İSRAİL & ÜRDÜN (PETRA) TURU

"TEL AVIV, YAFA-NAZARET, AKKA-HAIFA-KUDÜS, LUT GÖLÜ, MASA DAĞI, AKABE, VADİ RUM, PETRA, JERASH-AMMAN"

04 MAYIS - 12 MAYIS 2019

İsrail & Ürdün (Petra) Turu

Zeytin Dağı

"Zeytin Dağı", üç tek tanrılı dinin kitabında da adı geçen bir dağdır

Mescid el Aksa ve Kubbet ül Sahra

İsa’nın son yolu - Azap Yolu Via Dolorosa

Lut Gölü

Lut Gölü’nde suya girme ve çamurlanma tecrübesi

Petra

Dünyaca ünlü antik kent


Program (8 gün)

1. Gün 4 Mayıs 2019 Cumartesiİstanbul - Tel Aviv- Nazaret

Sabiha Gökçen Dış Hatlar terminalinde saat 05:30’da. Check in işlemlerinden sonra saat 07:45’te Pegasus Havayolları ile Tel Aviv şehrine uçuyoruz. Saat 09:55’te Tel Aviv’e varışın ardından özel aracımızla Telaviv’n içinde bir şehir turu atıyoruz. Tel Aviv’de yapacağımız şehir turu sırasında; 1930’lu yıllarda modern akım etkisi ile yapılan ve Bauhaus mimarisi evleri ile Tel Aviv’in en ünlü caddesi Rotschild, adını 1995 yılında öldürülen İsrail başbakanı İzak Rabin’den alan İsrail’in en büyük meydanından geçip Eski Yafa’ya gidiyor ve tarihi Yafa sokaklarını görüyoruz. Hanibal Tiyatrosu; Abdülhamid Saat Kulesi, Valilik Sarayı, Tarihi Liman, çarşı ve eski evleri göreceğiz. Tur sonrası Nazaret’e hareket. Nazaret’e varışımızın ardından İsa’nın doğduğu yer olarak müjdelenen ve Hıristiyanlar için en kutsal yerlerden biri kabul edilen Tebliğ Kilisesi’ni geziyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Nazaret’te.

2. Gün 5 Mayıs 2019 PazarNazaret- Akka- Haifa- Kudüs

Kahvaltı sonrası yarım saatlik bir yolculuk sonrası Akka’ya varıyoruz. Tarihteki ilk kentlerden biri olan ve Fenikelilerden itibaren çok önemli bir liman kenti olan Akka günümüzde ticaret kenti olma özelliğini sürdürüyor. El Cezir Camisi, Osmanlı Kalesi, Han El Umdan’ı gezip sonrasında Haifa’yı geziyoruz. Bahai Bahçeleri (Dışarıdan) muhteşem körfez manzarası görüyoruz. Burada Bahailik dini ile ilgili bilgileri alıp dünyaca ünlü bahçeyi dışarıdan görüyoruz. Sonrasında deniz kıyısı boyunca yol alırken eski Roma Eyalet başkenti Caesarea Maritima’da mola veriyoruz. Akşam üzeri Kudüs’e varıp otelimize yerleşiyoruz. Geceleme ve akşam yemeği Kudüs’te.

3. Gün 6 Mayıs 2019 PazartesiKUDÜS

Kahvaltı sonrası tam gün Kudüs’ü geziyoruz. İlk durağımız Zeytin Dağı’na çıkıyor ve Kudüs manzarasına bakıyoruz. Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı sur kapılarından şehre giriyoruz. Yahudiler için en kutsal mekan sayılan Ağlama Duvarı’nı gördükten sonra, Hz. Muhammed’in ziyaret için saydığı üç yerden biri olan ve Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid’ül Aksa ve Kudüs’ün en etkileyici anıtlarından biri olan Kubbet’ül Sahra’yı ziyaret edeceğiz. Ziyaretimizin ardından Hz. İsa’nın son dakikalarını geçirdiği Via Dolorasa ( Çile Yolu ) ve Hristiyan aleminin en kutsal kilisesi sayılan Holy Sepulcher Kilisesi ziyareti ile turlarımızı sonlandıracağız. Zion Dağı üzerindeki Hz. İsa’nın havarileri ile son yemeğini yediği “ Son Yemek Odası”nı gördükten sonra otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Kudüs'te otelimizde.

4. Gün 7 Mayıs 2019 SalıLut Gölü-Masada Dağı- Akabe

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Dünyanın en alçak noktası kabul edilen Lut Gölü (Ölüdeniz) bölgesine devam ediyoruz. Şeria nehri’nin kuzeyine doğru az bir yol alıp, Göbeklitepe bulununcaya kadar dünyanın en eski mekanlarından kabul edilen Jeriho Anti kalıntılarını görmeye gidiyoruz. Sonrasında İsa’nın Vaftiz olduğu Şeriya nehri’ndeki kutsal suyu görüp ardından Ölüdeniz’de batmadan yüzmenin keyfini yaşayabileceğimiz bit plaj molası veriyoruz. M.S.68 yılında küplerin içine bırakılmış Tevrat parşömenlerinin bulunduğu Qumran Mağaralarını dışarıdan göreceğiz. Lut Gölü ziyaretimiz sırasında buradan çıkarılan doğal maddelerden üretilmiş kozmetik ürünlerinin imal edildiği AHAVA Kozmetik fabrikasını ziyaret edeceğiz. Ardından turumuzun en etkileyici noktalarından olan Masada Dağı’na teleferik ile çıkacak ve şehir hakkında detaylı bilgiler alacağız. Sonrasında Güney'e Urdun sınırına paralel olarak çölde 2,5 saat seyahat ve akşam sınırı gezip Ürdün topraklarına giriyoruz. Ve Akabe’deki otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve aksam yemeği Akabe’de.

5. Gün 8 Mayıs 2019 ÇarşambaVadi Rum (ÜRDÜN)

Sabah ilk iş olarak Kızıldeniz’de denize giriyoruz. Ardından kahvaltımızı yapıp otelden ayrılıyoruz. Akabe’de bir tur atıp kısa bir yolculuk sonrası Ürdün çölü içinde bulunan Vadi Rum’a ulaşıyoruz ve kampımıza yerleşiyoruz. Sonrasınd 4x4’ lerle gezmeye başlıyoruz. Vadi Rum; çöl içinde ilginç coğrafi şekiller, eski kervan yolları ve bir çok çöl filmine ev sahipliği yapmış doğal film seti konumunda ve bir ölçüde de Mars’ın yüzeyine benziyor. Aynı zamanda Arabistanlı Lawrance’ın Osmanlı trenine saldırdığı Hicaz treninin geçtiği bu mekanda Tren Müzesi’ni de geziyoruz. Çöl içinde yüksekçe bir yerden gün batımını izliyoruz. Akşam çölde güzel bir yemek ve ardından kamp ateşi etrafında müzik ve dans gösterisi izliyoruz. Konaklama çöldeki lüks çadır görünümlü odalarımızda. (Odalarda sıcak su banyo imkanı var).

6. Gün 9 Mayıs 2019 PerşembePetra

Sabah erken kalkıp çölde gün doğuşu manzarasını izliyoruz. Ardından kahvaltımızı yapıp yola çıkıyoruz. 2 saatlik bir yolculuk sonrası İndiana Johns filmiyle tüm dünyada ün kazanan efsane tarihi yapıların bulunduğu Petra’ya varıyoruz. Otelimize yerleşip öğle yemeğinden sonra gezimiz başlıyor. Hz.Musa’nın asası ile su çıkarttığı yer olarak bilinen Petra UNESCO miras listesi içinde yer alıyor. Kervanların geçiş güzergahında yer alan Petra; Nebati uygarlığı döneminde yapılmış, Kraliyet mezarı, Hazine Yolu, Antik Su Yolu gibi tarihi eserlere sahip. Vadi boyunca doğa harikası dar yollarda yürüyüp tarihi mekanları inceliyoruz. Akşam yemeği sonrasında dileyen arkadaşlar mum ışığında tekrar vadiye inebilirler. Konaklama ve akşam yemeği Petra’da.

7. Gün 10 Mayıs 2019 CumaMadaba-Nebo-Amman

Kahvaltının ardından otelden ayrılıyor ve kuzeye doğru yol alıyoruz. Madaba şehrinde bir mola veriyor ve st George kilisesini ve mozaikten yapılmış kutsal topraklar haritasını göreceğiz. Sonrasında Nebo Dağı’na gidiyoruz. Burada Hristiyanların hac noktalarından biri olan kutsal mekanı geziyoruz. Akşam vakti Amman’da otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Amman’da.

8. Gün 11 Mayıs 2019 CumartesiJerash-Amman

Kahvaltı sonrası Amman’a bir saat uzaklıktaki tarihi Roma kenti Jerash’ı görmeye gidiyoruz. Jerash antik kenti 6500 yıldan uzun bir süredir insanlık tarihine mesken olmuş ve muhafaza edilmiş sonrasında ise Romalılardan günüme en sağlam şekilde kalabilmiş kent özelliği taşımaktadır. Antik kent grekoromen mimarisi ile doğu ile batı kültürü arasındaki ince çizgiyi korumuştur. Tiyatroları, hamamları ve geniş meydanları ile hala büyüsünü korumaya devam etmektedir. Öğleden sonra ise Dünya’nın en eski kentlerinden biri olan Amman’ı geziyoruz. Dünya’nın en eski kentlerinden biri olan Amman’da Herkül tapınağı ve Roma Bizans Müzesi. Roma tiyatrosu. Kral Hüseyin Camisi ve Amman pazarını geziyoruz. Akşam hep birlikte güzel bir mekanda yemek yiyip gece yarısı Amman Havalimanı’na transfer oluyoruz. 12 Mayıs Pazar gününe girdiğimiz saatlerde saat 02:55’te İzmir üzerinden aktarmalı olarak İstanbul’a uçuyoruz. Turumuz 08:55’te Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sona eriyor.

Yorumlar: Bu gezi hakkında görüş bildiren kişiler

Tura katılan kişi sayısı : 25

Süheyla Denizaşan – Mart 26, 2018:

Sevgili gezgin arkadaşlar ve Mustafa Bey, Her günü dolu ve keyifli geçen bir gezi sonrası yuvalarımıza döndük. Yeni arkadaşlar tanımak, eski dostlarla hasret gidermek bu gezilerin en güzel yönlerinden biri. Tüm arkadaşlarım ve Mustafa Bey'e, herşey için teşekkür eder, başka coğrafyalarda sağlık ve mutlulukla buluşmayı dilerim. Sevgilerimle...

Mehtap Yıldız – Mart 26, 2018:

Mustafa Bey aranıza yeni katılmama rağmen çok keyifli dolu dolu bir gezi yaşadım. Size ve gruptaki tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yeni rotalarda görüşmek dileğiyle...

Seval Çağlayan – Mart 28 2018:

İsrail-Ürdün gezimizin mükemmel olmasını sağlayan PATAGONYA TRAVEL ve gezi arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim.


Görüş Bildirin

Tren ile

Tren ile

Otobüs ile

Otobüs ile

Taksi ile

Taksi ile

Önceki turlardan seçme fotoğraf ve videolar.