan, duvarlarla çevrili eski şehir merkezine gidiyoruz. Shemakha Kapısı, Kız Kulesi, Şirvan Şah Sarayını geziyoruz. Otelimize giriş yaptıktan sonra akşam yemeğimiz için dışarı çıkıyoruz. Konaklama Bakü’de.

-

2. Gün 22 Mayıs 2022 PazarBakü-Gobustan-Ateşgah-Bakü

Sabah kahvaltısının ardından Azerbaycan’ın arkeolojik eserler bakımından en zengin bölgesi olan ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki Gobustan'a doğru yola çıkıyoruz. Burada geçmişi 40.000 yıl önceye dayanan kaya sanatının örneklerini görme ve fotoğraflama şansını bulacağız. Sonrasında Azerbaycan'ın İslamiyet öncesi geçmişinde önemli bir yer tutan ve hala kültürel birer çekim merkezi olan Ateşgah (Ateş Tapınağı) nı ziyaret ediyoruz. Bakü'ye 30 km uzaklıkta Abşeron Yarımadasındaki Saruhani kasabasında yer alan Ateşgah, bölgedeki doğalgaz ve petrol rezervlerinden dolayı yüzyıllardır sürekli yanan ateşi gören insanlar aslında çok daha önceki dönemlerde buraya gelerek ibadet ederlermiş. Göreceğimiz Ateşgah, tam da bu sönmeyen ateşin yandığı yere bir tapınak inşa edilmesi fikri ile ortaya çıkmış. Akşam vakti tekrar Bakü’ye dönüş. Konaklama Bakü’de.

3. Gün 23 Mayıs 2022 PazartesiTiflis

Kahvaltı sonrası havalimanına transfer. Saat 10:30’de Azerbaycan Havayolları’ile Tiflis’e uçuş. Tiflis’e varışımızın ardından özel araç ve yerel rehber eşliğinde başkenti gezmeye başlıyoruz. Kura Nehri kıyısındaki bu tarihi şehirde önce aracımızla panoramik bir tur yapıyoruz ve sonrasında otelimize geçiyoruz. Öğleden sonra ise yürüyerek şehrin tarihi yerlerini geziyoruz. Sıcak su hamamları, İncir Vadisi üzerinden şelaleye gidiyoruz. Restore edilmiş tarihi yamaç evleri arasından yürüyüp, Barış Köprüsü, Sioni Katedrali, Kura nehri kıyısındaki yerleşim yerlerini ve meydanı geziyoruz. Sameba Katedralini görüyoruz. Akşamüzeri ise teleferikle Tiflis kentini tepeden göreceğimiz kaleye çıkıp şehir manzarasını izliyoruz. Akşam güzel bir mekana gidip Gürcü dansları ve müzikleri eşliğinde yemeğimizi yiyoruz. Konaklama Tiflis’te.

4. Gün 24 Mayıs 2022 SalıTiflis-Mistsheta-Gori-Tiflis

Sabah kahvaltı sonrası 3000 yıllık tarihi ile Gürcistan’ın erken Hıristiyanlık tarihinin başlangıcı sayılan Mtsheta’ya doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Jvari Manastırı. Sonrasında ise efsanelere göre Hz. İsa’nın gömleğinin gömülü olduğuna inanılan ve yine UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan Svetitskhoveli Katedrali’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında rotamızı Gori’ye, Stalin’in doğduğu şehre çeviriyor ve Stalin Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Müze ziyareti sonrasında mağara şehir olarak bilinen, tarihi Bronz Çağ’a dayanan ve Orta Çağ’a kadar mimarisine yeniliklerin katıldığı antik Uplistsikhe Mağara Kasabası’nı ziyaret ediyoruz. Tiflis’e dönüyor ve otelimize transfer oluyoruz. Konaklama Tiflis’de.

5. Gün 25 Mayıs 2022 ÇarşambaTiflis-Kaheti-Signagi

Kahvaltı sonrası yaklaşık iki saat sürecek bir yolculuğun ardından Gürcistan'ın en çok ziyaret edilen bölgesi olan Kaheti’ye gideceğiz. Ardından, nüfus açısından ülkenin en küçük kasabalarından biri olan, üzüm bağları, el yapımı halıları, mutfağı ve misafirperverliği ile ünlü Siğnaği’ye gidiyoruz. Burada üzüm bağlarını gezecek, ünlü tatlıları Churchkhela ve yerel ekmeklerin tadına bakacağız. Turumuzun ardından Tiflis’e dönüş. konaklama Tiflis’te.

6. Gün 26 Mayıs 2022 PerşembeTiflis-Erivan

Sabah kahvaltı sonrası Gürcistan ve Ermenistan sınırı olan Sadakhlo’ya doğru yola çıkıyoruz. Sınır işlemleri sonrasında Ermenistan’a giriş yapıyoruz. Ermenisstan’a girince önce Hagartsin manastırına gidiyoruz. 1248 yılında yapılan manastır kompleksini gezdikten sonra Ermenistan’ın İsviçresi Dilijan’a gidiyoruz. Gezimize Dünyanın en büyük dağ göllerinden biri olan Sevan gölü ile devam ediyoruz.. Ardından Erivan merkeze varıyoruz ve otele geçiyoruz. Konaklama Erivan’da.

7. Gün 27 Mayıs 2022 CumaErivan

Sabah kahvaltı sonrası Ermenistan’ın başkenti, kültür ve politik merkezi olan Erivan’da şehir turumuza başlıyoruz. Ermenistan’ın kadın sembolü olan Mayr-Hayastan heykeli, Madots ve Bagramian bulvarları, Konser Binası, Başkanlık Sarayı, Parlemento Binası, Opera Binası, Cumhuriyet Meydanı ve de UNESCO Dünya Belleği Programı Listesi’nde yer alan, ortalama 17.000 antik el yazısına ve 300.000 civarında arşiv dokümanını bünyesinde barındıran Mastots Matenadaran Enstitüsü Erivan şehir turumuzun en önemli duraklarından olacaklar. Tur sonrası otele geçiyoruz. Konaklama Erivan’da.

8. Gün 28 Mayıs 2022 CumartesiErivan-Garni-Geğard

Kahvaltı sonrası ilk durağımız, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan Geğard Manastırı. Manastır yolu boyunca tarihi ve doğal anıtların bulunduğu Azat Nehri Vadisi’nde olacak, Ağrı Dağı’nın muhteşem manzarasını bir de Ermenistan tarafından izleme fırsatı bulacağız. Ermenistan’daki Hristiyanlık harici tek dini yapı olan Garni Pagan Tapınağı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan, kısmen bitişiğindeki dağa oyulmuş, kayalıklarla çevrili bir Orta Çağ manastırı olan Geğard Manastırı bugüngöreceğimiz diğer yerler arasındadır. Akşam Erivan’a dönüş. Konaklama Erivan’da.

9. Gün 29 Mayıs 2022 PazarErivan-İstanbul

Sabah kahvaltısını paket olarak alıp erkenden havalimanına gidiyoruz. Buradan saat 06:30’da Pegasus Havayolları ile İstanbul’a uçuş. Turumuz saat 07:55’te Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı :

Admin – Nisan 03, 2017:

Yorum 2

Ahsan – Nisan 01, 2017:

Yorum 1

Kişi 3 – Nisan 2017:

Yorum 2


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.